Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вижте колко болести лекува пясъкът на плажа

Пясъкът лекува ревматизъм, артрити, ставни заболявания, но има и противопоказания
Ключови думи:
Ваканция, слънце, плаж, море! Изглежда, лятната почивка може да въздейства благоприятно на тялото и психиката многостранно чрез различни компоненти. Един от тях е пясъкът, а възстановяващата и лечебна процедура се нарича псамотерапия.

Данни за използването на нагрят пясък с релаксираща и лечебна цел са открити в ръкописи и рисунки, датиращи още от времето на древна Гърция. Римляните са покривали телата на страдащи от ревматизъм пациенти с нагорещен пясък като алтернативна форма на лечение и облекчаване на симптомите на тяхното страдание. Днес псамотерапията не е обвита в такъв мистицизъм и науката знае, както нейните ползи, така и противопоказанията за нейното приложение.

В класическия си вид псамотерапията се прилага в комбинация с таласотерапия и хидротерапия в специализирани рехабилитационни центрове. Използват се различни видове пясък като големина на частиците, химична структура и физични характеристики (топлоемкост).

Преди процедурата тялото се измива с морска вода, след което се засипва със затоплен пясък. Пациентът лежи по гръб, покрит с пласт пясък от врата до петите. Ако процедурата се извършва под слънчевите лъчи, е препоръчително открити да останат областите на сърцето и стомаха. Продължителността на сеанса е между 20 и 40 минути. След това тялото се измива и 30-40 минути се прекарват в стая за релакс.

Практически, импровизирана псамотерапия може да си направи всеки човек на плажа. Важно е продължителността на сеанса обаче, да не е повече от 30-40 минути. И при най-малкия усетен дискомфорт процедурата трябва да се прекрати. Слънчевите бани и влизането в морето непосредствено след сеанса могат допълнително да дехидратират и изтощят организма и да доведат до здравословни проблеми. Ето защо, след края на процедурата е необходим прием на течности и престой на сянка поне половин-един час.

Псамотерапията въздейства на организма чрез температурата на пясъка, неговата хигроскопичност и минерален състав. Минералните частички масажират кожата, отдават и топлина и подобряват кръвообръщението в най-малките повърхностни съдове. Топлината стимулира функцията на потните жлези. Поради хигроскопичността си, пясъкът поема потта от повърхността на тялото и не позволява на последната да предизвика дискомфорт.

Минералният състав на пясъка също има своето значение. Пясъкът съдържа йони на различни химични елементи. Бидейки в контакт с кожата, тези йони се абсорбират в различна степен. Някои от йоните имат релаксиращ ефект върху нервната система, други участват като кофактори в антиоксидантната защитна система на организма. Трети имат болоуспокояващо и противовъзпалително действие.

В този ред на мисли, именно промяната в минералния състав на различните видове пясък, използвани в класическата псамотерапия, има отношение към спецификата на лекуваната или облекчаваната патология. Универсален ефект на псамотерапията е обезболяващият. В този смисъл, методът се използва за облекчаване на болката при артрити, невралгии, възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат и др.

Псамотерапията може да натовари сърдечно-съдовата система, както и да разстрои водно-електролитния и ендокринния баланс в организма. Ето защо, противопоказанията за процедурата не са никак малко. Такива са сърдечни заболявания, виоко или ниско кръвно налягане, бъбречни заболявания, диабет, епилепсия и др. Методът не се препоръчва и за малки деца и бременни жени.

В заключение, може да се обобщи, че псамотерапията е метод за релаксация и облекчаване на симптомите на някои заболявания и състояния. Понякога процедурата може да бъде опасна. Въпреки това, при липса на противопоказания, импровизираната псамотерапия на плажа е още един начин да усетим почивката си пълноценна./puls.bg
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Голяма авария във Варна Много хора са без вода Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители
Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли
Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г.
Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“ Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе
Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде
Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС