Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Собственик на заведение: Затварям на Нова година заради еврото

Ключови думи: заведение, евро, нова година, Юлиана Голчева, собственик, затваря

Заведенията се подготвят за новите правила при плащания от полунощ на 1 януари. През януари 2026 година българите ще могат да плащат в евро и левове в магазините, ресторантите и центровете за услуги. 

Търговците обаче трябва да връщат рестото само в евро, освен ако нямат достатъчно наличност. Правилата влизат в сила точно в полунощ на 1 януари, което създава притеснения при собствениците на заведения за новогодишната нощ.

Юлиана Голчева, собственик на едно от най-посещаваните заведения в Сандански, реши да не работи в новогодишната вечер заради опасенията, че сервитьорите няма да се справят с връщането на рестото в евро веднага след полунощ.

"Точно ще си дадем време за адаптация. Защото не мисля, че е добре вариантът веднага след 00:00 часа да влиза тази промяна. Това е новогодишна вечер и мисля, че ще доведе до голямо объркване наистина и много дискомфорт," заяви тя, цитирана от БНТ.

Ресторантьорите разчитат на картови плащания

Заведенията, които ще работят в новогодишната нощ, се надяват клиентите да използват повече безкасови разплащания.

"Мисля, че ще е най-удобно за всички, ако използваме повече картите, за да може да избегна и неудобството на касиерите да ми връщат в евро, ако им давам само левове," коментира Ванеса, цитирана от БНТ.

"При положение, че вече всичко се плаща с карта няма да е кой знае какво," допълни Юлия Попова, собственик на механа в Банско, също цитирана от БНТ.

Банкомати и ПОС терминали може да не работят

Има вероятност някои устройства за плащане и банкомати да не функционират през първия час на новата година поради техническата актуализация към еврото. Затова е препоръчително клиентите да се подготвят и с пари в кеш.

"Ще консумираме и ще платим в евро най-вероятно," каза Йордан, цитиран от БНТ.

"Аз си мисля, че ще е в лева, поне за 1 януари," сподели Ана, цитирана от БНТ.

"Ще се запасим предварително и готово. Това не се говори от вчера, така че е нормално да имаме представа," допълни друг гражданин, цитиран от БНТ.

Търговците получават евро още преди 1 януари

Бизнесът ще разполага с новите евробанкноти и монети още преди датата на въвеждане на еврото. Банките вече приемат заявки от търговците.

"Заявихме някакво количество пари, не знам как точно ще стане, но успокоението ни от банката е, че ще получим тази наличност пари около 5 дни преди 1-ви," каза Юлиана Голчева, цитирана от БНТ.

Изключение при липса на евро

Ако търговецът няма необходимата наличност в евро, може да върне рестото изцяло в левове. Тази практика обаче не се препоръчва, защото може да доведе до объркване сред клиентите.

8
Коментара по темата
8.
Не на еврото и продажните политици!
29.10.2025 11:55:19
Няма да приемаме еврото!
7.
До 5
28.10.2025 05:56:39
Ако в ресторанта няма пос терминал, какво да направят бе, галош прост?
6.
Алчните ще затворят
27.10.2025 17:01:10
вместо да си сложат пос устройство!
5.
Прости копейки
27.10.2025 11:18:39
Да изискват плащания с карта, кухите копейки и няма да имат проблем
4.
Hhh
27.10.2025 09:39:30
Давайте у дупиту wе кво евро....връщате ресто у дупиту
3.
Читател
27.10.2025 06:46:05
Хаха . Ако мине през касовия апарат,той ще сметне колко да върне.
2.
Енчо
25.10.2025 17:17:30
Да връщат на пияните клиенти по трънския курс..
1.
Не могат
25.10.2025 14:52:08
Да смятат ли ?
Купете им калкулатори !
  Добави Коментар
Тайната на перфектните пържени картофи Професионални техники за премахване на нишестето и постигане на идеален златист загар Почина актьор, участвал във велики филми Той бе сред героите в "Кръстникът" 3 и "Армагедон"
Топ футболист се хвали по колко пъти на ден е спал с Памела Андерсън "Върза" ли Рами съиграчите си? Зловеща катастрофа, водач загина на място Ужас на пътя Асеновград - Смолян
Носител на "Грами", работил с Дуа Липа и Бритни Спиърс, бе убит Полицията намерила Талей Райли намушкан и в критично състояние 12 са офертите в обществената поръчка за проектиране и строителство за южния обход на Ямбол Прогнозната стойност на поръчката е 3 275 638,48 евро без ДДС
Доц. д-р Даниел Петков, д.м., е избран за декан на Медицинския факултет на БДУ Като преподавател активно участва в обучението на студенти по медицина и специализанти, а научните му интереси са насочени към диагностиката и лечението на слуховите нарушения Доц. Владимир Димов и доц. Кирил Манолов влизат в академичния състав на НМА - Филиал Бургас Кандидатстудентските изпити за академичната 2026/2027 в бургаския филиал на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ ще се проведат на 27 и 28 юни 2026 г. в TriA Space Central Park, бул. „Даме Груев“ 2, Бургас
Нова секира: Токът и парното поскъпват от 1 юли, КЕВР обяви новите цени Средното увеличение на електроенергията ще е с 3%, а на топлинната енергия с около 4,5%, окончателното решение предстои до края на юни Токът поскъпва с 3 процента Цените трябва да са на първо място справедливи и икономически обосновани и достъпни за гражданите, тъй като някой трябва да ги плаща и не можем да се съобразим напълно с исканията на дружествата, отбелязаха от КЕВР
Новият роман на Даниел Вълчев "Седем дни в Парория" ще бъде представен на 10 юни в Библиотеката Модератори на срещата в Бургас ще бъдат Диана Саватева и Михаил Михайлов Унгарските депутати се отказват от 40% от заплатите си Консервативният лидер аргументира мярката, заявявайки в интервю за „Eр Те Ел”, дадено малко след като победи на парламентарните избори през април, че „това е въпрос на смирение“