Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пред новия белгийски крал стои трудната задача да обедини разделената нация

Крал Албер II и принц Филип
Ключови думи: Крал Алберт и принц Филип, Валония, Алберт, монарх
Монархията, наред с футбола и бирата, е едно от малкото неща, които обединяват разделената в езиково отношение Белгия. Когато 53-годишният принц Филип стане новият белгийски крал днес, той ще се опита да докаже, че това е вярно, пише "Ройтерс".

Най-вероятно бъдещият крал ще има доста работа. Според проучване на частните телевизии VTM и RTL по-малко от половината анкетирани фламандци вярват, че Филип ще бъде добър крал, в сравнение с две трети от интервюираните във Валония.

Политическите спорове между френскоговорящата Валония в южната част на страната и говорещата холандски Фландрия на север се разпростряха и върху дебата за бъдещия монарх още преди преди две седмици крал Албер II да обяви плана си да абдикира.

Крайнодясната фламандска партия Vlaams Belang ("Фламандски интерес") няма да присъства на церемонията по коронацията в неделя. По-умерената фламандска партия N-VA ("Нов фламандски съюз") ще бъде представена, но не от водещата си фигура Барт де Вевер, кмета на Антверпен.

"Идеята, че се нуждаем от една в основата си недемократична институция като монарха, за да гарантираме политическата стабилност в страната, в което аз се съмнявам, ви казва повече за тази държава, отколкото за монархията", написа Де Вевер в отворено писмо до принца през май.

В съседна Холандия монархът вече няма роля в политиката. В Белгия, макар че институцията е предимно с церемониален характер, законите се нуждаят от подписа на краля, за да влязат в сила и след изборите той назначава посредници, за да помогнат за сформирането на новата управляваща коалиция - един обикновено дълъг процес.

Филип си навлече критики, когато влезе в политически дебат през 2004 г., обвинявайки Vlaams Belang, че се опитва да разцепи Белгия. "Мога да ви уверя, че такива хора ще си имат работа с мен", подчерта той в интервю.

"Нов фламандски съюз" настоява ролята на монарха да бъде чисто церемониална, докато френскоговорящите партии, включително социалистите на премиера Елио ди Рупо, са против идеята. "Невинаги е ясно дали това е фундаментален дебат за републиката срещу монархията или става дума за Фландрия срещу Белгия. Мисля, че е второто", коментира Дейв Синарде, лектор по политически науки в университети в Антверпен и Брюксел.

Фламандските критици определят Филип като френскоговорящ чужденец. Той е далеч по-несигурен, когато говори на холандски, въпреки че е посещавал гимназия, където се говори този език след началното си образование на френски.

Дали Филип ще спечели сърцата на народа зависи и от това ще успее ли да смекчи сдържания си имидж. Неговата съпруга, принцеса Матилде, често се появява на обществени събития, свързани с деца, и изглежда по-дружелюбна от него.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Червени флагове, които карат мъжете да се отдръпват Какво ги провокира да избягат въпреки интереса си 10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Задоволяването с по-малко може да донесе усещане за нещастие във връзката
10 знака, че мъжът, когото обичате, не ви заслужава Не си губете времето Любовен хороскоп за 29 април – 5 май Ще търсим и ще получаваме повече романтика
Бабината рецепта за празнична великденска пита Лесен начин на приготвяне и бон апети НСИ: Какъв е броят на разводите у нас през 2023 г. За 84.6 % от жените и 84.2% от мъжете, сключеният граждански брак през 2023 г. е бил първи
Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт 70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол
"Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв.
Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси Глоба от КАТ ни спъва да си продадем колата Пречката важи и при сделките за имоти, от 3 май нотариусите ни проверяват в НАП за борчове