Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тръмп не взе Нобеловата награда за мир, но е №1 по влияние за Европа 2026

Ключови думи: Тръмп, Политико, най-влиятелна, личност, Европа, 2025

Президентът на САЩ Доналд Тръмп оглави класацията на „Политико“ за най-влиятелните личности в Европа за 2026 г. - признание, което подчертава колко силно американският лидер е повлиял на процесите в Стария континент, въпреки че не е европейски политик. Изданието включва в своя „Випуск на следващата година“ личности, чиито действия през 2025 г. са оказали решаващо влияние и ще продължат да оформят контекста и през 2026 г.

Коя е Нобеловата лауреатка за мир и защо Тръмп не е доволен

„Политико“ отбелязва, че Тръмп играе ключова роля в опитите за намиране на решение на войната в Украйна, както и в засилването на дебата в ЕС за стратегическа автономия. Неговият стил на управление, критиките към миграционните политики и политическата коректност в Европа, сближаването му с Владимир Путин и въвеждането на мита за европейски стоки – всичко това, според изданието, е „пренаредило политическите пластове на Стария континент“.

С влиянието си Тръмп дори успява да повлияе на вътрешните политики на редица европейски страни, като според „Политико“ сянката му ще продължи да доминира и през следващата година. Това е и причината американският президент да изпревари европейски лидери като датската премиерка Мете Фредериксен, германския канцлер Фридрих Мерц, френската лидерка Марин Льо Пен и самия Владимир Путин, които заемат позиции от 2 до 5.

В челната десетка попадат още Найджъл Фараж, Урсула фон дер Лайен, Марк Рюте, Джорджа Мелони и британският премиер Киър Стармър. Впечатление прави отсъствието на украинския президент Володимир Зеленски от първите места - той е едва на 14-а позиция, докато френският президент Макрон остава на 19-а.

Класацията включва общо 28 имена, сред които Виктор Орбан, Кая Калас, Александер Стуб, Андрей Бабиш, Карол Навроцки, Джани Инфантино и френския финансист Габриел Зюкман.

Интересен детайл е, че „Политико“ започна традицията си да представя в края на всяка година „випуска“ на следващата – не просто като подреждане по известност, а като прогноза кои личности реално ще диктуват посоките на европейския политически, икономически и обществен дневен ред. Тази година първото място на Тръмп е своеобразно признание за факта, че Старият континент вече се съобразява не само с действията му, но и с очакванията какви ще бъдат следващите.

А една от най-ироничните забележки в анализа на изданието е, че докато Тръмп не получи Нобелова награда за мир, той успя да вземе нещо, което Европа следи още по-внимателно, а именно определянето на това кой влияе върху бъдещето ѝ.

Тръмп: Задържахме „най-големия танкер“ край Венецуела

1
Коментара по темата
1.
XX
11.12.2025 12:43:25
Браво на Тръмп.

Заслужено печели званието.
  Добави Коментар
Традиционен български таратор - идеален за топлото време Лесен начин да се насладите на свежия вкус Учени: Няма доказателства, че стресът повишава риска от рак Изследователите са анализирали данни от над 421 000 души
Бургаска доминация на Antea run в Созопол, местната битка предложи голямата интрига Емел Махмуд класира Флагман.бг на първо място с категоричен резултат Дори Анчелоти не е виждал такова "чудо" като Неймар Поредна деликатна ситуация с Ней, а Световното започва на 11 юни
Барселона готви трансферната бомба на 2026 година Натиска здраво за Хулиан Алварес Коя зодия е най-добрият партньор за вас? Какво казва астрологията за съвместимостта между различните зодии
Лесен начин да приготвите българска мусака - стъпка по стъпка Любима гозба Този трик помага за намаляване на вредите от продължителното седене Не е сложен
Съдия зове за промени в закона, за да не е ВСС магнит за службогонци и прокурорите да не са на каишка Не бива главният прокурор да има влияние върху кариерата им, подчерта той Драма на пешеходна пътека, майка и дете в болница Колата блъснала ги е ударена от друг автомобил
18-годишен остана без книжка, летя със 138 км/ч в роден град Наложена е и финансова санкция Спортна сензация: Иван Димов пред Карлос Насар, но не съвсем  Херкулес взе злато със запас и мисъл за бъдещето