Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще вдигнат ли възрастта за пенсиониране, за да не гръмне осигурителната система?

Нека тези, които са в сивата икономика да си помислят, дали в оазис могат да живеят, или са част от Република България, призова социалният министър
Ключови думи: Борислав Гуцанов, пенсии, пенсиониране, Николай Кожухаров, майчинство, домове за възрастни

Увеличаване на пенсионната възраст изобщо не трябва да се коментира в България. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ социалният министър Борислав Гуцанов.

„Първо не сме достигнали 2037 г., когато трябва да стане на 65 години в пенсионна възраст“, добави той.

„За жалост средната продължителност на живота у нас е много ниска – при мъжете е около 70 години, а жените са малко по-привилегировани с около 2 години, но това е нищо на фона на средната в Европа. Не може да искаме увеличаване на възрастта за пенсиониране при тази продължителност на живота“, обясни Гуцанов. 

След като водещата Цветанка Ризова го пита дали има някакво разумно решение, за да не гръмне пенсионната система, той каза, че трябва да се намали дялът на сивата икономика. 

„Около 25% е сивата икономика. Това е безобразно много. Затова по моя заповед започнаха проверките на Инспекцията по труда. Това е единият от способите, с които може да се справим донякъде“, заяви министърът. 

„Ще предприемем мерки, за да се справим със сивата икономика. Минималната работна заплата ще стане около 1213 лева“, добави той.

Социални придобивки няма да бъдат рязани, уверява Гуцанов.

Той обеща, че с приемането на новия бюджет, който вече ще е в евро, ще се вдигне и майчинството. 

Нека тези, които са в сивата икономика да си помислят, дали в оазис могат да живеят, или са част от Република България, призова министърът. 

Той коментира и настояването на опозицията за оставката на вътрешният министър Даниел Митов след побоя над шефа на ОД на МВР-Русе Николай Кожухаров. 

„Не смятам, че трябва да я подава. Нека се изяснят всички обстоятелства и тогава да се вземат решения и мерки“, заяви Гуцанов. 

Скептичен е и за това дали вотът на недоверие може да доведе до нещо добро. Убеден е, че когато опозицията прекалява с тази парламентарна хватка, това носи деградация. 

“670 проверки сме направили на домове за възрастни хора. Ако не бяхме с министър Георгиев и нямахме подкрепата на премиера, къщите на ужасите никога нямаше да бъдат разкрити. 12 дома са закрити, а 17 лиценза са отнети. 400 наши майки, бащи, дядовци и баби са преместени по нормален ред в други заведения със специфични нужди“, каза още той.

10
Коментара по темата
10.
Юх
12.09.2025 14:29:03
Имам познати военнни, взимат заплата и пенсия едновременно, няма да пиша колко пари, защото е безумно, нещо не мога да се сетя България с кой воюва и какво правят по цял ден.
Имаме 2.3 мил. пенсионери, при цялото ми уважение, ама първо ще си нахраня децата, а те какво ще ядът ми е на второ място, при ниво на живот оцеляване е така.
Който се помъчи да ми вземе залъка от устата, няма да стане.
9.
Ненер
12.09.2025 11:04:58
Казал е дедото на Макарон, че Булгаристан го нема от 2030 нататък, ще молите Ердо за пенсии май
8.
Marinero
12.09.2025 09:50:08
Тоя наясно ли е с какви калинки с по 4 бинки е пълна системата на социала ? Нищо не правят освен далавери с фирмите по социални програми, които източват ЕС фондове. Ако ги поразреди като бройка може да вдигнат пенсиите с по 50 - 100 лева
7.
Ужас
12.09.2025 08:55:32
Пенсионните осигуровки които плащаме ще ги избием като станем на 82 г , не знам как ще стане това при средна смъртност при мъжете на 72 г, а при жените на 75 г.
Сигурно и 5 % не знам дали ще доживеят 82 г. да си избият парите които са дали като пенсионни осигуровки.
6.
ТБС
12.09.2025 01:20:18
Ако я вдигнете ще направим така, ме нито вие, нито родата да я получат.
5.
Ще вдигнат ли ?
11.09.2025 22:32:56
Вие да сте чули за нещо което се заговори и да не се слъчи в България ? Първо опипват почват. Ганчо мълчи и после му го набутват с 200 .
4.
ХХ
11.09.2025 22:19:17
Разбира се, че ще.
Нали искате да сме като другите в ЕС!
3.
Хахо
11.09.2025 21:24:32
Да живее сивата икономика.
Е@ал съм ви осигуровките, здравни и пенсионни.
...Не ща да храня цигани, украинци и депутати.
От 35г.(стаж в сивата икономика) всеки месец отделям по 5-6-700лв. и накрая на всяка година ги обръщам в ценни метали и акции.
Планирам да спра да бачкам на 60г. и съм абсолютно сигурен, че ще съм много по-добре от масовите пенсионери, бачкали цял живот на заплата за някой тарикат.
2.
Добри
11.09.2025 21:22:34
Щом този казва, че няма да се вдига пенсионната възраст, значи да се разбира до година я вдигат. Също като с данъците. Няма да ги вдигат, а 6 месеца по - късно само за това говорят. Да не говорим, че местните данъци се вдигнаха и то доста. Да спрат социалните пенсии за хора без ден трудов стаж и платена осигуровка. Не може социалната пенсия да е с няколко лева под тази на пенсионер с 40 години стаж. Отделно не разбирам, как така след негова заповед са започнали проверките от Инспекцията по труда?!? Че тези държавни хрантутници, какво правеха до сега? Също така, да почнат да от държат за пенсия на бедните полисмени, дето се крият по цял ден от работата. 4 бона им стана заплатата, а осигуровки няма! А, грешка. Да не ги пишат тях, че кой ще ги пази много скоро от народната любов!
1.
pp pedalite na kiro
11.09.2025 21:15:11
teq nqma da polu4at euroto ako ne otgovarqt na sloviata

siguren sam 4e ve4e bejancite oredeni imat smetki v euro na koito daim sa pla6ta
i zdravni karti
a pensiite she izpukat taka gi e smetnal
tolupa shtot toi darji miliardite nali flagmani
  Добави Коментар
11 признака, че неговото минало с властна майка, диктува любовния му живот Позволява на майка си да говори лошо за вас Украйна е готова за преговори с Русия в Азербайджан Зеленски и Алиев подписаха споразумения за сътрудничество в областта на сигурността и енергетиката
Лекари отново настояват за по-висока потребителска такса Потребителската такса не е актуализирана от 2012 г., уточняват от БЛС Жълт код в неделя: силен вятър в част от страната Лятото се връща за ден, после ни чака студ
Възобновени са международните полети от Техеран за първи път от началото на войната Европейските авиокомпании избягват иранското въздушно пространство Понякога животът не ни иска съвършени, а истински, написа Бояна Шарлопова Накрая ние сами ще си дадем оценка — за това колко щастливи сме били, колко щастие сме създали около себе си, и какво сме оставили след нас — не като пари и възможности, а като знание, топлина и мъдрост.
Майката на Ники: Някой е бил Сашо, преди да го убие Ралица Асенова твърди, че 15-годишното момче е имало отоци и кръвонасядания по лицето Почина общински съветник от БСП Поклонението ще се състои на 25.04.2026 г. от 14:00 часа в обредния дом в гробищен парк "Чаира"
Как България ще съсипе пчеларството си Основните причини за кризата са дъмпинговият внос на мед от трети страни, включително Китай и държави от Латинска Америка, както и ниските изкупни цени Внимание шофьори! Ако ви спрат полицията ще ви проверяват и за тези неща Полицията вече следи не само за скорост, но и за редица други нарушения, които досега често оставаха незабелязани
Внезапно почина бивш футболист на Бешишкташ Според първоначалната информация от Нигерийската футболна федерация, вероятната причина за фаталния инцидент е сърдечен арест Майката на Гала си сложи зъби за 10 хил. евро Сложила си е циркониеви коронки на зъбите