Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Над 100 луксозни къщи без нито един документ: Строителният абсурд, който разтресе Варна

Всичко това е изникнало под носа на варненската администрация през последните две години, днес всички се кълнат, че не са знаели нищо
Ключови думи: Благомир Коцев, новини, Флагман, Варна, местността Баба Алино, украински милиардери, новини от Варна

Може ли цял незаконен квартал да се появи в град като Варна, а кметът Благомир Коцев да твърди, че последен разбира. Скандалът, който тресе северния морски град, набира сила, след като се оказа, че на супер локация между Варна и курорта "Златни пясъци" се изграждат над 100 къщи и инфраструктура, без никакви законни документи.

Вчера кметът Благомир Коцев внезапно прозря, че се вихри подобно строителство, а днес заяви, че сградите подлежат на събаряне. Успоредно ГЕРБ - Варна, го обвини в "чутовен популизъм".

Институционалният десант в местността Баба Алино, реализиран от Община Варна съвместно с Областната дирекция на МВР, разкри мащабно беззаконие върху площ от приблизително 100 декара. На въпросния терен, който частично засяга и държавния горски фонд, е констатирано изграждането на затворен комплекс от 104 постройки без абсолютно никакви строителни разрешения или одобрен подробен устройствен план.

Архитектурният конгломерат включва 24 двуетажни еднофамилни вили с разгърната застроена площ от по 280 квадратни метра, както и многоетажни многофамилни кооперации, оборудвани с напълно завършена, но изцяло незаконна подземна комуникационна мрежа, канализация и собствени трафопостове.

Кметът на Варна Благомир Коцев си пусна снимка във фейсбук как обикаля из новопостроеното градче, което едва вчера видял 

Въпреки че политически сили сигнализират за казуса от близо година, а Регионалната дирекция по горите констатира незаконна сеч още през 2024 година, общинските власти предприеха реални действия едва сега, ограничавайки достъпа на строителна техника и стартирайки процедури по член 224а от Закона за устройство на територията - за премахване на незаконни обекти.

Кметът Благомир Коцев и директорът на ОДМВР-Варна старши комисар Цветан Пировски дори дадоха извънреден брифинг, обяснявайки, че собствеността на имотите е разпределена между различни юридически лица, чийто фактически управител е един и същ украински гражданин.

Повече от две години частни охранители са възпрепятствали опитите на държавните ведомства да извършат проверки на място, а при настоящата специализирана акция бяха задържани 29 работници от Украйна и Молдова, опитали да се укрият в гористата местност.

Градоначалникът се оправда тази сутрин пред Нова телевизия, че вече се подготвят необходимите административни актове за принудително събаряне на незаконния град, като премахването на малките обекти е в правомощията на общината, а за големите кооперации отговорност носи Дирекцията за национален строителен контрол.

Разкритията обаче провокираха тежък политически отзвук и остри критики от страна на опозицията във Варна.

Едно от водещите лица във варненската структура на ГЕРБ Тодор Балабанов категорично дефинира действията на кмета Коцев като "закъснял опит за политически пиар и бягство от отговорност", тъй като администрацията умишлено е игнорирала никнещите без разрешения сгради и пътища в продължение на две години. Балабанов алармира за упорити съмнения, че в общината се подготвя или вече е задействано издаването на компрометиращи удостоверения за търпимост, които абсурдно да приравнят новоизградения луксозен комплекс към обекти, строени преди 2001 година.

От ГЕРБ обявиха, че ще изискат пълната документация по надлежния ред и ще настояват за незабавната оставка на Благомир Коцев, ако се докаже подобно институционално прикриване на схемата.

Казусът придобива още по-скандални измерения след коментара на бившия тв водещ, евродепутат и настоящ политически анализатор Николай Бареков, който директно определи строежа като мащабна схема за изпиране на капитали, отклонени от военния конфликт в Украйна.

Според него съществува сериозна вероятност задкулисните играчи да перат пари от войната, тъй като тя исторически представлява най-благоприятното време за корупция и бързо забогатяване. Бареков разкрива, че инвеститорите – украинецът Олег Невзоров и грузинецът Джони Читадзе – първоначално са били засечени от ДАНС и са получили десетгодишна забрана за пребиваване, но след намесата на политически лидери санкцията им е била отменена.

Проучването на Bird.bg, проведено съвместно с украински колеги, разкрива огромна мрежа от десетки компании на Невзоров, чрез които са реализирани мащабни имотни сделки в полза на високопоставени украински държавни служители по българското Черноморие.

30
Коментара по темата
30.
Aйтолаха
27.05.2026 13:11:49
Събирайте помощи за Украйна.Войната в Укарйна е поредния бизнес на евролидерите .Умират хора ,за да пълнят гуши еврогеитаците !
29.
!!!
27.05.2026 12:44:14
И никой нищо не разбрал ??? То бива смях ама малко е прекалено. Това се е строило поне 2-3 години , къде е РДНСК, Полиция , ДАНС , НАП ??? Вчера дерменджиев и супер каМбев викаха , че хората са заспали и не подавали сигнали ??? Ми техните слуги каде спят през всичките години??? Ще има ли виновни или като на Елените никой не знае какво е станало.
п.с.:Сега ще повикат, ще помъркат и ще има договорняк. ще го узаконят и всичко ще е ок. Като на рибарското селище в Бургас. всичко е незаконно ама е на наши хора и ще го узаконим, незаконно.
28.
Смях
27.05.2026 12:40:18
Едно конструктивно предложение. Всички къщи да се дадат на бездомни роми, във Варна сигурно има достатъчно за да ги запълнят. ЩЕ стане супер готино!
27.
Алооо
27.05.2026 12:37:28
Я събаряй всичко.
26.
Глупак
27.05.2026 12:26:19
Това е върха на глупостта. Да подадеш сигнал срещу себе си.
25.
Шурето от Пазарджик
27.05.2026 12:07:51
Голям праз! Някоя от вилите в тукашното т.нар. "рибарско" селище да не би пък да има разрешение за строеж! Строй където си искаш! Живей си живота!
24.
ХХХ
27.05.2026 12:06:12
ГЕРБ-аджии нищо не знаят. Мамини рожби, те. И ТИМ-джии също.
Даже и на протест ще излязат.
23.
всички..
27.05.2026 12:02:14
...в кауша!
Това е мафия!
Много са опасни..
22.
Rrr
27.05.2026 12:02:08
Събарай ,глобявай ,депортирай и забръна за влшзане в евросъюза!!!! Лесно е ,иска топки .
21.
Фентанийл Армстронг
27.05.2026 11:59:37
Изроди продажни!
Мазол Пейков ще събира ли отново пари за следващата гаранция на Блаааааааго, когото „несправедливо" тикнаха в ареста?
Ей, СЛАВОУКРАИНСКИ ЧУМИ, мамицата ви ще се разкатае!
Да се събаря всичко, както е по ЗУТ!
Укроеничари, укропродажници и укробоклуци! Укроби долни проклети в червата проклети!
20.
ТБС
27.05.2026 11:51:52
Тъпанари малоумни, на тоя който е издал удостоверение за търпимост да му се отрежат ръцете. То е същото като разрешително за строеж. Кво са правили педерастите в общината, всички отговорни да бъдат уволнени и да плащат до края на живота си. Да ходят да бутат, извозват и садят гори.
19.
Ха ха
27.05.2026 11:45:19
Кмета пита "кой ми сра в гащите", но това чак след като кафявото го виждат всички и смърди нетърпимо.
18.
...
27.05.2026 11:44:40
ВАРНА СЪМ ГИ ПРИЗНАЛ ЗА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ МОШЕННИЦИ,В ТОВА ОТНОШЕНИЕ ИЗПРЕВАРВАТ ДОРИ И СОФИЯ! ОЩЕ ОТ ВРЕМЕТО НА КИРИЛ ЙОРДАНОВ ИМАШЕ КУПЧИНА ОТ КАМЪНИ ПРЕД ОБЩИНАТА,ПРОТЕСТИ ,МЛАД ЧОВЕК КОЙТО СЕ САМОЗАПАЛИ ... И Т.Н. И Т.Н. НО ЯВНО "ТУМОРА" Е СЕРИОЗНО МЕТАСТАЗИРАЛ. В КОМБИНАЦИЯ С ИДВАЩИТЕ ОТ УКРАЙНА И БИВШИТЕ СЪВЕТСКИ РЕПУБЛИКИ КРИМИНАЛНИ ЛИЦА И "МРЪСНИТЕ" ИМ ПАРИ НЕЩАТА СЕ НАПАСВАТ ИДЕАЛНО. МИСЛЯ ,ЧЕ ТОВА Е СЕРИОЗНА "ЧЕРВЕНА ЛАМПА " ЗА ДЪРЖАВАТА ,КОЯТО МНОГО СИЛНО ТРЯБВА ДА СВЕТНЕ.
17.
До 11
27.05.2026 11:42:28
И как така е свидетелствал? По Вайбър ли? Нали е с наложена забрана?
Тъпо....
Я се погледни в огледалото! Корабче плува ли?
16.
До 12
27.05.2026 11:41:39
Това се нарична очевадна корупция сър. Хем беше в затвора 8 месеца излезе пак продължава в същият дух. Иначе цяла Варна бяха зад него и говореха колко почетен кмет ми бил той. Ха ха ха ха…..такава ПАРОДИЯ само в Булгаристан може да има така както са викали турците на българите.
15.
до 9
27.05.2026 11:38:49
Ти природно ли си тъп или ходиш на допълнителни курсове?
Коцев е назначен през 2022 за областен управител. В края на 2023 е избран за кмет.
Юли 2025 е арестуван.
Нещо против тази фактология???
Това, ПП-ейците сте много тъпи момченца. Да твърдиш, че не е разполагал с правомощия, защото "почти веднага" бил арестуван...
Над година и половина = "почти веднага" ... нормално, дрогата не прощава на баламурницте.
14.
ууу
27.05.2026 11:36:47
Вкарайте багерите и да основа да се съборят !!!! И пращайте още помощи на Украйна !!!!!
13.
хах
27.05.2026 11:36:21
Под носа на всички десетки да не кажа стотици държавни институции са наемани майстори, ляти са бетони, разчиствани са терени с дървета, прокарвани са ВИК ток и прочие и прочие.
12.
Гарантирано от ППДБ
27.05.2026 11:27:28
Само преди броени дни, на заседание на Експертния съвет за устройство на територията (ЕСУТ) във Варна, тихомълком се прави опит да се приеме и прокара ПУП-ът за жилищния комплекс в „Баба Алино“!
Ако гражданите не бяха вдигнали луд скандал в залата, ПУП-ът щеше да мине по мед и масло с благословията на Община Варна!
А Благомир Коцев хем твърди пред камерите, че всичко е незаконно и праща полиция, хем Общината тайно се опитва да придвижи документите зад гърба на хората?
11.
и още нещо
27.05.2026 11:21:47
Говори се ,че единият от собствениците на тази фирма е свидетелствал по делото срещу Коцев в замяна на отмяна на 10-годишната забрана наложена му от ДАНС да пребивава в България.
10.
do 5
27.05.2026 11:17:20
Са п дето НЕ уkраинец а РУСНАК Олег Невзоров руснак от Одеса и ГРУЗИНСКИ гражданин с руски паспорт Джони ЧИТАДЗЕ и
2та свързани с Руските служби ФСБ-Федерална Служба за Безипасност за което екс шефа ма ДАНС Деньо Денев ЗНАЕ но си е траел
9.
Портних
27.05.2026 11:16:24
Супер манипулативна статия. Удобно се извърта и пропуска безспорния факт, че подготовката и реализирането на строежа е започнало по времето на ГЕРБ-кмета Иван Портних. Пропуска се, че почти веднага след встъпването си в длъжност Коцев го прибраха в ареста. Оттам ли да следи какви мини е поставил предшественика му? ГЕРБ-крадците викат "дръжте крадеца", а Вие им пригласяте.
8.
XX
27.05.2026 11:14:01
Имаше статия, че азовците, заедно с политиците ни, са си уредили терен и си строят затворен комплекс у нас...

Сигурен съм на 90%, че няма да ги пипнат и случаят ще потъне, също като при орешарски замлъкнаха медиите по случая с изгорените в Одеса българи.

Дано да не съм прав де...
7.
Пусть Всегда будет Солнце
27.05.2026 11:13:25
РУСКАТА МАФИЯ отново в действие по унищожаване на БГ природа и заливане Черномориеро с БЕТОН
Още стоят 24 бетони блока ИЗОСТАВЕНИ в началото на 1 км северно край ЦИГАНАРЕВО (ЦАРЕВО) постеоени от Руския круми бос Костя ЦИГАНов бос на Уралската Руска МАФИЯ .
Сега отново Руски мафиоти ЧИТАДЗЕ и НЕВЗОРОВ " серат"БЕТОН където си поискат по БГ Черноморие
6.
Ха ха
27.05.2026 11:12:49
То и до Лидъл в Славейков има осем етажана постройка тази в ъгъла с кабели по асвалта , без строителни книжа продадена , и там е за събаряне , т.е. незаконна само трябва кмета да се произнесе .....
Чакаме
5.
Ха ха
27.05.2026 11:09:57
Новата циганска махала в гр. Варна , събаряне незабавно до последната къща този пример може да бъде заразяващ, Румен Гайтански, Ахмед Доган все незаконни строители или ген.....
4.
така така
27.05.2026 11:08:38
Айде бе кмета не знаел..... Той от ППДБ където и бъбреците ще си дадат за Украйна не знаел че този комплекс е на украинец и че от повече от две години там се строи!!
3.
Митьо Ушите () () подслушвателна станция с.Иваняне
27.05.2026 11:08:31
Грузинеца Джони Читадзежи рукия украинец Олег Невзоров НЕзаконоте строители и разрушители на БГ пророда във Варна се оказваъ че работят и ПЕРСТ пари в имоти на РУСКИТЕ СЛУЖБИ ФСБ.
ПП ДБкмета на Варна Коцев НЯМА нищо общо тъй като изсичането на гората над Златни пясъци запипва в началото 2022 гос а строежа 2023 год когато кмета е от ГЕРБ РУСКИЯ гражданин с руски паспорт Иванушка ПОРТНИХ (на руски ШИВАЧев)
2.
Бай Иван
27.05.2026 11:06:47
Е то по неговата служба е станало.
1.
а дано
27.05.2026 11:04:01
ама на дали кмета се прави на ощипана мома -няма да посмее да бута защото той о партията ми са взели много пари
  Добави Коментар
Борислав Сарафов е освободен като шеф на НСлС и зам. главен прокурор Самият Сарафов разпространи изявление чрез БТА. В него казва, че "след дълги години на ръководни позиции е настъпил моментът да се оттегля от административната дейност" И в Лудогорец бесни на съдиите Арсов-Минев В Разград, като футболни хора и спечелили толкова много трофеи и европейски мачове в последните години, са наясно, че при скандалната ситуация между Идан Нахмиас и Леандро Годой, задължително трябва да се отсъди дузпа, но защо реферите не го направиха в мач без особено значение е пълна енигма
Обръщане на тренда: Предлагането на жилища вече изпреварва търсенето Новата пазарна тенденция през 2026 година укротява имотния сектор и дава възможност на купувачите за по-премислени решения КСТ „Ритмо“ Бургас с впечатляващо представяне на Zagreb Dance Grand Prix КСТ „Ритмо“ Бургас поздравява състезателите за отличното представяне и им пожелава още много успехи през сезона
Бургас приема Световната купа по спортна акробатика за трети път, очаква над 500 състезатели Състезанията са от 29 до 31 май в "Арена Бургас" Безплатен вход за децата на 1 юни в зоопарка в Бургас От 13:00 до 15:00 часа за малките посетители е подготвена специална празнична програма, изпълнена със забавни игри, весела викторина и разнообразни активности с награди.
Стефан Бакалов поема поста зам.-директор на Агенция "Митници", а Георги Господинов ще оглави отново "Капитан Андреево" Новите кадрови промени целят сериозно засилване на борбата срещу международния наркотрафик и повишаване на сигурността по външните граници на Европейския съюз Вдигат пенсиите със 7,8 % от 1 юли, но пак сме на дъното по този показател в ЕС След решението на парламента най-ниските възнаграждения за трудов стаж достигат 347,51 евро, което е значително по-малко от нивата в съседните държави членки
Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола До момента е известно, че са загинали поне 220 от новия щам на вируса, но това е публично обявената бройка. Неофицилано може и да са хиляди, смъртността при това заболяване е над 50 % Гинка отиде до църква преди 3 дни и внезапно изчезна Търсят я с дронове 
Как се стигна до разпада на Куба Днес е в тотален разпад -  с хроничен дефицит на електричество, оголени търговски обекти, критична липса на медикаменти и безпрецедентен миграционен натиск Спират водата от Равда до Елените, хотелиерите силно притеснени Голяма част от местните хотелиери изразиха сериозни притеснения, тъй като нямат никаква яснота колко точно време ще се забави този ремонт