Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Аптекари: Искаме рецептите вече да са написани на компютър!

На теория е едно, но на практика почти всички фармацевти дават опасни лекарства без рецепта заради оборота
Ключови думи:

Българският фармацевтичен съюз предлага да бъде сложен край на нечетливите рецепти, объркващи и аптекари, и пациенти. Идеята им е предписанията вече да се пишат на компютър, а не на ръка.

Често разчитането на рецептите се оказва „мисия невъзможна” дори и за фармацевтите. Сега на компютър се пишат само тези, които са за лекарствата по здравна каса. Останалите често са нечетливи, липсва и телефон на лекаря, което прави консултацията с него невъзможна. А ако стане грешка, тя може да е фатална за здравето ни.

Лекарите не виждат проблем в идеята с изключение на това, че няма начин да се приложи в случаите, когато няма достъп до компютър и принтер – например, при домашни посещения.

Предложението идва седмица след като в аптека в Кюстендил объркаха лекарството на шестмесечно бебе.

На косъм

Пенко вече се чувства по-добре. Преди седмица помощник-фармацевт в аптека в Кюстендил му отпуска грешно лекарство - вместо предписаният от лекаря антибиотик дава медикамент за астма.

"Много ще ме е страх и винаги ще проверявам винаги и аз дали е същото, не съм фармацевт, не разбирам какво пише по рецепти, обаче ще се уточня по два три пъти", споделя бащата Златко Диков.

Освен че обърква лекарството, помощник-фармацевтът го отпуска без да има право на това. По закон може да отпуска само лекарства, които са без рецепта.

Други промени

Съсловната организация настоява помощниците да могат да дават хапчета, само ако до тях има магистър-фармацевт. Помощниците пък искат обратното - повече правомощия.

Фармацевтичният съюз настоява още на видно място в аптеката да стоят европейските карти на магистър-фармацевтите, така че пациентите да се ориентират кой ги обслужва.

Всички предложения ще бъдат внесени в здравното министерство през следващата седмица. Очаква се да бъдат обсъдени между съсловната организация и здравният министър. /btvnews.bg
1
Коментара по темата
1.
Пешо - лекаря
25.03.2015 16:40:55
А това, че във всяка аптека дават ежедневно и ежечасово лекарства по лекарско предписание без рецепта как им се струва на аптекарите? Значи техният труд се цени, а те "улесняват" пациентите
  Добави Коментар
40% от българите без пари за почивка, а мрежата пита: 60% богати ли са? Опашките към Гърция и скъпите жилища разпалиха спор дали статистиката показва бедност, неравенство или националния навик да се оплакваме Дунав се отдръпва от бреговете: Пясъчни пустини изникнаха от България до Унгария Рекордното маловодие блокира кораби, спря ядрен реактор и изправи Румъния пред извънредна енергийна ситуация
Комар или кърлеж: Лекар обясни как да реагираме и кои опасни грешки да избегнем Паразитът трябва да бъде отстранен веднага, без олио, спирт и въртене, а антибиотик се приема само след лекарска преценка Латвия затвори единствения си действащ граничен пункт с Беларус Рига обяви технически проблем на Патерниеки и призова пътуващите да търсят алтернативни маршрути
От днес хиляди българи плащат повече за осигуровки, служителите на МВР също Минималните прагове скачат с до 70%, държавните служители започват да внасят личен дял, а здравната вноска за безработни става 24,81 евро Испания овладя кризата: 48 300 мигранти се върнаха, нито един не стигна до континента Мадрид увери Европейската комисия, че движението от Сеута към останалата част на ЕС е напълно блокирано
Българин разби световен рекорд в бейзбола, чака печата на Гинес Стефан Бешков удари 30 топки за минута, за да привлече подкрепа за националните отбори и детския спорт Започва Богородичният пост: Какво се прави и от какво се въздържат вярващите На 1 август в храмовете се извършва водосвет, а двуседмичният пост подготвя християните за Успение Богородично
Събота е най-смъртоносният ден, а между 16 и 18 часа стават най-много тежки катастрофи През 2025 г. на пътя загинаха 456 души, а първите седем месеца на 2026 г. показват нов тревожен ръст 4 зодии са истинските богини на зодиака: Красота, сила и характер в едно Близнаци, Везни, Дева и Водолей впечатляват с женственост, амбиция и безрезервна отдаденост
САЩ и Израел обсъждат сухопътна блокада на Иран - планът може да подпали региона Вашингтон и Тел Авив проучват натиск върху седемте съседи на Ислямската република, но пълното затваряне на границите изглежда почти неизпълнимо Убийство в стил „Петрохан“ и 9 млн. евро в биткойни - какво стои зад трагедията със Загатото Основната версия на криминалистите е, че в убийството на Владимир Янков - Загатото е забъркан някой от най-близките му кръгове