Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лидери обсъждат кохезионната политика

Ключови думи: Европейски съюз, България, Европейски парламент, Брюксел, кохезионна политика, Мартин Шулц, Жозе Барозу, Бойко Борисов

Държавните и правителствени ръководители на 15 страни от Европейския съюз, сред които и България, днес се събират в Европейския парламент в Брюксел на среща, чиято цел е да подкрепи активната и силна кохезионна политика в бъдеще.

Проявата съвпада със заключителните дискусии по дългосрочния бюджет на Евросъюза, съобщи БНР.

Лидерите ще настояват парите за инфраструктура, околна среда, предприемачество, социална политика и наука и технологии да не бъдат намалявани. Участниците във форума са предимно от  централно и източноевропейски държави, както и страни - модели за успеха на кохезионната политика, като Испания и Португалия.

Домакин на тази среща ще е председателят на Европарламента Мартин Шулц. В нея ще участват още председателят на Европейската комисия Жозе Барозу и лидери на европейските организации на синдикатите, работодателите и малкия и средния бизнес.

Очаква се всички те да аргументират позициите си колко важна е политиката на сближаване за по-бедните региони и да отправят призив тя да не бъде жертвана при евентуални съкращения на дългосрочния евробюджет за периода от 2014-а до 2020-а година.

Преговорите по него продължават и тази седмица – в условията на директни заплахи за вето от страни като Великобритания и Швеция, които настояват за драстично орязване на разходите, включително и на тези за кохезионна политика. Надеждите са, че въпреки противоречията, параметрите на следващия 7-годишен бюджет ще бъдат договорени на предстоящия в края на идната седмица извънреден Европейски съвет.

Днешната среща се очаква да оформи обща позиция за него на 15-те страни, формирали групата "Приятели на кохезионната политика", част от която е и бъдещата нова членка на Евросъюза – Хърватия.

Премиерът Бойко Борисов ще пристигне в Брюксел заедно със словашкия си колега Роберт Фицо. Преди това двамата ще участват в бизнесфорум в словашкия град Нитра, на който ще бъдат представени възможностите за инвестиции у нас.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Как да изберем хотел за нашия домашен любимец през лятната отпуска? Министър Станков обсъди ключови приоритети в енергетиката с изпълнителния вицепрезидент на ЕК Тереса Рибера В срещата участваха също и заместник- министърът на енергетиката Красимир Ненов и изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов.
Вреден ли е наистина шоколадът Какви са цените по заведенията на морето Поскъпнаха ли
100 000 души за без ток в... Мексико Жечо Станков дава пресконференция Ще се дебатират важни енергийни теми
Тревога край голям роден град! Забелязано е рядко срещано животно с големи размери Какво се случва в Шуменско? Стопи се Гери-Никол отслабна сериозно
Претърпя шок в Германия Синер допусна обрат срещу тенисист извън Топ 40 на ранглистата Кои зодии са най-надути? Те са убедени, че са нещо специално и са над останалите
Камион затапи временно "Траянови врата" Образува се колона в посока София, движението вече е нормализирано Изригна отново Меси с гол, който доближи Интер до 1/8-финалите на Световното клубно по футбол