Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Финасовият министър Калин Христов още не знае откъде да вземе пари

Ключови думи: Калин Христов, пари, финансов министър, Симеон Дянков

Предложенията на синдикатите и работодателите трябва да бъдат добре обмислени. Още не е решено откъде ще бъдат взети пари за обезщетяване на най-уязвимите. Това стана ясно от изявление на финансовия министър Калин Христов пред БНР.

Когато предлагаме нещо, трябва да премислим целия ефект от него. Може да се търси оптимизация от разходите за инвестиции и разходите за издръжка, които не във всички случаи са най-ефективните, те могат да бъдат пренасочени като ресурс за подпомагане. Въпросът е следващата седмица да се вземе решение за точния размер на сумата. Тя ще бъде определена така, че съкращенията в разходите за издръжка да не водят до дестабилизация в съответните министерства. Не може да търсим механично съкращаване на разходи, просто за да постигнем някакъв размер, който някой е изчислил без да погледне цялата картина. Следващата седмица ще има решение, категоричен е Христов.

За фискалния резерв той съобщи, че в момента е около 4 млрд. лева. "Ролята на фискалния резерв е да функционира в зависимост от развитието на икономиката. Във второто тримесечие винаги имаме по-добри приходи. Фискалният резерв с развитието на данъчните приходи, ще бъде дори над нивото от 4,5 млрд. лева. Няма риск за икономиката. Не се харчат парите от сребърния фонд", посочи Христов. Според него, най-важно в момента е хората да чувстват стабилност.

Трябва да направим максимално възможното да съберем приходите, определени от бюджета. От разходната част да насочим приходите по съответните сектори. Когато се смята, че трябва в кратък период да се направи определена политика, различна от написаното в бюджета, трябва да се реши кои разходи трябва да бъдат намалени.

И оттам идва ролята на финансовия министър да прецени намаляването на разходите, които са свързани с определени тежести за обществото. Трябва да намерим разходите, които се използват най-неефективно и да се пренасочат. Търсим максималният ефект от тези разходи, подчерта Христов.

Той каза, че инвестициите създават и дългосрочен потенциал за растеж на една икономика. Христов посочи, че по принцип механично рязане на инвестиции не е задължително да има положителен ефект за икономиката, в повечето случаи има отрицателен ефект, а въпросът не е да решиш нещо механично, а да премислиш ефектите.

"Ние сме просто служебно правителство, което трябва да изпълни задачите, които са му зададени по Конституция", заяви Христов.

Възстановеното ДДС е най-ниското в момента от 2008 г. насам. В последните 5 години не е имало такъв проблем, съобщи Христов.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"