Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Носителят на “Кристалния глобус” Радо Янков прескачал с борда москвича на вуйчо си

Радо Янков с "Кристалния глобус"
Ключови думи: радо янков, кристален глобус, успех, флагман, сноуборд
“Въпреки че съм рейсър, дисциплините ни са такива, че сме едва ли не като алпийски скиори. Мисленето, подготовката, спусканията, трудът - всичко ни е близо до тяхното”, казва Радослав Янков. Преди седмица той спечели “Кристалния глобус” в паралелните дисциплини в сноуборда.

Младият спортист се дразни от общите квалификации за сноубордистите като за раздърпани въздухари. Ядосва се и като чува вечните упреци.

“Не мога да се оплача, че държавата не ми е помагала. Винаги е заставала зад мен - и за екипировка, и за пътувания, каквото съм поискал - съм получил. Просто възможностите ни са по-малки от тези на Австрия, Германия и Италия”, казва шампионът.

Спомня си, че е бил луда глава от малък. Затова и Дивия като прякор не му е случаен. Един от “дивите” му спомени е прескок на москвич.

“Беше навалял хубав сняг. Старият москвич на вуйчо бе покрит целият. Реших да го прескоча с борда, както е паркиран на стръмното на улицата. Сложихме сняг с братовчед ми пред колата - колата и аз оцеляхме”, разказва Радо.

“Скачал съм в заснежени дерета, правех какво ли не, не му мислех много. Това, разбира се, ми помага в състезанията сега, където напрежението и адреналинът са много високи. Не е лесно да се кара с толкова висока скорост”, казва Радо и признава, че тия лудории са отминали.

Стигал е шеметните

120 км/ч на права

отсечка с борда

Иначе в гигантския слалом в състезания най-високата скорост, с която се преминава покрай вратичките, е около 50 км.

“Непосредствено преди спускането по трасето се стремя да не мисля за нищо. Нито как ще спечеля, нито как ще загубя. Умът ми е зает само със сегашния момент. Фокусирам се. Карането е най-важно за мен и се стремя до самия финал да съм напълно концентриран. Не съм фаталист, но винаги преди да се кача на борда за спускане, сядам за минутка, това ми е правило”, разказва Радослав.

Освен “лудите” изпълнения за баланс и ориентация покрай препятствията му помага и шофирането.

“Аз съм роден в планината и когато карам кола, се взирам непрекъснато в ограничителните линии на пътя и осевата линия покрай завоите. Това, че съм планински шофьор, ми помага много”, признава Радо.

Обича да кара и мотор. С първата си голяма премия като спортист в паралелния слалом във Вал Маленко през 2008 г. и в гигантския през 2009 г. в Нагано си купил кросмотор “Ямаха”. Преди него имал “Хонда” и бръмчал из баирите над града.

Същото лято се явил и

спечелил дори

състезание край

Рудозем с

кросмотора

Сега обаче не би го направил, за да не стане беля, която да го лиши от участия и форма.

“Пълният пл. “Олимпийски” в Чепеларе много ме задължава. Виждал съм го пълен и друг път - когато Катя Дафовска спечели златния олимпийски медал в Нагано и на празника на града 24 май. Сега обаче се напълни само заради мен, което е хем трогващо, хем натоварва с очаквания”, казва спортистът. Макар и малко градче, Чепеларе има един от най-красивите и големи площади. Той е с площ 10 дка и е оформен с олимпийския знак.

Чепеларци се гордеят, че имат още една голяма звезда. Белег за популярността му е, че за дни профилът му във фейсбук блокирал.

“По 200-300 покани

за приятелства

получавам за ден

от България и цял свят на всякакви езици. Най-много ме трогва, когато непознати хора ме прегръщат искрено на улицата. Знам, че съм им доставил радост, а това не се забравя”, казва шампионът.

Когато започнал тренировки при местния треньор Васил Милчев, бил само на 8 г. Тогава нямало достатъчна екипировка, тъй като сноубордът тепърва навлизал у нас.

В клуба в Чепеларе, където започнал с още 16 деца, е имало 1 сноуборд и трябвало да се редуват на него с останалите. Въртели си и обувките, които били скиорски, а не специални.

Карали на една малка писта в града. На следващата година вече ги качили да се спускат на пистите над града “Мечи чал”. По-късно децата сами си осигурявали екипите, но местната фабрика за ски пуснала в производство и сноубордове и започнала да снабдява хлапаците безплатно.

“Радо беше много упорит и работлив, това му помогна да израсне като голям състезател”, казва първият му треньор Милчев. От всички в тогавашния отбор “Орион”, а след това “Амер спортс”, професионалист станал само Радо.

Завършва средното си образование в Чепеларе като национален състезател и от непрекъснатите пътувания по света има малко време да учи.

“Понеже ме нямаше цяла зима, учителите много ми помагаха и благодарение на тях завърших класовете успешно”, казва Радо. Той вече е завършил Националната спортна академия специалност “Сноуборд” и през май ще се яви на държавни изпити.

По думите му в Чепеларе всъщност в момента

има няколко отлични

сноубордисти на

възраст от 20 до 22 г.,

но просто само той се е отдал изцяло на зимния спорт.

“Имам приятел, който кара перфектно, но му харесва медицината, не е фокусиран 100% в сноуборда”, казва Радо. Според него пълното отдаване и фокус върху това, което правиш, заедно с упоритостта и труда са формулата за успех.

“От началото на годината съм гледал едва два филма. Личният и професионалният ми живот са едно цяло, така че за мен желанията ми са само да съм здрав”, казва шампионът.

Това, за което не му остава време в състезателните периоди, е да кара в мек сняг, което много обича.

Заради липсата на

условия у нас Радо

се подготвя в чужбина

Преди да замине обаче, има месеци тежка физическа подготовка у нас, която започва в края на пролетта.

Първо прави дълги преходи пеша и с колело до 30 км за издръжливост из баирите. Следват упражнения за сила с щанги и други натоваравния.

Третият етап е тренировки за баланс с ходене по въже, каране на колело на една гума и задържане върху специална топка с отворени и затворени очи. На по-късен етап тренира с маунтинборд по неравни повърхности на открито и с лонгборд.

“В сноуборда има специфични изисквания, които у нас ги няма. Например конкурентоспособен спаринг-партньор. От миналата година в по-голямата част от времето тренирам с французина Силван Дюфур, който е двукратен световен вицешампион, както и с национали на Южна Корея”, разкрива спортистът.

Познава се и общува с почти всички елитни състезатели. Най-близък е обаче със Силван Дюфур, с когото излизат често на вечеря по време на лагери и състезания, а сега предстои Радо да му гостува във Франция.

За тренировките проблем е да има налична писта. Най-ранната му тренировка заради възможност за писта е била в 6 ч на туристическа писта в Германия. Тренирал е рано сутрин и в Пампорово. За да го прави през деня, трябва да се затвори пистата за туристи.

Държави като Германия и Словения много бързо реагират да разширяват и отварят паралелни писти до състезателните за тренировки, покрай все по-голямата популярност на сноуборда. Според първия му треньор Милчев сноубордът в началото не е бил атрактивен.

“Когато започнахме с Радо, сноубордът не беше развит, но така стана, че изпревари и биатлона, и ските. В момента казват, че има повече сноубордисти по пистите, привлича ги свободата на движение. Сноубордът дава възможност повече неща - ротации, през гората може да караш, има адреналин, завладява те. Като се качиш един път, не можеш да слезеш от борда”, обяснява Милчев.

Според него Радо, освен че е суперпрофесионалист, има и екипировка на световно ниво. През този сезон той кара с нов борд, произведен специално в Швейцария, съобразен с височината му и теглото. При направата на прототипа

голяма помощ му

оказал бащата на

Сани Жекова - Виктор

“Винаги съм карал с добри бордове, но този ми е по мярка и съм благодарен на федерацията по ски. Тя ми оказва пълно съдействие по екипировка и обезпечаване на пътуванията”, казва Янков.

В момента от всички държави с претенции в сноуборда българският екип е най-малкият - Радо като състезател и треньора му Георги Атанасов, с когото са заедно след олимпиадата във Ванкувър.

Когато са на лагери в много скъпи курорти, двамата наемат апартамент и сами се грижат за храната.

“Готвил съм всякакви манджи, но като че ли най-добре ми се получава пицата. Сам си правям тестото и го точа, а пицата след това става страшно вкусна. Много ми липсват готвени храни - пиле с ориз, мусака и родопски пататник”, усмихва се Радо.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Жените от тези зодии привличат токсични мъже Не говорим само за негодник, който лъже и изневерява Признаци на мъжа, който ще ви донесе само проблеми и главоболия В повечето случаи такива господа изобщо не будят подозрение в първите дни на запознанството, но въпреки това допускат някои грешки
Пазете се! Тези 12 неща в къщата неусетно разрушават психиката ни Незабавно се отървете от тях Откакто научих рецептата за тази сладоледена торта с бишкоти, друг десерт през лятото не правя! (ВИДЕО) Разхлаждаща свежест, уникален вкус
4 качества на хората, които умеят да избягват провалите Всеки човек в този живот има външни опори: сродна душа, любящи роднини, работа, някакво хоби Как да защитим парите и данните си, ако ни откраднат телефона Експерти дават пет съвета как да се предпазим от злоупотреба, дори и след като телефонът ни е бил откраднат
Габровска с номинация „Порнозвезда на годината“ Розовата актриса иска да превземе и Лас Вегас Чистачки лъскат апартамента за 500 лева Богаташи глезят съпругата с домашна помощница
Вежди Рашидов вае Ламбо за 100 000 лева! Столична община не дава паметникът да е пред Народния театър Кой е бил най-големият страх на Мария Бакалова преди пробива в Холивуд Бургазлийката разказва за пътя си към голямата сцена
Варненци пропищяха от змии От Общината търсят решение на проблема Има надежда! Лекарство на Pfizer срещу вид рак на белия дроб показва добри резултати След 5 години при повече от половината пациенти, лекувани с лорлатиниб, ракът не е прогресирал