Мирослав Боршош от Созопол: Туризмът е в капан на авиолиниите, Летище Бургас да намали таксите
Созопол се превърна в център на националния туристически дебат днес. В курортния град с хилядолетна история се проведе изнесено заседание на Парламентарната комисия по туризъм с фокус върху предизвикателствата и възможностите на сезон „Лято 2025“ по Южното Черноморие.
Заседанието се състоя в конферентната зала „Аполония“ на хотел „Вила Лист“, като участие взеха представители на правителството, местната власт, туристическия бранш и бизнеса. Участници бяха още експерът по туризъм Живко Табаков, народните представители Любен Дилов-син и Андрей Рунчев, както и директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров. Там бяха и народният представител инж. Петър Кънев, който оглавява Парламентарната комисията по икономическа политика и иновации и кметовете на Приморско и Царево - Иван Гайков и Марин Киров, както и зам.-кметът на Малко Търново Деян Йотов.
Домакин на срещата беше кметът на община Созопол Тихомир Янакиев, който подчерта, че тенденцията на уикенд туризма през последното десетилетие се затвърждава, което води до сериозно натоварване върху местната инфраструктура. Паркирането и сметосъбирането остават ежегодни предизвикателства, но общината полага усилия за облекчаването им, заяви той. Важен акцент в изказването му бе развитието на остров „Св. Иван“ като туристическа атракция – вече има изготвена стратегия, а в момента се подготвя техническата документация. „Ще се превърне в чудесно място за града“, каза Янакиев и изрази задоволство от заявеното доверие на държавата към общината.
Министърът на туризма Мирослав Боршош заяви, че подобни регионални събития като днешното изнесено заседание на Парламентарната комисия по туризъм показват новия подход на правителството – засилено взаимодействие с местната власт. „Кметовете изглеждат малко по-усмихнати и по-спокойни, защото могат да планират и да очакват средства“, каза Боршош. Той посочи, че над 50% от успеха на туризма зависи от свързаността и достъпността. „Няма ли как да стигнеш до едно място – туризъм просто няма“, подчерта той. Според него модерният туризъм е заложник на авиолиниите, а съседните държави изпреварват България именно чрез по-добри условия за достъп.
„Надявам се новото ръководство на летище Бургас да си даде сметка, че без намалени такси няма как да има увеличена достъпност и България да се превърне в дестинация, до която не се чудиш как да стигнеш“, заяви министърът. Той поздрави местните власти и за усилията в поддържането на чистота, отбелязвайки добрия пример от Приморско, където 240 души работят по почистването, а улиците се мият по три пъти на ден.
Министърът на транспорта Гроздан Караджов посочи транспортната свързаност като основен приоритет в усилията за превръщането на Бургаска област в предпочитана дестинация. По думите му, фериботната линия към Истанбул засега няма да стартира, поради съмнения в икономическата ѝ целесъобразност, но държавата е осигурила всичко необходимо. От 15 юни са пуснати нови експресни влакове, включително от Варна, които вече отговарят на увеличеното търсене. Предстои и мащабна инвестиция в летище Бургас – над 26 млн. лв. ще бъдат вложени в ремонта на пистата, който изцяло ще я обнови и разшири. Това ще се случи между ноември т.г. и април 2026 г., с амбицията аерогарата да се превърне в целогодишна.
Министърът на околната среда и водите Манол Генов увери, че морската вода в България е сред най-чистите в Европа, според проверките на МОСВ. Изключение остава Ахтопол, където все още няма пречиствателна станция, но такава предстои да бъде изградена. Той засегна и темата с нерегламентираните сметища и последиците от пожара в региона и наблегна на случилото се в Средец.
„Пожарникарите са герои, но няма как нито директорът на РЗИ, нито те да измесят въздуха. А в Средец последиците от пожара са по него.“, каза Генов и допълни, че системата БГАЛЕРТ вече работи директно с министерството за проследяване на екологични сигнали.
Вицепремиерът Атанас Зафиров посочи, че туризмът и изграждането на национален бранд на България са стратегически приоритети на правителството. Той обърна специално внимание на два дългогодишни, „брадясали“ проблема в региона – липсата на градска железница в Бургас и неясната съдба на остров Св. Кирик. „Ако бъде намерено решение за тези две неща, ще има огромни плюсове за двата града. Имаме волята и характера да наложим това“, подчерта Зафиров.
Въпросите, повдигнати в Созопол, ясно показаха, че бъдещето на туризма по Южното Черноморие ще зависи не само от природните дадености и атракции, но най-вече от ефективната координация между местна и централна власт, подобрената свързаност и поддържането на чиста, достъпна и устойчива среда.