Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой ще придобие активите на „Лукойл“? „Chevron“ фаворит за рафинерията в Бургас

Големият въпрос е дали в Пекин няма да се опитат да имитират действията на Тръмп в своята сфера на влияние – в Тайван, каза Мартин Владимиров
Ключови думи: Лукойл, активи, Chevron, рафинерия, Бургас, енергийна сделка, Quantum Capital Group, енергийни активи, САЩ, геополитика, инвестиции, енергиен пазар, продажба на активи, нефт, нефтени компании, енергийна сигурност, Казахстан, Русия, енергийни ресурси, Мадуро, Доналд Тръмп, Китай, Тайван

Международните активите на „Лукойл“, които включват и рафинерията в Бургас, е много вероятно да бъдат продадени на американската компания „Chevron“ и нейните партньори от „Quantum Capital Group“, прогнозира икономическият и енергиен анализатор Мартин Владимиров.

Според него обаче въпросът не е само кой ще ги придобие, а какви ще бъдат геополитическите и икономическите последици от тази сделка, в контекста на глобалната енергийна конкуренция.

Сделката за продажбата на активите на „Лукойл“ отваря нова глава в динамичния енергиен пейзаж на България и региона. Става дума за активи на стойност 22 милиарда долара, включващи нефтозавода в морския град, който има стратегическо значение за доставките на горива в региона.

Според Владимиров придобиването на международните активи на руският енергиен гигант от американската компания е логична стъпка, предвид факта, че „Chevron“ е партньор на „Лукойл“ в редица казахстански нефтени полета и петролопроводи, през които минава нефтовото гориво за Новоросийск.

Някои експерти прогнозират, че „Chevron“ може да придобие не само част от активите в Казахстан, но и рафинерията в Бургас, като част от сделката. Съществуват обаче и други възможности – компанията „Quantum Capital Group“, която също участва в сделката, може да се фокусира върху други активи на „Лукойл“ в Европа, като рафинерията в Бургас, но има вероятност тя да бъде препродадена на друга компания. Интересът към тези активи не е случайно, тъй като България е стратегически важен търговски и енергиен хъб в региона, а рафинерията в Бургас осигурява голямо количество от рафинираните продукти, които се използват в региона.

Геополитическите аспекти на тази сделка не могат да бъдат подценявани. България и целият регион изправени пред важен момент, който може да окаже влияние върху суверенитета на страната. Според Владимиров, важно е тези активи да преминат в ръцете на съюзнически държави, за да не се използват като инструмент за геополитическо влияние от чужди сили. Сделката трябва да бъде наблюдавана от Министерството на финансите на САЩ, както и от Белия дом, което подчертава стратегическата важност на активите и техния потенциал да повлияят на енергийната сигурност на региона.

Предстои да разберем как ще се развие ситуацията и какъв ще бъде крайният резултат от тези преговори. Но е ясно, че бъдещето на рафинерията в Бургас е важен индикатор за глобалните енергийни и геополитически стратегии.

На въпросът какъв ще е пътят на петрола от Венецуела след отвличането на Мадуро в САЩ енергийният експерт отговори, че ако съдим по последните 48 часа, е логично да се насочи от Китай, където отиваше 75% от него, към САЩ. „Това е целта на администрацията на Доналд Тръмп – да контролира сегашният износ на черното злато и то да захранва рафинериите на Мексиканския залив, които традиционно използваха венецуелския продукт“, обясни експертът. 

„По време на санкциите тези доставки бяха пренасочени към Азия с помощта на Русия. Тези рафинерии в Мексиканския залив и сега работят, но трябва да купуват друг продукт, а венецуеслкия е по-изгоден за тях“, добави той.

„Действията на САЩ във Венецуела са сигнал към Китай и Русия, че те не са „Добре дошли“ в западното полукълбо. Това е първа стъпка към един по-сериозен геополитически разлом, който ще видим в Латинска Америка. САЩ ще се опитат да изгонят от ключови стратегически сектори на влияние Китай и Русия“, прогнозира Владимиров. 

„Китай през последният четвърт век се превърна в основен търговски партньор на латиноамериканските страни, а това е недопустимо в стратегията и визията на администрацията на Тръмп“, добави той. 

„САЩ винаги е смятал Латинска Америка за свой заден двор, но загуби влиянието си. Китай има много по-голяма финансова и търговска мощ и то не само във Венецуела, а в Боливия, Аржентина, Колумбия, Мексико... Във Вашингтон търсят начин да си върнат влиянието в тези страни. Ще видим дали този сигнал ще бъде чут – на първо време в Куба и в Никарагуа, където има режими, близки до Кремъл“, заяви икономическият анализатор. 

„Куба внасяше 60 процента от петрола си от Венецуела, а сега трябва от Мексико, но на каква цена и дали САЩ ще позволи тези доставки да се осъществяват?“, попита риторично той.

„Това, което се случва, е тежък удар по интересите на Пекин и Москва“, коментира той.

„Мадуро използваше войниците на „Вагнер“, за да си гарантира своята сигурност и какво му донесе това? Спасиха ли го? Помогнаха ли му кубинските агенти в Каракас? Какво може да направи Китай? Възможно е да спре доставките на критични суровини за международните пазари или поне да заплаши с подобни действия“, заяви Владимиров.  

„Големият въпрос е дали в Пекин няма да се опитат да повторят действията на Тръмп в своята сфера на влияние – в Тайван, в Югоизточна Азия, но едва ли едно действие в Западното кълбо ще предизвика „домино“ ефект. Китай и Русия нямат този капацитет, военна и финансова мощ“, добави той.

„Нито петрола, нито долара са водещата тема при ударите по Каракас. Китай получаваше суровия нефт от Венецуела безплатно като форма на разплащане за дълговете, които латиноамериканската страна е поела през последните 20 години. Става въпрос за близо 70 млрд. долара, които Пекин е инвестирал в стратегически проекти, които не са се осъществили. Тези пари са откраднати от режима на Мадуро. Единственият начин да си ги върне, беше с безплатния нефт“,  каза още експертът.  
 

6
Коментара по темата
6.
до Моше т.ъ.п.и.я
09.01.2026 11:55:59
Ти или си т.ъ.пак или луд. И преди ти писах за разпределението на акциите на ЛУКойл ОАО,ама къде толкова акъл у теб. Не случайно декември месец медиите писаха, но ти не си чел за пакета акции на Федун! Шеврон се интересува само от находищата , а не от преработката. Фонда, ако купи собствеността на ЛУКойл НЕ Е ЗА ДА Я РАЗВИВА, А ще е само за да я продаде на парче без да се интересува от купувачиТЕ. Навремето запдните компании се отказаха от Нефтохим заради логистиката и зависимостта от проливите на Турция,но нямаш капацитета да го проумееш. Най-вероятно и за теб ще стане по-зле и ще ти е о.т.з.а.д.
5.
Машината
09.01.2026 02:18:52
Аман от този "експерт". Този е гледал завода само на снимка, без навигация не може да стигне до него.
4.
Бай..,..
08.01.2026 22:48:14
Мартине, вземи се обръсни, вземи се изкъпи, направи си една пердашка и се наспи !
3.
Моше Честния с "Чесна 208 В "
08.01.2026 21:46:42
QUANTUM фонда е лично частен хедж фонд собственост на Дьорд СОРОС (за ужас и кошмар на ПЕЕВСКИ )
От 2007 год ЛУКойл е 78% собственост на
ING Bank Eurasia Dutch-Нидерландското подразделение РОТШИЛДС
Значи РОТШИЛДС си го мести от левия в десния джоб но ЕЛИМИНИРА от играта контрабандистите азери и руснаци като Алекперов който въртеше ДДСизмами и контрабандни схеми с БГ политици и мафиоти/Бойко,Златев и др/ за милиарди лева /15 год НЕплащане на ДДС и такси към БГхазна/
2.
До 1
08.01.2026 21:24:13
Браво !
Много точен и правдив коментар.
Бтв и Нова са си пропагандни звена на окупационият корпус у нас.
Спрете да ги гледате.
Гасете телевизорите.
1.
До
08.01.2026 21:10:50
До кога едно и същи НПО-та ще бълват глупости по големите национални телевизии???? Едни и същи хора от НПО-та се канят редовно. Пълна пропаганда в ефир. Все едно няма други специалисти в тази държава!!!!!
  Добави Коментар
Признаци, че човекът до вас ви обича истински Грижата, постоянството и тихите жестове често казват повече за едни чувства, отколкото най-красивите думи Салата с яйца за Великден Пролетни продукти, лек дресинг и добър баланс на вкусовете превръщат това ястие в чудесно допълнение към празничното меню
Любовта идва при тези зодии съвсем скоро Силни емоции, нови срещи и неочаквани обрати в личния живот се задават за няколко астрологични знака Трик за по-бързо изсъхване на дрехите Правилното изцеждане, добрата циркулация на въздуха и един прост навик могат да направят прането осезаемо по-удобно
Кои зодии са родени лидери Харизма, увереност и силен характер Гришо се размина с бивша любима в Монте Карло Лолита Османова блести около корта, Димитров обаче отпадна бързо в турнира
Как да приготвим крехко агнешко за Великден Най-важните тънкости при овкусяването, печенето и почивката на месото за наистина впечатляващ празничен вкус Спешна акция с въздушна линейка: Спасено е бебе Близките му са благодарни на лекарите в УМБАЛ "Св. Георги" за блестящата намеса
Владимир Маринов: Време е да поставим обикновения човек в центъра на политиката БСП-ОЛ ще бъде изненадата на тези избори - носителите на истинската промяна Стоян и Илияна се отдадоха на романтика в "Ергенът" Първа целувка между двамата, под дъжда в Шри Ланка
Отвориха Божи гроб в Йерусалим, но благодатният огън у нас под въпрос за Великден Светите места от днес отново приемат поклонници, но заради напрежението в Близкия изток Българската православна църква няма да изпрати делегация Как се прави перфектен козунак с конци Малките тънкости в продуктите, месенето и втасването, които превръщат всяка домашна рецепта в празничен успех