Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Диана Йорданова: ДПС и БСП въведоха нов прикрит данък като жест към „Атака”

Диана Йорданова
Ключови думи: Диана Йорданова, ДПС, ГЕРБ, БСП, депутат, ток, такса, слънчева и вятърна енергия,

Депутатите приеха въвеждането на такса от 20% за производителите на ток от слънчева и вятърна енергия днес. Въвеждането на таксата е заложена в параграф от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2014 г., с който се правят промени в Закона за енергията от възобновяеми източници.

В гласуването участваха 182 народни представители, от които 116 – „за”, 38 – „против”, а 28 се въздържаха. Гласувалите против и „въздържал се” бяха от групата на ГЕРБ.

Бургаският депутат от ГЕРБ Диана Йорданова се възпротиви със сериозни аргументи срещу приетия налог, предложен от групата на „Атака” и одобрен с гласовете на БСП и ДПС. Тя каза, че това решение е популистко, дискриминационно и е жест на управляващите към „Атака”.

„Спорен е изобщо начинът, по който беше внесено предложението за таксата. Би било редно да е от Министерски съвет и да е оформено като отделен законопроект. При първоначалното гледане не беше ясно какъв ще е чисто финансовия ефект от него. Впоследствие се оказа, че са направени някакви сметки и предполагаемите приходи са около 150 млн. В тази такса попадат производителите на зелена енергия от вятърните перки и слънчевите панели, но това е дискриминационно условие спрямо тях. Ние не сме против такова облагане, но сме против начина, по който се прави - без никаква обосновка, без съгласувателни процедури, без вземане на мнението на засегнатите страни. Това всъщност не е такса, а си е данък, но управляващите явно ги е страх да обявят, че го въвеждат по този начин”, каза тя. Йорданова разясни, че такса означава, че се събират пари за нещо, което някой предоставя като услуга и насреща трябва да има обосновка, финансов анализ за нея. „Тази такса трябва да се събира от ДКВР, но това не е държавен орган, който предоставя услуга, а е регулаторен. По този начин предложението означава две неща – БСП и ДПС подават ръка на Атака, които си правят някаква чисто популистка политика. ДПС и БСП са пределно наясно, че това ще падне в съда при обжалване.”, смята Йорданова.

Още днес стана ясно, че засегнати страни са започнали консултации за оспорване в Страсбург заради начина, по който е прието.

1
Коментара по темата
1.
Zuzi
05.12.2013 17:37:49
Прави са протестиращите собственици на ВЕИ съоръжения, че са 20 години напред. Така е, у нас този обем на произвежданата по този начин енергия е разчетен да се достигне през 2020г. А тогава, надявам се, статусът на българина да е по-добър, а не както е сега. Колкото до данъка или таксата, за добиваната по този начин енергия има ги в почти всички европейски държави.
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"