Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отиде си един от големите строители на съвременен Бургас

Управителят на "Домостроене" АД бе единственият кандидат на науките сред строителните инженери в града. Работниците го обичаха, осигури им много привилегии
Ключови думи: Жечко Славов, Бургас, инженер, строителство, домостроене, инж. Славов, инфраструктура, развитие на Бургас, Домостроене АД, строителни войски, български инженери, некролог, трудов принос, обществена личност, съвременна история

След кратко боледуване и масивен инфаркт ни напусна инж. Жечко Славов – един от най-заслужилите инженери и съвременни строители на новия Бургас. През целия си живот той работи с отдаденост и любов за града, помогна да бъде изграден такъв, какъвто го познаваме днес. Като ръководител на "Домостроене" АД, създател на жилища за хиляди семейства и човек с визия за развитие, инж. Славов оставя траен отпечатък и спомага Бургас да се превърне в един от най-добрите градове за живеене. 

Днес е тъжен ден и за България, защото страната загуби един от големите си строители. Отиде си един от малкото специалисти, отдал сърце и много труд в изграждане на новия Бургас. Прощаваме се с човек, който пусна в експлоатация новия домостроителен комбинат – един от най-големите в републиката. 

Славов бе не просто инженер, а символ на трудолюбието, устойчивостта и отдадеността на професията. Той посвети целия си живот на строителството – от ранните си години, когато е служил в Строителни войски, до времето, когато ръководи едно от най-големите предприятия в региона. Под негово ръководство "Домостроене" АД се превръща в един от стълбовете на градското развитие, осигурявайки жилища на хиляди бургазлии.

Славов е преминал през много изпитания, преди да достигне до професионалното признание. Държавата дълго време не му позволявала да следва, но с постоянство и воля той все пак успява да завърши Висшия инженерно-строителен институт (б.а. Университета по архитектура, строителство и геодезия). През 80-те години защитава дисертация и става кандидат на науките – титла, която по онова време никой друг инженер в Бургас не притежавал.

Малко хора като инж. Славов са били така калени от съдбата – бори се с несгодите от детството си до последния си дъх. Баща му е служил на отечеството в царско време като разузнавач и като награда за това много години е търкал наровете в Белене, а на Жечко от малък се е наложило да се труди за изхранването на семейството. Естествено като войник е служил в Строителни войски – място за неблагонадеждни. По това време държавата дълги години не му позволява да следва защото не е дете на заслужил партиен деец. Той работи в завода за строителни конструкции – СМК – Бургас, в СССР,  но най-голям принос има към обществото през периоди, в които е бил в „Домостроене“ – Бургас. 

В качеството си на управител на „Домостроене“ АД Славов успява да стабилизира дружеството, да осигури по-добри условия за работещите и да внедри модерни технологии в строителния процес. С негово лично съдействие бяха отстранени последствията от няколко стихийни бедствия, проявявайки лидерство и професионализъм, които му спечелиха уважението на колегите и гражданите.

Неговият принос не се изчерпва само със строителните обекти. Той бе и отдаден на идеята, че строителството не е просто професия, а мисия в полза на обществото. Той оставя след себе си не само сгради и инфраструктура, но и пример за морал, човечност и трудолюбие.

Колеги и приятели го описват като човек с неизчерпаема енергия, чувство за отговорност и скромност, рядко срещана в днешно време. „Той беше от онези, които не търсят признание, а просто градят – ден след ден, тухла по тухла, бъдещето на града си“, споделят неговите познати.

С кончината на инж. Жечко Славов Бургас губи не просто инженер, а част от своето съвременно лице – човек, чийто труд и визия остават в основите на града.

12
Коментара по темата
12.
Георги
17.01.2026 14:52:07
Бяхме съседи в продължение на 10 години. Страхотен човек! Правеше от нищо-нещо. Винаги готов да помогне, сън не го хващаше ако има някоя задачка в главата. Беше му вече трудно, но не се отказа до последно. Научих днес. Ще те помним само с добро, бат Жечо! Поклон!
11.
КД
14.01.2026 15:42:59
De mortuis nil nisi bonum!
Светла му памет!
Почивай в мир .
10.
До 6
14.01.2026 11:48:45
То на роднините му днес и в близките дни ще им е само до четене и то новините на флагман.
9.
СВ
14.01.2026 10:49:51
Светлина и мир на душата му!
Добрини е оставил,
лек и добър да му е пътя!
8.
Да почива в мир!
14.01.2026 10:49:32
Моите уважения, но не беше единственият с дисертация в сферата на строителството.
7.
До 6
14.01.2026 10:04:19
Абсолютно си прав.
Бог да го прости.
6.
D
14.01.2026 09:46:27
Бог да го прости! Дано да прости и на тези от коментари 1 и 2! Добре е от Флагман да забранят коментарите под новини по такъв повод! Представете си близките на човека да ги четат!
5.
Михо Ангелов
14.01.2026 09:02:44
А за Михо Ангелов нещо да кажете ?
4.
Ха ха
14.01.2026 07:41:06
Деца на Комунисти- интернационалисти, безродници
3.
До 2
14.01.2026 01:25:19
"Да попива" в мир ми хареса и ще го присвоя хахаха
попивай в мир :D :D :D
2.
Мир на душата му
13.01.2026 22:12:20
ДК-то беше на планови стопанство и не е имал нужда от никакво стабилизиране през соца. Ако е бил управител на ДК-то през 90-те е друга работа, но тогава те спряха да строят и се ползваха първите мутри на демокрацията. Сигурно е бил умен мъж, но уж не му давали да следва, а накрая завършил и получил и докторска степен. Ако го бяха гонили комунистите човек нямаше да остане от него. Да попива в мир човека, днес има вакуум на личности. Властта е копирана от хора без морал, ценностна система и багаж на вторият етаж
1.
Мир на душата му
13.01.2026 22:11:49
ДК-то беше на планови стопанство и не е имал нужда от никакво стабилизиране през соца. Ако е бил управител на ДК-то през 90-те е друга работа, но тогава те спряха да строят и се ползваха първите мутри на демокрацията. Сигурно е бил умен мъж, но уж не му давали да следва, а накрая завършил и получил и докторска степен. Ако го бяха гонили комунистите човек нямаше да остане от него. Да попива в мир човека, днес има вакуум на личности. Властта е копирана от хора без морал, ценностна система и багаж на вторият етаж
  Добави Коментар
Банков колапс след ударите на Иран по сървърите в Бахрейн Американските медии твърдят, че Китай тихомълком помага на ислямската република, търси се виновен за превръщането на блицкрига във военна операция Спагети по италиански - лесна рецепта за перфектна вечеря Класическа комбинация от паста, доматен сос и подправки
ВИП: Илиана Раева блесна с чанта за 5 000 Тя демонстрира изтънченост Най-лесната българска салата за 5 минути - свежа рецепта за всяка трапеза Класическа комбинация от пресни зеленчуци
Адвокат: Защо мълчат за „Осемте джуджета“, а цялото разследване за Петрохан е в парламента? Изборите ще се провалят, ако МВР не използва агентурния си апарат, каза пък бившият заместник-градски прокурор на София  Владо Стоянов каза сбърка ли Вуцов в дербито Лудогорец - Левски Екс вратарят с оценка за положението и мача
Коя е най-упоритата зодия Астролозите разкриват кои представители на зодиака рядко отстъпват Не изхвърляйте старите гъби за миене - 7 полезни начина да ги използвате у дома Практични идеи, които дават втори живот на обикновения кухненски помощник
Кметът на Бургас Димитър Николов проведе среща с представители на футболния Торино Италианците са на работно посещение в школата на ДФК "Звездичка" Домашен трик премахва упоритите миризми в кухнята за минути Натурално решение, което освежава мивката, дъските за рязане и цялото помещение
Най-вкусната домашна баница с кисело мляко - пухкава, златиста и готова за минути Лесна рецепта Премиерът Гюров и Бербатов приеха млади бургазлии в Министерския съвет От Професионалната гимназия по транспорт в Бургас посетиха институцията