Когато всяка жега е спешна и защо Бургас въстана срещу алармения хаос на BG-ALERT
„Не може по два пъти на ден да ни съобщават, че е горещо – и ние го усещаме, и ние имаме термометри“, сигнализира до платформата "Вашият сигнал на Флагман.бг" Николай Павлов, който е един от хората, недоволстващи от преекспонирането на системата за известяване.
В последните дни стотици хиляди телефони в в Бургаска област „пищят“ неистово, за да предупредят не за някаква пряка опасност за живота на населението, а за това, че времето е горещо (!) и имало има риск от пожари.
Съобщенията носят подписа на областния управител Владимир Крумов, който досега събираше адмирации за работата си като губернатор, но през последните дни със сигурност е събрал и немалко клетви от бургазлии, побъркани от безспирните аларми.
Около 17 часа днес BG Alert отново ще се включи. Или поне за тези, които все още не са намерили начин, за да се оттърват от BG Alert.
Не е известно дали предупреждението дава някакъв ефект, по-скоро няма, защото пожарите продължават.
Едно обаче е сигурно – с всеки ден нараства броят на хората, които търсят начин да изключат завинаги от телефоните си спешната аларма. Дори в голяма бургаска група във Фейсбук има инструкции как всеки може да се откаже от BG Alert.
Ако се продължава по този начин, няма да е далеч моментът, в който броят на хората, изключили системата, ще стане доста по-голям от тези, при които функционира и реално ще обезсмисли идеята за предупреждение.
„Ще стане като приказката за лъжливото овчарче. На всички ни писна от това пищене по два пъти на ден! В един момент ще спрем да обръщаме внимание и наистина ще искат да ни известят за нещо важно, но няма да можем да го видим“, предупреждават бургазлии.
Проверка на Флагман.бг показа, че управлението на BG Alert се регулира от Наредба № 8121-413 от 29 март 2024 г. Системата е създадена с изключително важна цел – да информира бързо и ефективно населението при заплахи за живота и здравето. Тя използва Cell Broadcast технология, която гарантира разпространението на съобщения без нужда от интернет или SIM карта.
Активацията може да бъде извършвана от упълномощени държавни служители САМО когато има непосредствена или сериозна опасност.
Системата се администрира от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
В чл. 26 от въпросната Наредба е подчертано, че съобщения се разпространяват при:
наводнение, пожари, свлачища, лавина, вулканична дейност, екстремни метеорологични явления (гръмотевична буря, градушка, обилен/интензивен валеж/снеговалеж, силен вятър, гъста мъгла, поледица), причинено от човека бедствие или извънредна ситуация вследствие на авария, инцидент, тежко транспортно произшествие или терористичен акт.
Пожар, взрив и/или разпространение и замърсяване на околната среда с опасни токсични химически, биологически или радиоактивни вещества и субстанции, обявени за общодържавно издирване малолетни и непълнолетни лица, за които може да се предположи, че животът и/или здравето им са в опасност, както и обявени за общодържавно издирване лица, за които се предполага, че са изпаднали или могат да изпаднат в положение, поставящо в риск живота и/или здравето им. (ВИЖТЕ НАРЕДБАТА ТУК)
Фактът, че температури от 35–36 градуса вече водят до задействане на системата, поражда съмнение – не се ли подменя първоначалната ѝ идея, питат бургазлии.
Ето и коментара по темата на бургазлията Йордан Терзиев. ИТ специалист и общественик, известен със своята активна гражданска позиция по десетки казуси.:
„През последните дни получаваме множество BG-ALERT съобщения – понякога по няколко пъти дневно. Високи температури, риск от пожари, вятър... Разбирам, че целта е превенция. Но когато всяко съобщение е „спешно“, се случва нещо много опасно:Хората спират да слушат.
Появява се т.нар. „умора от аларми“ (alert fatigue) – добре документиран психологически феномен, при който честите предупреждения водят до претръпване и игнориране на сигналите. Същият ефект го знаем още от детството – това е приказката за лъжливото овчарче.
Какво казва науката по темата:
– Според Wogalter & Mayhorn (2005): „Честите аларми, особено ако не водят до реална заплаха, намаляват вероятността потребителят да реагира адекватно на бъдещи сигнали.“
– Lindell & Perry (2012) показват, че общественото доверие в алармените системи спада при злоупотреба или прекалена честота на сигнали.
– По време на COVID-19 Южна Корея установява, че при над 10 известия на седмица, хората започват масово да изключват сигналната система.
Реални примери от света:
– В Япония след бедствието през 2011 г. прекомерната употреба на системата J-Alert води до понижен обществен отклик при реални бедствия.
– В САЩ, в някои щати прекалената употреба на AMBER Alerts доведе до игнориране на реални случаи на отвличане.
BG-ALERT е важна и нужна система. Но ако тя бъде превърната в ежедневен фонов шум – ще загубим едно от малкото ни работещи оръжия в кризисна ситуация.
Нека институциите бъдат по-прецизни в оценката на какво наистина е спешно. Защото ако всичко е спешно – нищо не е. А системата, създадена да спасява, ще бъде просто още един източник на раздразнение, който мнозина ще изключат.“
Внимание всички мишки на Събрание НАЙ-големияи тлъст мишок
Росен Желязков ще играе пред Урсула казачок
ЩЕ праща на Украйна БЕЗплатно ТОК
Какво направи Областния управител за понижаване на температурите в Града. Защо не инициира допълнително измиване на улиците за да се охлади Града? Иначе БГ Алерт по два пъти на ден.Човек спи ли , пътува ли ???
Фнимание!!!
Учакват са гулемите жеги да продължат и от през утрешния ден!!...даже от утре събахлян!!
Никой да не е пусмял да пие топла бира,че да не получи вторичен топлинен удар!!
Призоваваме гражданите да са оттеглят на сянка и да пият само добре охладени питиета- ракия,узо,мастика и др.тъквиз!!
Край!!
Вярно си голям тъпан.
Да не мислиш,че само в Бургас се задейства.Думите Областен управител какво ти говори.В цялата област се задейства системата.
Това е нивото им на некомпетентност!
Толкова могат!
Забрани ли се ползването на изгоряла дървесина в България и пожарите ще секнат като по чудо.