Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф. Гунева: Държавата не може да се бърка в частни сделки, съдебната реформа трябва да тръгне от ВУЗ-а!

Съдебната реформа може да започне и без да се променят законите, но трябва да стартира с промяна в юридическото образование, каза проф. Момяна Гунева от Бургаския свободен университет.
Ключови думи: Момяна Гунева, БСУ, съд, реформа, КТБ

Съдебната реформа може да започне и без да се променят законите, но трябва да тръгне от промяна в юридическото образование. Това каза в „Добро утро, България“ по ТВ7  проф. Момяна Гунева от Бургаския свободен университет.
На въпроса дали трябва да се свика Велико народно събрание, за да се стигне до истинска съдебна реформа, тя отговори с „не“.
„За мен реформата не е в това да разделим Висшия съдебен съвет. Тя започва с промяна във висшето образование, минава през националния институт за правосъдие“, подчерта дамата, която е декан на Юридическия факултет в БСУ.
Според нея, държавата може да осъществява контрол върху сделки между частни лица, но не й е работа да се намесва.
„Контрол от страна на държавата върху икономическите отношения винаги трябва да има. При стария ГПК прокуратурата имаше определени права. Тогава не е имало нито един случай на злоупотреба. Когато започна истинската приватизация през 1997 г., тези норми бяха отменени и ликвидирани от ГПК, а след това в новия кодекс и в Конституцията от 2006 г. се заложи това, че в определени със закон случаи, прокуратурата може да се намеси в защита на държавния интерес. Изменението на чл. 127 от Конституцията включи именно тази възможност. Проблемът на българското законодателство е, че всичко се прави за определени интереси – за мен, за вас, за КТБ“, заяви проф. Гунева.
„През 1995 г. бе изменен един член от Наказателния кодекс, според който, ако продадете един краден часовник на заложна къща и търговецът успее да разбере по някакъв начин, че не е ваш, носи наказателна отговорност. Ако обаче някой получи по незаконен начин сграда, той не носи отговорност“, добавя Гунева. Според нея, не е редно финансовият министър да се меси в спорове като този за КТБ, тъй като той представлява държавата. „Държавата може само да контролира процесите. Под знамето на борбата с изпирането на пари, тя си позволява да се меси в отношения, в които не й е работата, но все пак трябва да има някакъв край на тези неща“, каза още проф. Момяна Гунева.
1
Коментара по темата
1.
Мария Иванова 4 курс
28.04.2016 14:55:27
Тази момяна гунева ми поиска 500 лв за да ми даде изпита по наказателно право
  Добави Коментар
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда
Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам