Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Шефът на горивата у нас с голяма новина за всички шофьори

Ключови думи: горива, икономика, шофьори, биетанол, бензин, бензоностанция

Ситуацията с временния недостиг на бензин на някои бензиностанции в страната върви към нормализиране, заяви председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев пред БТА.

„Дори на една бензиностанция да липсва продукт, на следващата има. Минерален бензин има в достатъчни количества – дори над необходимите за страната“, посочи той.

Причината – липса на биетанол

Основният проблем през последните дни е свързан с доставките на биетанол – добавка, която по закон трябва да съставлява 10% от бензиновите горива. Липсата му е резултат от:

- затваряне на фабрика в Унгария

- затруднения с доставките заради митнически тарифи

- по-ниско производство на суровина, тъй като се добива от земеделски култури

- липса на входящо пристанище в България за внос на големи количества, което налага доставката с цистерни

„Всички тези фактори създадоха перфектна буря, но доставките вече се стабилизират и в близките седмици ситуацията ще се нормализира“, уточни Бенчев.

Цените остават стабилни

По думите му затрудненията с биетанола няма да доведат до поскъпване на горивата. „За последния месец и половина бензинът е поевтинял с 1,5%, а дизелът – с около 2%. Засега няма индикации за повишение на цените“, увери той.

4
Коментара по темата
4.
Газон
16.08.2025 09:09:54
Само глупости измислят тия евроГейски боклуци, живи да не са
3.
Земеделец
15.08.2025 14:54:48
Как ниско производство на земеделски култури ще са причина за недостиг на биоетанол??? Цяла България насяхте с шибаната рапица и кориандър, колко още искате???
2.
Някой
15.08.2025 14:52:35
Биоетанол, а не Биетанол!
1.
Българин
15.08.2025 14:36:31
Дееееееба еврогейската ви логистика дееееееба...
  Добави Коментар
Жълт код за опасни горещини за цялата страна в понеделник Очакват се температури от 39 градуса Легендата на кино комедията Мел Брукс стана на 100 Очаква се скоро да излезе продължението на култовия му филм "Космически топки"
18-годишен без книжка загина в катастрофа, непълнолетният му спътник е с опасност за живота Автомобилът им се преобърнал в речното корито на река Смядовска Извънредно! Самолет се разби във Франция, 11 души са загинали Самолетът е собственост на школа за парашутизъм
Българин в Германия: Колелото ми залепна за асфалта при 41 градуса, влаковете спират между 13 и 19 часа Станислав Минчев от Аахен разказва за жегите, при които едва 9% от немските домакинства разполагат с климатизация Тексас връща Библията в училище и отприщи нов спор за религията в клас Пет милиона ученици ще изучават библейски пасажи като част от задължителните четива
Украйна удари две руски петролни рафинерии през нощта Пожар избухна в обект в Краснодарския край, има жертва и щети по жилищни сгради Цените на част от храните продължават да спадат Това сочат данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата 
Никола Цолов триумфира в Австрия и взе четвърта победа за сезона Българският пилот стартира трети, поведе още в първата обиколка и контролира финала Рекордна жега притисна Европа, горещата вълна тръгва на изток Близо 200 млн. души са били изложени на температури над 35 градуса
Ники Кънчев аут от "Стани богат", ето я причината По първоначална информация отсъствието на Кънчев е свързано с лични ангажименти Над 10 000 унгарци участваха в първия гей парад след падането на Орбан Настроението било много по-оптимистично, според членовете на LGBTI общността