×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Командир на „Хизбула” е убит при израелско нападение с дрон в Ливан
  • Хванаха товарен автомобил в Свищов, издирван от властите в Белгия
  • Днес е Световен ден за борба с хипертонията
  • Плевен отбелязва градския си празник днес, 15 май
  • Държавният департамент на САЩ придвижи помощ от 1 млрд. долара за Израел към Конгреса
  • Регистрираха поредното мощно слънчево изригване, очакват ни силни магнитни бури
  • Жълт код за обилни валежи е обявен в областите Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, област София и София-град
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Е-спорт игрите, с които израстнаха няколко поколения българи – част 2


Е-спорт игрите, с които израстнаха няколко поколения българи – част 2
Носталгията отново ни отнасяя към времената преди около 20 години, когато истинският гейминг тепърва прохождаше
17 Януари 2021, Неделя, 22:30 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Страната ни има повод за гордост не само в класическия спорт, но и в електронния

След като по-рано днес публикувахме списък с някои от най-значимите заглавия в гейминг индустрията от 90-те и 2000-те години, сега идва ред на същината – игрите, които станаха основоположници на електронния спорт.

Списъкът ще е сравнително кратък, тъй като игрите, които и до днес са на върха „на хранителната верига” се броят на пръстите на едната ръка.

И така, без повече забавяне:

5. Counter-Strike 

Трудно е да се намери човек на възраст между 30 и 40 г., който поне да не е чувал за тази игра. В един момент тя беше толкова популярна, че дори представителите на нежния пол „разцъкваха кънтър”. Историята на това заглавие тръгва от 99-та година, когато то е разработвано като мод (модификация) на Half-Life. Със сравнително лесна концепция – терористи срещу анти-терористи, които поставят/обезвреждат бомба или отвличат/спасяват заложници, играта бързо придоби широка популярност сред масите и спечели редица награди. Но най-важното – тя имаше опция за мултиплейър, било то локален (LAN) или мрежов (Network). Това изстреля заглавието на предните страници на всички гейминг списания от този период. 

Не само това, покрай това колко си добър в стрелбата с всичките над 20 различни оръжия и опцията да кустомизираш арсенала си на базата на това с какъв капитал разполагаш, в играта започнаха да се изграждат стратегии  - т.нар. „META Game” (Most Effective Tactic Available). Постепенно, в зависимост от картите, които се играеха тогава, се заформиха различни комбинации и начини, по които рундовете се печелеха. Това привлече вниманието на милиони и от поредното заглавие в редиците на First person shooter-ите, Counter-Strike се изстреля постепенно до 2005 г. като най-важният шутър в света. Бяха създадени отбори или „кланове”, членовете на които по цял ден тренираха стрелба и тактика, за да могат да спечелят срещу противниците си. В Бургас такъв клан бе станалият известен в цялата страна и основен съперник на cNc – Gp- (градските легенди разказват, че името на бургаският клан всъщност е акроним за „Големи Пакети”, но това все още остава непотвърдена информация).

Реално играта придоби истински баланс с последния си patch – 1.6, където бяха добавени няколко нови оръжия, а някои от съществуващите – преработени. Е, помним още как с AWP (слонския снайпер...) като играчът натиснеше „Q” след всяка стрелба, анимацията за презареждане се зануляваше, а оръжието вече беше презаредено – така от бавно стрелящ снайпер, AWP-то се превръщаше с на практика полуавтоматичен инструмент за убийства на противниковия отбор и 5v5 турнирните игри често се решаваха от уменията на този, който владее по-добре именно това оръжие (B -> 4 -> 6, хехе)


4. Warcraft: Orcs & Humans

Оригиналният Warcraft: Orcs & Humans на Blizzard Entertainment (свиквайте с това име, ще го споменаваме доста пъти от тук нататък), не е кой знае колко красива игра – и визуално, и откъм геймплей. Издадена за пръв път през 1994 г., тя обаче няма как да не влезе в този списък, защото тъкмо тя извади за пръв път жанра на стратегиите в реално време на показ и демонстрира на широката общественост, че в него „има хляб”. Това стана с факта, че тази игра доказа, че за да имат успех всички подобни, то те трябва да се играят в мултиплейър. Не само това, Warcraft бе и абсолютен иноватор в това как изглеждаха мисиите от кампанията на двете раси – орките и хората. Някои от най-незабравимите диалози от Азерот идват именно от тази първа инстанция на бъдещия пълен франчайз, който само 10 години по-късно прерастна в цяла вселена в средновековна и магична обстановка с публикуването на масивно мултиплейъртната онлайн ролева игра (MMORPG) World of Warcraft, която не е необходимо да представяме.

Warcraft даде началото на онлайн и LAN турнирите по стратегически игри и с това павира пътя за един от най-мащабните феномени в гейминга, за появата на който трябваха още 4-5 години.

Редно е да споменем и WarCraft 3 – версията, която се превърна във фурор на сцената на e-sport-a като цяло и постави играта в нови измерения. Там България има и повод за гордост – нашият играч Здравко “SK|Insomnia” Георгиев през 2003 г. стана първият световен шампион на тази игра, печелейки новозаформящият се турнир World Cyber Games, грабвайки голямата награда от 20 хил. долара.


3. Diablo/Diablo 2: Lord of Destruction

Отново продукт на Blizzard и на 90-те тази поредица пренася играчите в най-тъмните дебри на фантастичния, изпълнен с демони, ангели и свръх човеци свят на Сенкшуъри (Sanctuary, убежище). Несъмнено тази игра създаде цял жанр – Action RPG или екшън ролева игра. Тук се има предвид, че геймплейът не е базиран на ходове, както в Heroes of Might and Magic, а всичко се случва в реално време. Посочваш с мишката скелет, натискаш лявото копче и героят ти го напада, докато всички останали чудовища от пещерата се скупчват върху теб. Това, примесено с уникалната за времето си система за намиране на предмети и разпределяне на всички умения на героя, значеше, че всеки играч можеше да „превърти” играта по съвсем различен начин.

Diablo 2 внесе нова светлина в този жанр и надгради изключително много над предшественика си. Повече класове герои, много повече предмети (на жаргон наричани „итеми”), опции за „създаване” (crafting) на нови, по-могъщи оръжия. Всичко това, примесено с невероятно добре пресъздадена атмосфера на страх, мрак, отчаяние, но и надежда, със специално селектиран саундтрак и напълно жив свят с хора, продавачи, лечители и безброй локации, за геймърите значеше само едно: Безброй часове, прекарани пред светлината на старите CRT монитори в търсене на най-добрите уникални предмети, с които героят им да стане по-добър от всички останали. Всичко това, разбира се, се случваше онлайн или в компютърните клубове, които по това време бяха топ дестинацията за всички геймъри. 

Няма да скрием, че в тези години бе популярна кражбата на герои, продаването на предмети (понякога за колосални за времето си суми от рода на 100-200 лева), както и безбройните скандали при игра един срещу друг и събирането на „уши” от противниците – трофей, свидетелстващ, че твоят герой е по-добър от този на приятелите ти. 

Незабравими са моментите в първия град на Diablo 2, където амазонките пускаха облак от отрова пред входа и всеки, понечил да излезе от града, умираше на място. А кой не помни сорсъра, който се телепортираше от място на място без да спре пускайки магията „frozen orb” и избивайки всички. Е, същото днес вече не може да се прави в наследника на тази игра –Diablo 3, но пък за сметка на това има и добри новини. Същата игра дори с повече ноиви опции съществува в  HD формат, дело на всеотдайни фенове, които в очакването си на Diablo IV, са създали изключителен шедьовър, повтарящ и затвърждаващ напълно славата на оригинала.

2. DoTA

Макар в тези години това да не беше самостоятелна игра, този мод за WarCraft 3 заслужава второто място. Defence of the Ancients представи изцяло нов модел на геймплей във стратегията WarCraft. Вместо да се фокусира върху контролирането на мащабни армии, тук акцентът беше управлението на една единствена единица – героят. Взимайки част от системата за кустомизация на героите от Diablo, създателят на този мод – играч с псевдоним „Eul” успя да съчетае два свята в един. 

Използвайки това, което Blizzard бяха предоставили като програма за създаване на нови карти, той изгради голяма такава. Две бази в двата диагонала долу ляво и горе дясно, и три пътища между тях, защитавани от кули. Постоянен поток от чудовища се движи по трите линии в опит едната страна да надделе, докато героите – пет човека от едната и пет човека от другата страна, се борят за надмощие. Убивайки т.нар. „миниони” (не, не тези миниони), те печелят злато, с което си купуват различни предмети, за да станат по-силни. Убивайки друг играч пък сумите драстично набъбват. 

Този мод се превърна в основата на изцяло нов жанр в игрите – т.нар. MOBA – Multiplayer Online Battle Arena. От тази игра последваха други подобни. League of Legends например следва абсолютно същата рамка като DoTA и днес, от 10 години насам, е най-популярната компютърна игра в света. Турнирите в жанра MOBA днес са най-доходоносните за професионалните геймъри с наградни фондове в стотиците хиляди долари за първия отбор, а с помоща на платформи за стриймване като Twitch, afreeca и др., гледаемостта им е на практика на равно с тази на класическите спортове като футбол, баскетбол, волейбол и др.

1. StarCraft: Brood War

Което ни води до абсолютния номер едно в категория игри, които развиха електронния спорт. StarCraft е неповторим в историята на гейминга феномен. Създадена от Blizzard Entertainment първоначално като „клонинг” на WarCraft, който се е опитал да пренесе успеха на играта от фентзи сцената към фантастиката, тази стратегия в реално време днес е легенда. Успехът на играта обаче не идва още със самото й излизане на пазара през 1998 г., а около 3 години по-късно, когато от компанията балансират всички проблеми в геймплейът. 

Базирана около конфликт между три враждуващи раси – хора (terran), протоси и зерги, StarCraft обхваща в себе си всичко, което е необходимо за успешна времева стратегия. В наши дни тя е сравнявана с шахът, а стратегиите, които могат да бъдат приложени в нея са ако не хиляди, то поне стотици. Успехът в изпълнението им обаче е това, което различава добрият играч от gosu играчът. Може би се чудите какво е “gosu”? Ще обясним.

Играта успя да се превърне във феноменът, който днес е, заради Южна Корея. По необясними до момента причини играта в тази азиатска страна и до днес е национален спорт. Шеги плуват в мрежата, че ако искате да се ожените за корейка, трябва първо да победите баща й на StarCraft. Доколко това са само шеги, не знаем, но фактът е, че тази игра преобрази завинаги начинът, по който хората гледат над видео игрите. "Gosu" е корейски разговорен термин, вече окончателно приет в StarCraft общностите, който значи "майстор".

Корейските играчи от ранга на SlayerS`BoxeR`, NaDa, Nal_Ra, iloveoov, YellOw, sAviOr, JaeDong, Flash и Xellos години наред успяваха да покажат на останалия свят, че тази игра не е просто игра, а сблъсък на два ума, посредством механични умения с клавиатура и мишка. С успехът на StarCraft в Корея, играта успя да претърпи процес на прераждане години след като официално бе излязла на пазара през 1998 г. и до днес тя е една от най-популярните, макар и за определени групи хора, компютърни игри.

В това отношение и България също има повод за гордост – нашият играч Димитър „DiDi8” Александров се е изправял срещу световния шампио BoxeR оспорван 50-минутен двубой, завършил с едно от най-добрите изигравания. Друг наш играч – Кристиян “Beast” Дрекслер бе станал трети на World Cyber Games през 2004 г., когато успя да надделее над изгяващата звезда от Русия Андрей „Androide” Кухианидзе в битката за бронза.


Днес StarCraft е далеч от забравена. Макар близо 10 години тя да бе отместена по популярност от наследника й StarCraft II, днес тя претърпява ренесанс. Не само, че играта не е „мъртва”, но преди 2 години създателите й прецениха, че е време да обновят графиката й и да я пренесат на FullHD и UltraHD мониторите. StarCraft: Remastered в наши дни постепенно се превръща в една от най-популярните игри повече от 20 години след официалния релийз. Дори в България, традицията не е загубена и отбори като pSi. Водени от един основателите на отбора Борислав „Grast” Христов, в момента те участват на световният турнир STPL и се справят отлично въпреки, че са изправени пред едни от най-добрите играчи на новото десетилетие.


В категории: Животът


9
Коментара по темата
9.
Стар играч
07.04.2022 03:38:59
0
0
За Starcraft говоря и battle net /headoff
8.
Стар играч
07.04.2022 03:37:39
0
0
Пропуснати са още хора, които ни представяха на WCG 2000/2001ва ZevZ i ZakS, двама братя от София хванаха 3то и 4то място в света. Първи бяха корейци.
7.
До "До автора"
18.01.2021 14:01:34
0
2
или си майтапчия, или не знаеш за какво говориш :)
6.
пропуснати са
18.01.2021 07:58:38
1
3
heroes 3 ,Codename 47 - hitman и Total War.....
5.
така така
18.01.2021 01:49:14
1
16
Флагмен много хубава статия... но си личи че не е писана от вас! Вие нямате толкова капацитет
4.
Въпрос
17.01.2021 23:29:23
0
15
Има ли хора които още се клатят на стола докато играят?
3.
До автора
17.01.2021 23:15:33
12
4
“EA Sport” или на бългьрски “И ЕЙ Спорт” за Е Спорт незнам да има ;)
2.
Динозавър
17.01.2021 22:46:34
0
4
Няма ли Каратека за Правец'82 или Ну Погоди, изобщо не играя. :) Скучни са ми.
1.
Мустафа
17.01.2021 22:38:06
1
6
Още даже играя broodwar от време на време
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
За една нощ инцидент стъжни живота на 30 милионери За една нощ инцидент стъжни живота на 30 милионери Девет пожарникари се борят с огнената стихия Влоши се състоянието на пожарникаря, ранен при спасителната акция след катастрофата в Пловдив Влоши се състоянието на пожарникаря, ранен при спасителната акция след катастрофата в Пловдив Той е преместен от Клиниката по травматология в интензивното отделение Маскирани разбиха автомати на автомивка и задигнаха само 20 лева Маскирани разбиха автомати на автомивка и задигнаха само 20 лева Ремонтът им е по-скъп от оборота, каза един от собствениците Затварят университетите от 20 май, студентските такси остават Затварят университетите от 20 май, студентските такси остават Недопустимо е магистър да взима колкото хигиенист, каза председателят на Съвета на ректорите Ще надуят ли сметките ни за ток заради дефицита във фонд „Сигурност“? Ще надуят ли сметките ни за ток заради дефицита във фонд „Сигурност“? Нелепо е да товарят с това задължение битовите потребители, коментира проф. Владимир Колев  Главболгарстрой и Смарт Консултантс представиха Twin Tower – проект от ново поколение Главболгарстрой и Смарт Консултантс представиха Twin Tower – проект от ново поколение Освен с футуристичен облик, проектът привлича и с отличната си ликация, а транспортната достъпност ще бъде обезпечена с отлично изградената инфраструктура в района Има ли опасност от наводнения? Ще прелеят ли Струма и Места? Има ли опасност от наводнения? Ще прелеят ли Струма и Места? На територията на нашата област е обявен жълт код за валежи, каза губернаторът на Благоевград За четвърти път "Ден на таланта" в Бургас, нямаше празна седалка в Летния театър! За четвърти път "Ден на таланта" в Бургас, нямаше празна седалка в Летния театър! Скечове, латиноритми и хип-хоп, песни - беше взривяващ спектакъл на самородни таланти от абитуриентите на сериозна гимназия Едночасов инфотур не стигна, за да се покажат на ръководители от ЕК успешните проекти на Бургас Едночасов инфотур не стигна, за да се покажат на ръководители от ЕК успешните проекти на Бургас Градът е емблема на кохезионната политика, каза Йорданка Чобанова, ръководител на представителството на ЕК Направих уникални домашни рогчета, цялата улица ухае на тях Направих уникални домашни рогчета, цялата улица ухае на тях Рецепта-мечта, непременно я опитайте
И проститутките ще стават хорат, ще имат социални придобивки И проститутките ще стават хорат, ще имат социални придобивки Ще имат социални придобивки като право на пенсия, отпуск по майчинство и трудов договор Катастрофа с частния самолет на Доналд Тръмп Катастрофа с частния самолет на Доналд Тръмп Мощни взривове в Крим, а Путин изненадващо подкрепи китайския план за мир в Украйна Мощни взривове в Крим, а Путин изненадващо подкрепи китайския план за мир в Украйна Руски блогъри пък тръбят за масово бягство на украински войници от Волчанск, след като руснаците превзеха кметството  Блинкен отправи послание с китара в ръка в киевски бар Блинкен отправи послание с китара в ръка в киевски бар Битката не е само за Украйна, но и за свободния свят, коментира той Не е време за забавления, отсече кметът на Тел Авив и отмени гей парада Не е време за забавления, отсече кметът на Тел Авив и отмени гей парада В последните години гей парадът събира над 300 000 участници Футболна звезда изпрати брат-близнак да играе в Румъния и получава 18 хил. евро заплата Футболна звезда изпрати брат-близнак да играе в Румъния и получава 18 хил. евро заплата Смутените шефове на Динамо дори са възнамерявали да подложат играча на ДНК тест Венецуела стана първата държава, която изгуби всичките си ледници Венецуела стана първата държава, която изгуби всичките си ледници Ледникът Хумболт, известен още като Ла Корона, беше последният във Венецуела Арестуван е главният руски военен кадровик Арестуван е главният руски военен кадровик Ген. Юрий Кузнецов е заподозрян за вземане на подкупи, а в дома му са намерени милиони рубли, златни монети и часовници Едва ли ще я познаете, но това е Камелия след основния ремонт на фейса Едва ли ще я познаете, но това е Камелия след основния ремонт на фейса В социалните мрежи подозират, че любимката на няколко поколения българи се е подлагала на естетични и пластични интервенции, с които е прекалила и е заприличала на нищо Тя ще съди Слави, защото я нарекъл "луда жена" Тя ще съди Слави, защото я нарекъл "луда жена" Певицата на Дългия била категорична, че иска да изчисти имиджа си, който гологлавия шоумен зацапал
Доц. Наталия КИСЕЛОВА Доц. Наталия КИСЕЛОВА Промените в Закона за хазарта не бяха приети по правилата на Конституцията Виц на деня Виц на деня Млад тираджия слиза от камиона и пита стария:
- Защо като слизаш от кабината, риташ гумите на камиона?
- Да ми се отлепят топките.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят:
- Най-много мразя тайните. Трябва на всеки един поотделно да разказваш.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Безалкохолната бира е като сутиен на простора - най-хубавото го няма вътре.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори