Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Със 75 000 долара се купува щастие

Няколко проучвания показват, че основните психологически потребности на хората включват компетентност, автономия, положителни взаимоотношения, приемане на самия себе си и личностно израстване
Ключови думи: пари, щастие, 75 000, долар, купувач, състояние, имане, проучване


Ново проучване показва, че скромността ни прави по-щастливи, тъй като взаимоотношенията и личностното развитие стават по-важни след спечелването на 75 000 долара.

Чувството за благосъстояние вече се изразява в приход от 75 000 долара годишно. След това то е в застой, показва ново изследване на Американската психологическа асоциация.

"Емоционалното чувство за благосъстояние се увеличава с доходите, но няма голям напредък след постигането на годишен доход в размер на 75 000 долара", казва д-р Мириам Татзел от Щатския университет в Ню Йорк. "Едно общество, в което някои хора се превръщат в идоли само защото са много богати, поставя стандарти за успех, които не могат да бъдат постигнати. Това ни кара да опитваме да постигнем този стандарт като работим повече и храчим повече пари. Успокояването на задвижваната от потреблението икономика, по-малкото работа и по-малката консумация са по-полезни за околната среда, както и за хората", добавя тя.

Няколко проучвания показват, че основните психологически потребности на хората включват компетентност, автономия, положителни взаимоотношения, приемане на самия себе си и личностно израстване. Вместо да отговори на тези нужди преследването, а богатството намалява с времето, отделено за личностно усъвършенстване и социални отношения.

"Материализмът е лош за благополучието на потребителите. Желанията на хората се увеличават, тъй като им омръзва това, което вече имат. Започват да искат нещо друго, което води до повече консумация. Колкото по-голяма е разликата между това, което иска един човек, и това, което има, толкова по-голямо е разочарованието. По-малкото материализъм се равнява на повече щастие", казва д-р Татзел.

Според нея спестовността подхранва благополучието. "Това означава запазването на ресурсите, а също и на парите. Пестеливите хора са по-щастливи от живота си като цяло. Това може би се дължи на факта, че те избягват отрицателните последици от харченето на твърде много пари. Избягването на дълговете е един от начините да се избяга от щастието", казва тя.

Хората се радват повече да правят неща, а не да имат предмети. Други изследвания показват, че хората намират по-дълготрайно щастие като променят дейностите си, а не като се промени материалното им състояние.

"Преживяванията живеят в паметта, те са несравними, често се споделят с другите и няма нужда да изискват много средства", казва д-р Татзел.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Земетресение в САЩ В Тенеси Мъж изхвърли 20 000 евро по погрешка, а след това... Самарянин намери сумата и сигнализира на полицията
Индия обвини Пакистан От Ню Делхи твърдят, че Исламабад не спазва примирието Медведев с гръмки думи Ето какво твърди
Нова драма в Испания: 160 000 души бяха предупредени да не напускат домовете си Спрени са влакове, блокирани са пътища и са отменени събития Земетресение с магнитуд 5,5 по Рихтер удари... Крайбрежието на Еквадор
Направи световен рекорд Жоро Вратарчето сякаш не остарява, той е най-възрастният действащ футболист Малко след обявеното примирие: Експлозии в индийски град Напрегната ситуация
Макрон, Мерц, Стармър и Туск посетиха Киев Те искат 30-дневно спиране на огъня между Украйна и Русия Пакистан и Индия потвърдиха примирието Огънят спира веднага
Германия затегна граничния контрол Засилени са проверките по границите с Люксембург и Белгия Джеки Чан: Никога няма да спра да правя сам каскадите си 71-годишният aктьор все още не мисли за пенсиониране