Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Турската полиция срина със земята палатковия лагер в парка "Гези" в Истанбул

Според валията на Истанбул пострадалите са около 40, но според протестиращи броят им е много по-голям
Ключови думи: протести в Турция, протести, валия на Истанбул, Хюсеин Челик, площад Кадъкьо, Реджеб Ердоган, Таксим, Гези,
Турските сили за сигурност снощи атакуваха площад "Таксим", където се бяха събрали много антиправителствени демонстранти. Около 21 часа полицията се нахвърли върху демонстрантите със сълзотворен газ, водни оръдия и бронирани коли. Протестиращи съобщиха в социалните мрежи за агресивни действия на полицията, които доведоха до десетки пострадали и обгазени, сред които и много деца.

Десетки бронирани автомобили навлязоха на площада и се движеха срещу хората. След това полицията навлезе в парка "Гези", където бяха разположени палатките на протестиращите, и ги събори, като буквално срина лагера със земята. Това беше изненадващо, тъй като правителството беше обещало, че няма да се докосва до парка и протестиращите там.

Площад "Таксим" заприлича на бойно поле. Подпалени бяха няколко палатки, от дима и обгазяването наоколо не се виждаше нищо. Полицията не пусна дори лекарите в парка "Гези", за да помогнат на пострадалите.

Последваха жестоки сблъсъци на полицията с демонстрантите. Стълкновенията се прехвърлиха по улиците на мегаполиса. Намиращият се близо до парка хотел "Диван" се превърна в походна болница, където лекари доброволци оказваха първа помощ на пострадалите. В социалните мрежи се появи информация, че е бил обгазяван и самият хотел, в който беше пълно с деца - десетки снимки показват пострадали деца, а протестиращи споделят, че поне две от тях са в тежко състояние.

Според експерти ако сълзотворният газ се хвърли в затворени пространства, може да предизвика дори смърт.В Twitter българският журналист на свободна практика Димитър Кенаров написа, че полицията е искала да вземе прескартата му и е изтрила част от снимките на фотоапарата му.

По-късно той написа още, че полицията е нахлула и в хотел "Хилтън", където е конфискувала противогазите и водата на хората.

Сблъсъците продължиха по централните улици на мегаполиса, обхванаха и съседните квартали "Нишанташъ" и "Мачка".Валията на Истанбул Хюсеин Авни Мутлу заяви, че са ранени 44 души, но според неофициални източници пострадалите са повече. Валията защити силовите действия на полицията, като заяви, че тя е атакувала парка "Гези", тъй като там имало маргинални групи.

Според правителствения говорител Хюсеин Челик протестиращите обещали да опразнят парка, но не го направили, поради което премиерът Ердоган се бил почувствал излъган.

Атаките на полицията засилиха позатихналото напрежение, населението на азиатския бряг на града в квартала "Кадъкьой" излезе на демонстрация на булевард "Багдад", няколко хиляди души протестираха, като тропаха с тенджери и тигани. Група демонстранти тръгнаха към площад "Таксим", за да подкрепят протестиращите на площада, но полицията издигна барикада на моста над Босфора и не ги пусна да минат. Протестиращите остават навън, скандирайки антиправителствени лозунги.

Протести имаше и в Анкара, където се състоя седяща демонстрация срещу правителството, полицията с бронирани коли се нахвърли срещу хората, няколко души легнаха пред колите. Жителите на Принцовите острови се събраха на Бююкаада с тенджери, тигани и други съдове, с които вдигаха шум, протестирайки срещу правителството и действията на полицията.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шерцингер гледа българско предаване Направи й впечатление пантомима Гери от Игри на волята потъна в скръб (СНИМКА) Инфлуенсърката загуби майка си
Какво се случва с Крисия и Никола Цолов? Гаджета ли са? В Национален парк „Пирин“ откриха мъж, обявен за починал преди години Служители на парковата охрана открили мъжа, който проявил агресия, когато му били поискани  лични документи за да му бъде написан акт за нарушението
Не купувам безобразно скъпата Нутела, а си я приготвям сама у дома от обикновени банани: Здравословна и вкусна! За разлика от класическата Нутела, тя не съдържа палмово масло или рафинирана захар Тази течност може да предотврати редица здравословни неприятности Какаото е много полезно, сочат експерти
Тайна съставка прави перфектни тези палачинки Рецепта без дупки за солен и сладък пълнеж! Масова стрелба до България Има жертви в Гърция
Подарък за учителите в Деня на будителите: Увеличават заплатите им Kонкретните параметри все още се обсъждат със синдикатите и директорите, посочи министърът Сърбин с гръмко изказване за Мони Николов Подчерта, че Симеон е бижу в спорта
Вкусна, топла и ароматна гъбена супа с пиле Идеална за студените есенни дни Наводнение във Варна Получиха се водопади