Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Български учени помогнали с откритията си на японски физици за нобеловата награда

Нямаме никакви претенции, а просто сме щастливи, че сме могли да публикуваме общи работи с нобеловите лауреати, споделиха доц. Вълчева и проф. Арнаудов.
Ключови думи: LED, диоди, осветление, учени, Борис Арнаудов, Евгения Вълчева

Днес сините светлодиоди са навсякъде. Може да ги открием в лампите, ТВ екраните и мобилните телефони. Откритието на  LED светлината обаче е плод на три десетилетия експерименти. Двама български учени от Физическия факултет на Софийския университет са участвали в изследванията на новата технология. Те разказват, че опитите започват още през 70-те години на миналия век, когато се опитват да открият материал, който генерира ярка синя светлина.
През 2003 г. тя започва изследвания върху направеното вече откритие от нейни японски колеги. Научните й статии се оказват от полза за нобеловите лауреати, а проучванията продължават.
Ние сме се включили на по-късен етап за доусъвършенстване на качеството на материалите, за да могат те да си повишават ефективността на излъчване, признава доц. Вълчева.
Докато технологията се развива, се появяват и първите подводни камъни, а именно спорът между учените за това какъв е точният размер за т. нар. забранена зона на един от компонентите на диода.
Проф. Борис Арнаудов първи забелязал, че подходът за изчисление е грешен. Тогава той приложил модел, измислен у нас още през 1979 г. Опитите продължили три години, а резултатите смайват всички с неговата точност.
„Целият свят прие този резултат. Затова ние се шегуваме, че не ние сме с тях съавтори, а те на нас“, добавя професорът.
Днес двамата учени споделят, че все още не са имали лична среща с тримата нобелови лауреати. С постиженията си обаче се надяват да мотивират своите студенти.
Учените са категорични, че сините LED диоди ще са светлината на 21 век. Прогнозите са те значително да намалят енергийния разход в световен мащаб, а животът им може да бъде удължен до 100 000 часа. В момента около 30% от произведената енергия отива за осветление.
1
Коментара по темата
1.
Наблюдател
30.10.2014 08:08:23
Пак сме в РОЛЯТА НА СЛУГИ и НЕИЗВЕСТНИ ПОМАГАЧИ, които отгоре на всичко се ГОРДЕЯТ С ТОВА?!
  Добави Коментар
Петте малки тайни на щастливата връзка Никога не изневерявайте на себе си 5 неща, които карат мъжете да се отдръпват Мъжете следят за това дали имате общи интереси и хобита
Май ще е прекрасен за 4 зодии Вижте кои са късметлиите Рецепта за печено халуми с боровинково сладко Изключително лесна, но толкова вкусна и ефектна рецепта
Кой ви каза, че тези храни са вредни - всъщност са здравословни Ето кои са те  Рецепта мечта за козунак! Мек, пухкав, на конци и без месене! Няма никаква разлика с рeзултата от традиционнитe козуначeни рeцeпти, които отнемат часове  
Лоша прогноза за времето премества на друга дата откриването на островния сезон, обявено за 4 май Събитието с миди на тенекия и музика на плажа се измества за 6 май Внимание! Мощна магнитна буря ни връхлита по празниците Астрономите предупреждават, че въпросното изригване ще окаже влияние на навигационната система в някой райони по света
Хиляди ще изпълнят площада пред храм "Св. св. Кирил и Методий" за пасхалната служба, ето програмата Църковният ритуал за възвестяване на Христовото Възкресение започва в 23:30 часа Държавната хазна излиза от релсите Приходите от корпоративни данъци намаляват
Хапвайте тази здравословна шоколадова торта без никакви угризения Ще се влюбите във вкуса й Внимание, кърлежи: Вижте съветите на здравните власти Ето как да използвате репелент