Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Свети Атанасий се бори с клеветниците, именниците да почерпят

Ключови думи: Свети Атанасий, клеветници, именици, Атанас, Атанаска,

Днес православните християни тачат паметта на великия изповедник и учител на Църквата св. Атанасий. Той е роден през 295 г. в Александрия. Син на бедни родители християни, той получил прекрасно образование. Александрийският епископ Александър забелязал качествата на младежа и го взел в своя дом, като го направил свой духовен син и секретар. В 319 г. Атанасий станал дякон.

 

Заради повдигнати обвинения в користолюбие и в груби насилия над клириците от враговете ариани на св. Атанасий бил свикан събор в Трир, който независимо от изложените доказателства за невинността на архиепископа на Александрия все пак го осъдил. Като видял, че по този начин няма да се добере до правдата, св. Атанасий се срещнал лично в Цариград с император Константин Велики и му представил истината. Императорът извикал участниците в Трирския събор за преразглеждане на делото, но враговете на св. Атанасий успели да подведат императора с нова клевета. Като видял, че не е възможно да примири Атанасий с неговите противници и като се опасявал от бунт в Александрия, императорът решил да пожертва нейния архиепископ и да го изпрати на заточение в Галия, където той прекарал две години. След смъртта на Константин Велики неговите наследници с указ върнали св. Атанасий за епископ на Александрия. Това дало нов повод на Атанасиевите врагове да го обявят за незаконен епископ вече на основанието, че бил върнат на катедрата от светската власт.

През този печален период от църковната история враговете на Атанасий Велики успявали на няколко пъти да извоюват неговото осъждане и изгнание. Голямо е писменото творчество на великия Александрийски архиепископ Атанасий, което той е завещал за вековете. Светителят взел дейно участие при установяването на истинския сборник от книгите на Свещеното писание при много разпространените по онова време апокрифи или лъжесвещени книги. Той е написал житието на св. Антоний Велики, както и множество трактати коментари към Св. писание, книги с нравоучителен характер и проповеди. В 373 г. св. Атанасий починал в Александрия на 76-годишна възраст.

На този ден именници са Атанас, Атанаска, Наско, Насо, Нася.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"