Екстремистки палеж остави над 30 000 домакинства без ток в Берлин
В събота сутрин около 45 000 домакинства и 20 000 фирми в югозападните квартали на Берлин осъмнаха без електрозахранване. Причината е пожар на кабелен мост над канала Телтов, който доведе до сериозно прекъсване на електропреносната мрежа. Четири дни по-късно над 31 000 домакинства все още са без ток и отопление, като пълното възстановяване се очаква най-рано в четвъртък.
Случаят бързо прерасна от техническа авария в криминално и политическо разследване. Германската полиция работи по версията за умишлен палеж, извършен от политически екстремисти. С писмо до медиите крайнолявата организация Вулкангрупе пое отговорност за пожара, определяйки действията си като „акт на самозащита и международна солидарност“.
Последиците за жителите са сериозни. Много семейства бяха принудени да напуснат домовете си и да потърсят подслон в аварийни приемни центрове, където получават топла храна, напитки и възможност за пренощуване. Особено тежко засегнати са възрастни хора и трудноподвижни граждани, за които общината организира доставка на термоси и топли напитки.
Електрозахранването приоритетно беше възстановено в болници, домове за възрастни хора и ключови обществени обекти. Въпреки това, в редица жилищни квартали студът и липсата на ток продължават да създават напрежение и обществено недоволство.
Заради кризата много училища в засегнатите райони останаха затворени. Като временна мярка местните власти обявиха, че учениците ще получат безплатен достъп до Берлинския зоопарк.
В писмото си „Вулкангрупе“ твърди, че прекъсването на електрозахранването не е било пряка цел, а страничен ефект от акция, насочена срещу индустрията за изкопаеми горива. Аргумент, който засега не намира обществено разбиране. За мнозина случилото се поставя тревожния въпрос доколко критичната инфраструктура на големите европейски градове е защитена от умишлени атаки.
Добави Коментар