Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Жените в управлението у нас растат, но върхът на властта остава мъжки

Ключови думи: Жените в управлението, растат, властта, мъжки, България, статистика, 2025

Жените в България все по-осезаемо присъстват в управлението, но остават по-слабо представени на най-високите нива на властта. Това показват данните от изследването „Равнопоставеност между жените и мъжете в управлението 2024“, публикувано от Националния статистически институт.

Към 31 декември 2024 г. най-висок относителен дял на жени на ръководни длъжности се отчита в съдебната власт - 54,1%. В другия край на спектъра е законодателната власт, където жените заемат едва 23,3% от ръководните постове. Изпълнителната власт се намира между тези две крайности, но и там доминацията на мъжете остава ясно изразена.

На най-високото управленско ниво - министри, председатели, управители и генерални директори – мъжете заемат 68,3% от ръководните позиции. Жените са най-добре представени на ниво „заместник-ръководител“, където делът им достига 42%. Това ясно очертава тенденция: жените по-често достигат до второто ниво на управление, но по-рядко пробиват до върха.

В централната администрация на изпълнителната власт жените ръководители са 40,9%, докато в териториалната администрация делът им е 34,6%. По-добро женско присъствие се наблюдава в изпълнителните агенции (67,4%) и специализираните териториални администрации (57,9%). За сметка на това в самите министерства 74,7% от ръководния състав са мъже.

Сравнението с предходното изследване от 2021 г. показва, че структурата на управлението се променя бавно. Тогава 68,8% от най-високите ръководни длъжности също са били заети от мъже, а жените отново са били най-силно представени на заместническо ниво.

Въпреки това дългосрочната тенденция е положителна. Данните от Доклада за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2024 г. сочат, че броят на жените на ръководни позиции е достигнал 79 000 - с 11 000 повече спрямо предходната година, което представлява ръст от над 16%.
 

3
Коментара по темата
3.
RE-1
29.12.2025 17:40:32
Най- много са в ГЕРБ. И то разведени. Явно кариеристки.
Важно е "да са живи и здрави" т.е. Да си берат лайката.
2.
Върнете
29.12.2025 16:02:50
Екатерина Михайлова в управлението !
1.
И слава Богу!
29.12.2025 15:29:28
Ако ще ни управляват едни като Деница Сачева, Рая Назарян, Ива Митева и прочие "калинки", едната със зловещо вперен поглед като да те разкъса на минутата, другата лигла с дефектен говор и третата кацнала от нейде си- благодарим.
  Добави Коментар
Кармичните изпитания и предизвикателства най-накрая приключиха за 4 зодиакални знака Дали сте сред тези щастливи знаци Жълт код за бурно море: Има риск от локални наводнения по крайбрежието Вълнението ще достига 3-4 бала, а по Южното Черноморие временно ще духа силен североизточен вятър
Луната преминава във Везни, забравете за диети, а Девата да избягва и шумните компании Празничният ден е изпълнен с приятни забавления, любов и срещи с приятели, но звездите съветват всичко да е с мярка. Девите да търсят спокойствие, докато две зодии могат да се окажат истински любимци на съдбата  Слави Трифонов нападна Терзиев след избора на Бургас за Евровизия Шоуменът похвали залата, летището и туристическата база на морския град, но превърна домакинството на "Евровизия 2027" и в остра атака срещу кмета на София
Проучване: 60% от 18-годишните прекарват поне 4 часа дневно онлайн Социалните мрежи поглъщат най-голяма част от времето, а 17% от младежите вече залагат с истински пари в интернет Спряха 11,6 тона пипер от Северна Македония заради пестицид над нормата Пратката била предназначена за фирма в Петрич, но останала под възбрана до излизането на лабораторните резултати
Ивелин Михайлов обяви, че съди Народното събрание заради комисията за Исторически парк От "Величие" твърдят, че проверката на парламента през 2024 г. е нанесла материални и морални щети, но размерът на съдебната претенция не е обявен Шоколадов кекс с ванилов крем и ганаш - сочен отвътре и неустоим от първата хапка Пухкавото какаово тесто крие мек ванилов пълнеж, а плътната шоколадова глазура завършва десерта
Вторите осем F-16 за България се забавят до 2030 г. Локхийд Мартин съобщи за производствени затруднения, военният министър настоя закъснението да не оскъпява договора Едва всеки пети шофьор у нас оставя телефона, докато кара Близо 80% от водачите посягат към мобилно устройство зад волана, а установените от СДВР нарушители от началото на годината са около 6000
Август обръща сценария за Лъва: Напрежение в началото, силен обрат след средата на месеца Първите седмици изпитват търпението, но след тях астрологичната прогноза сочи добри новини, професионален шанс и промяна в любовта Пожарникари видяха как 38-годишен влачи куче с кола, полицията го арестува Животното било завързано с текстилно въже за автомобила, вътре пътувал и непълнолетният син на водача