Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Български учени скочиха срещу ЕС заради хранителни добавки, които ни тровят и водят до рак

Не давайте това на деца, предупреждават българските учени
Ключови думи:

Шест добавки в храните увреждат ДНК и могат да доведат до рак. За това предупреди ръководителят на Института по молекулярна биология към БАН Георги Милошев, чийто екип е приложил иновативен метод на изследване.

Става въпрос за три оцветителя - еритрозин (Е127), индиго кармин (Е132) и фаст грийн (Е143); консервантът натриев нитрит (Е250); добавката кофеин в енергийните напитки и 4-аминоантипирин (4ААP), който много се прилага във фармацевтичната промишленост.

Опасни са силно оцветените торти и разноцветните бонбони, които привличат малчуганите. Популярните през последните години торти със снимка в никакъв случай да не се дават на децата, предупреди Милошев. Именно те съдържали един от най-опасните химикали.

До 1000 пъти по-ниски от разрешените трябва да са концентрациите на въпросните 6 Е-та, за да няма увреждане на ДНК и да се предотврати появата на рак.

Екипът на Милошев е отправил към Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) призив да вземат предвид новите научни данни и да променят нормативната база в съответствие с тях. Именно ESFA е експертният съвет, който въз основа на научни изследвания решава дали е допустимо използването на дадена добавка в храните и в какви количества.

Проблемът с Е-тата не може да се реши на национално равнище от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), тъй като вътрешното ни законодателство по безопасност от храните произтича от европейското.

БАБХ са изпратили запитване до ESFА за това какви са възможностите за уведомяване на институциите на ЕС за резултатите от изследването и как те могат да се инициират законодателни промени в регламента на ЕС за добавките.

Становището на ESFA е, че научната публикация на българските генетици „не осигурява нова информация, отнасяща се до оценката за безопасността (на тези добавки), извършена досега от ESFA)".

Очаквано, българските учени не са били удовлетворени от отговора. Според тях европейските органи по безопасност на храните не бива да си затварят очите за риска от Е-тата.

Научната публикация на Милошев е публикувана в септемврийския брой от 2014 г. на списание „Осем". Направили са и петиция, в която се обяснява проблемът с Е-тата и защо е важен проблемът. Над 3000 души вече са се подписали.
1
Коментара по темата
1.
bulgar
21.07.2015 22:46:35
Скъпи приятели той Европеѝския
за това е съзаден.Да ни трови
нервите и душата.
  Добави Коментар
Червени флагове, които карат мъжете да се отдръпват Какво ги провокира да избягат въпреки интереса си 10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Задоволяването с по-малко може да донесе усещане за нещастие във връзката
10 знака, че мъжът, когото обичате, не ви заслужава Не си губете времето Любовен хороскоп за 29 април – 5 май Ще търсим и ще получаваме повече романтика
Бабината рецепта за празнична великденска пита Лесен начин на приготвяне и бон апети НСИ: Какъв е броят на разводите у нас през 2023 г. За 84.6 % от жените и 84.2% от мъжете, сключеният граждански брак през 2023 г. е бил първи
Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт 70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол
"Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв.
Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси Глоба от КАТ ни спъва да си продадем колата Пречката важи и при сделките за имоти, от 3 май нотариусите ни проверяват в НАП за борчове