Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

СОУ „Димчо Дебелянов“ в Бургас обучава деца от 5 държави по проект за водата

Близо 31 души от едно обикновено СОУ, каквото е нашето училище, се включват в този проект и това ме радва най-много, заяви директорът Пейко Стоев
Ключови думи: бургас, соу димчо дебелянов, международен проект, вода, програма коменски, ученици

За втори пореден път бургаското СОУ „Димчо Дебелянов“ участва в международен проект по програма „Коменски“ на тема „Всяка капка е важна“. Участници са шест държави, като това е третата среща – първата беше в Унгария през октомври 2013 г., а втората – в Испания през януари 2014 г. В България бяха на гости представители от 5 държави - 14 учители и 17 ученици от Ирландия, Испания, Португалия, Естония и Унгария, които се включиха активно в дейностите по проекта.  Целта им бе да изследват водните ресурси и начините за опазване на околната среда и да придобият допълнителни познания на тема вода. В откриването на събитието участваха ученици от 2 клас на домакините, както и по-големите – от 5 до 12 клас. По проекта остават още 3 срещи – в Естония, Ирландия и Португалия, където ще бъде и краят на дейностите.
От училището посрещнаха гостите по българския обичай - с хляб и сол

От 26 април до 3 май в България и в СОУ „Димчо Дебелянов“ гостуваха представителите на петте държави. Тук те имаха основна задача да се запознаят с водните ресурси и начините за опазването им в Бургаския регион и в частност в града.

В първия ден учениците посетиха местността „Пода“ и се запознаха с особеностите на влажните зони там. В рамките на проекта им бяха представени презентации и филми за водата – за нейното значение, начини на употреба и пречистването й. Учениците се запознаха с особеностите на растителния и животинския свят на Черно море, а от Община Бургас им представиха презентация за дейностите си като институция по тези въпроси.

Пред учениците бяха изнесени и три интерактивни урока. В рамките на първия те се запознаха с енкаустиката - приложно изкуство, което се среща много рядко в света. В рамките на урока те изработиха най-различни предмети на водна тематика. Всеки ученик отнесе със себе си за спомен от България по едно произведение на изкуството, създадено тук.  Другият интерактивен урок беше на тема „Един компютър, много мишки“. Децата се състезаваха върху познанията, които са придобили дотук по темата  за водата. В рамките на третия урок учениците бяха разделени на групи, които работиха по три отделни въпроса – едната изготви карта на Черно море, втората постави върху нея растителния свят, а третата – животинския.

Децата се запознаха със забележителностите на град Бургас, както и на град Созопол, където имаха възможност да пътуват с кораб и да се запознаят с Черноморското крайбрежие. Те посетиха и град Несебър, запознаха се с историческите забележителности на града. Накрая чуждестранните гости посадиха дръвче в двора на училището.

„Най-ценното на проекта е, че се извеждат ученици от 5 до 7 клас. От СОУ „Димчо Дебелянов“ до момента имаха възможност да участват 9 ученици – шест от които в Унгария и трима в Испания. В останалите три държави предстои да пътуват още 8 ученици“, каза пред Флагман.Бг директорът на училището Пейко Стоев. Това тук е интересното, тъй като при другите проекти извеждаме деца в чужбина след 7 клас и нагоре, а тук можем да включим и по-малките, добави той. В Испания бяхме с четвъртокласници и най-интересното за тях беше за видят другите държави, да се запознаят с особеностите, да пътуват, каза още Стоев.

Най-много се радвам, че близо 31 души от едно обикновено СОУ, каквото е нашето училище, имат възможност да се включат в този проект, заяви директорът на училището Пейко Стоев.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Майорка се превръща във фурна Цяла Испания се готви за изключително горещо лято през 2026 Трагедия в Холивуд: Едва на 35-годишна възраст си отиде звезда от „Лило и Стич“ и „Дони Дарко“ Причината за смъртта е анорексия, последвана от усложнения от бактериален менингит и кръвна сепсис
Майка забрави детето си в колата, момиченцето почина Малкото дете е намерено безжизнено на седалката в автомобила в Шорндорф, близо до Щутгарт, часове по-късно Държавата няма ресурс да изгради сама всички магистрали в следващите десетилетия, призна Радев Той заяви, че правителството ще работи усилено за подобряване на свързаността
Разгадаха мистерията на „тихата“ черна дупка в центъра на Млечния път Открити са доказателства за космически вятър Важно за абитуриентите! Платете си здравните осигуровки през лятото За Бургаска област това трябва да направят близо 3 500 зрелостници
Анатомия на вечното оцеляване: Политическият феномен Йордан Цонев От рецитаторските групи в Малко Търново до сивия кардинал на държавните финанси Кметът на Несебър: социалната грижа е отговорност към хората Тя е и стремеж към осигуряване на достойни условия за живот на всеки наш съгражданин, подчерта Николай Димитров
Северна Македония обърна плочата: Гответе се за маратон към Европа, зове премиерот Премиерът на Северна Македония отново атакува "френското предложение" Първите туристи вече са на плажа в Приморско, шезлонгът и чадърът остават по 3,60 евро Хотелиерите очакват пълна заетост през юли, а цените на плажа остават без сериозни промени 
От блясъка на „Оскар“-ите до суровия асфалт: Трагичният край на Дейви Чейс Гласът на обичаната анимационна героиня Лило угасна едва на 35-годишна възраст след живот, белязан от тежки зависимости и бездомие Защо по българското Черноморие се продават свастики Свободното предлагане на предмети, брандирани с тоталитарни знаци, периодично провокира вътрешни и международни скандали, които увреждат репутацията на страната