Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мидите да са в опаковки и с етикет искат производители

Трябва да се възстанови държавният мониторинг на морската вода със залегналите в него показатели за изследване
Ключови думи: миди, опаковки, ерно море, БГФИШ, морска вода, мониторинг, ИАРА, кметове, черноморие

Мидите  на пазара да са опаковани и с  етикети. За това ще настояват от Асоциацията  на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Около това становище се обединиха  днес участниците в организирана кръгла маса на производителите на миди у нас.

Форумът бе във Варна. Организатор е асоциацията  БГФИШ. Кръглата маса е първата по рода си, на която се поставиха роблемите  на производителитте на миди.

Сред  основните проблеми е неравнопоставеността на хората от този бранш. Не всички производители са регистрирани по надлежния ред. Става въпрос за това, че Българската агенция по безопасност на храните е издала 12 регистрации на фирми за производство на миди. В същото време разрешителните, подписани от ИАРА, са на 41 производители. Данните предостави д-р Йордан Господинов, който е изпълнителен директор на БГ ФИШ.

Според  него всички трябва да имат равен старт, да плащат еднакви такси и да са на еднакъв контролен режим. В  противен случай се получава така ,че голяма част от фирмите-производители на миди, работят в сивия сектор и тяхната продукция не е одобрена от агенцията по безопасност на храните.

Етикетирането на мидите в търговската мрежа  ще реши проблема донякъде. Така по-лесно  ще се проверява произходът на продукцията. Според д-р Господинов обаче ще има нужда и от законодателни промени, които да регламентират този бизнес.

Друг  от засегнатите проблеми на кръглата маса е държавният мониторинг на морската вода. Преди време той е извършван  от Министерството на околната среда  и водите. Сега обаче тази отговорност  е стоварена върху фирмите. Д-р  Господинов смята, че трябва да се възстанови държавният мониторинг на морската вода със залегналите в него показатели за изследване. Така ще е ясно в кои райони на морската ни акватория могат да се правят акваферми и в кои-не.

Собствениците на мидени ферми преди десетина дни  настояха и за по-висок контрол и охрана на техните плантации от страна на държавните институции. От години плантациите са обект на набези от страна на местни рибари, които повреждат съоръженията. От БГ ФИШ са се обърнали по този въпрос към министрите на вътрешните работи, земеделието, ИАРА и кметовете на Созопол и Приморско. До момента отговор по темата има само от кмета на Созопол, каза д-р Господинов. В писмото до БГФИШ  се казва, че местната власт в морската община няма правомощия да се намеси в частни спорове.

Припомняме, че голяма част от фермите по Южното и Северното Черноморие са изградени с евросредства по проекти. Опазването на тези съоръжения обаче се оказва трудно, а загубите от повреждане на плантациите за година са милиони левове.
1
Коментара по темата
1.
облизвам се за миди
27.11.2012 15:35:18
Собствениците на мидените ферми, да не бъдат толкова нагли и да не пречат на туристическия и риболовен бизнес!
"Сделката е сделка само тогава, когато е изгодна за двете страни"!
  Добави Коментар
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана
За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите
Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи
60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев
Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“ Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано в неделя руският президент Владимир Путин