Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Прокуратурата разпореди ваксините "Еувакс" и "Пентаксим" да не се употребяват

"Еувакс" ще се използва при евентуална бежанска криза
Ключови думи:
Върховната административна прокуратура е разпоредила на Министерството на здравеопазването да не допуска употребата на ваксините "Еувакс" и "Пентаксим", които са внос от Турция и не са разрешени от българското законодателство. Това съобщи на извънреден брифинг зам.-главният прокурор и шеф на административната прокуратура Ася Петрова, цитирана от „24 часа”.
Тя уточни, че не може да се каже дали те са опасни или не, защото това не е било предмет на проверката, която е започнала на 26 октомври. Прокуратурата се е самосезирала въз основа на медийни публикации и е получила конкретен сигнал също от медия.

Петрова добави, че проверката още не е приключила. Те са отделили и материали, които са изпратили на друга компетентна прокуратура. Зам.-главният прокурор обаче не каза в каква връзка са тези материали. Становището на прокуратурата е въз основа и на становище на агенцията за лекарствата.

Установили сме, че "Еувакс" се дължи на склад в Министерството на здравеопазването, каза Петрова. По отношение на "Пентаксим" не бих могла да ви кажа, уточни тя. Петрова на няколко пъти повтори, че ваксините не са разрешени за употреба у нас, но че няма доказателства те да са опасни.

На въпрос дали са предвиждат санкции, защото една от ваксините от два месеца е в употреба, Петрова отново повтори, че не може да се каже дали са опасни, защото това не е било предмет на проверката, която

По-рано днес пресцентърът на прокуратурата разпространи съобщение, в което ставаше дума само за ваксината "Еувакс": Върховната административна прокуратура (ВАП) извърши проверка по реда на надзора за законност относно ваксините, получени от Турция като дарение, след самосезиране по медийни публикации, се казваше в съобщението.

ВАП изиска становището на Изпълнителната агенция по лекарства, което съдържа информация, че ваксината "Еувакс Б" не е разрешена за употреба в страната.

Въз основа на полученото становище и обхвата на проверката, ВАП отправи указания до министъра на здравеопазването и до изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лекарствата да вземат всички необходими мерки за недопускане в страната на ваксини, които не са разрешени за употреба.

Установено е, че и понастоящем ваксината „Еувакс” е в склад на Министерство на здравеопазването и не е пускана в употреба.

ВАП е изискала от министъра на здравеопазването и от изпълнителния директор на ИАЛ писмено уведомление за предприетите от тях мерки", завършва съобщението.
Днес след заседанието на Министерски съвет министърът на здравеопазването Петър Москов категорично отрече петвалентната ваксина "Пентаксим" да е забранявана или опасна.

"Тук съм, за да кажа много ясно и категорично, че изнесената информация в последните дни в различни медии, че ваксината не отговаря на някакви критерии, някой щял да я забранява, прокуратурата щяла да я спира от употреба, е категорична лъжа", заяви Москов.

Министърът успокои родителите, че ваксината отговаря на всички изисквания, за да бъде използвана в България и ЕС и затова е най-използваната в рамките на Евросъюза.
Той обясни, че "Пентаксим" е прилагана и ще продължи да се прилага, както е било и в предишните години. "Всичко останало е лъжа. Ваксината е абсолютно безопасна и гарантира здравето и живота на децата. По никакъв начин "Пентаксим" не е забранена и няма как да е", повтори Москов.

Москов поясни, че проверката на прокуратурата не е разследване срещу Министерство на здравеопазването, а е съвместна с него, за да се удостовери по различни анонимни сигнали, че ваксината не е опасна.

"Проверката беше съсредоточена по отношение на другата ваксина "Еувакс"-против хепатит, която седи на склад при евентуална бежанска криза, природно бедствие. Тя не е била част от задължителния имунизационен календар. Ваксините от задължителния имунизационен календар не са предмет на проверка", каза още Петър Москов. /БЛИЦ
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Гъста мъгла, лед и ограничения за тирове по магистралите - внимателно на пътя! Частични ремонти, заледявания и временни забрани за движение на тежкотоварни камиони ще усложнят трафика преди празниците Мъгливо начало и слънчев край: стабилно време в четвъртък с до 13 градуса След слънчев край на традиционната работна седмица, уикендът ще донесе облаци, дъжд и спад на температурите
Истината за връзката между Киара и Краси след финала на "Ергенът: Любов в рая" След романтичните сцени пред камерите, риалити двойката разкри какво се случи между тях в реалния живот Грипът удари Европа по-рано от обичайното с нов щам СЗО предупреждава за по-ранна и агресивна грипна вълна в Европа с високи нива на зараза в 27 държави
Дженифър Анистън разкри тайната си срещу остаряването Холивудската звезда впечатлява с дисциплина и постоянство, като залага на силови тренировки вместо на краткосрочни диети Форбс отличи младия рефер и финансист Геро Писков в престижната класация "30 под 30" Елитният съдия от родната лига намира признание не само на терена, но и в света на високите финанси и технологиите
Скандал в Барселона: Играч издал тайна информация на журналисти Разкритията идват в ключов момент за тима на Флик, който е начело в класирането, но се изправя пред вътрешно напрежение Благомир Коцев обвини системата в репресии срещу опозицията след ареста си Той твърди, че действията срещу него са част от политически сценарий, целящ сплашване на неудобните кметове и овладяване на местната власт
5 често срещани родителски грешки по празниците и как да ги избегнем Претоварената програма и високите очаквания често развалят магията на празниците за децата Мали кипи: Мустафа Сангаре от Левски не е повикан за Купата на Африка Въпреки отличната си форма с екипа на Левски, таранът не попадна в състава на Мали за турнира в Мароко и това разпали полемики в страната му
Може ли да печем замразени пържоли на скара: какво да знаем преди да опитаме Поставянето на замразено месо директно на грила не е табу, но изисква точна температура, търпение и техника, за да избегнете разочарования Последното Новолуние на 2025 носи неочаквано чудо за тези 5 зодии Астрологичният феномен в края на годината отключва силни емоции, съдбовни знаци и ново усещане за посока при пет знака от зодиака