В Афганистан се провеждат президентски избори, охранявани от 200 000 военни
Поради нестабилната обстановка в страната и заканите на талибаните да направят всичко възможно, за да саботират вота, властите провеждат най-голямата военна операция от 2001 г. насам. Близо 200 000 военни са изпратени из цялата страна за охрана. Около всяка избирателна секция е разположен охранителен кръг – в центъра са полицаите, а в периферията има стотици военни.
Кандидатите за най-високата държавна позиция са осем, сред които бившите външни министри Абдулах Абдулах и Залмай Расул и бившият финансов министър Ашраф Гани Ахмадзай. Понеже няма изявен фаворит, вероятността никой да не спечели повече от 50% от гласовете на първия тур е голяма. В такъв случай ще се проведе балотаж на 28 май, тъй като окончателните резултати от утрешното гласуване няма да са готови преди средата на май.
Множеството атаки на ислямисти срещу сили на сигурността и цивилни граждани направиха този предизборен период най-кървавия в историята на страната, отбелязва кореспондентът на Би Би Си в Кабул. Опасенията за изборни нередности и фалшификации също са големи.
Все пак изходът от вота може да отвори вратата за подобряване на отношенията между Афганистан и САЩ, които в момента са замразени след 12 години война и нееднократни спорове между Белия дом и Карзай. В края на миналата година афганистанският президент отказа да подпише двустранното сътрудничество за сигурността, което щеше да позволи оставането в страната на 10 000 американски военни след изтеглянето на силите на НАТО тази година. От постигането на такова споразумение зависят всички останали проблеми на Афганистан – от убеждаването на талибаните да седнат на масата за преговори до борбата с корупцията и търговията с наркотици, отбелязва британската медия. Добави Коментар