Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Водолази заснеха отдавна изчезнала риба край Созопол

Това е есетрата, която бе заснета от водолази в акваторията на Созопол
Ключови думи: Созопол, есетрова риба, Черно море, водолази, Водолазен център Созопол, биоразнообразие, изчезнали видове, екология, морска фауна, екологична отговорност

По време на рутинни тренировъчни гмуркания водолази от екипа на Водолазен център Созопол се натъкнаха на изключително рядко срещана находка – есетрова риба, смятана за изчезнала от българските морски води.

Срещата с този древен вид, символ на биологичното богатство на Черно море, е не просто щастливо съвпадение – тя е сигнал. Природата ни напомня, че все още не е късно да опазим онова, което някога сме изгубили, категорични са старите морски вълци.

„Да я видиш е привилегия. Да я опазим – наша отговорност“ – гласи посланието, което водолазите споделиха след излизането си от водата.

Тези думи звучат повече от символично – те отправят призив към институции, учени и обикновени граждани да се обединят в защита на морската ни фауна. Водолазите обаче няма да разкрият точното местонахождение, защото се страхуват, че бракониери ще уловят експоната.

Подобни препарирани риби има в няколко ресторанта по Южното Черноморие и тъй като досега беше считана за изчезнала, ще е доста скъпа, казват созополчани.

Есетрите – риби с милионна еволюционна история, са подложени на сериозни заплахи заради незаконен улов и загуба на хабитати. Възможността някои от тях да оцелеят край българския бряг дава надежда за съживяване на морските екосистеми. 

 

8
Коментара по темата
8.
Даа бе
27.07.2025 22:23:20
Кой ли е я е пуснал та оператора да е заснеме,освен медузи почти нищо не е останало!
7.
Тодор Ангелов
25.07.2025 23:07:23
Ето това трябва да се забрани, не делфините, които и да не да не са забранени всички, обичаме и станаха повече от сафрида.
6.
Велизар
24.07.2025 20:58:09
Нали зарибиха Дунав с чига.Какво очаквате,да стои само там ли?
5.
___(___
24.07.2025 18:16:14
Тези риби не са изчезнали има ги доста,просто е друга бира,че хванати в мрежите никой не ги пуска обратно.Бълхарина си таковало ммамата.
4.
И
24.07.2025 17:51:20
Като е изчезнала, как са я заснели? Изобщо четете ли се какви глупости пишете? Непрекъснато.
3.
Бургазлия
24.07.2025 17:23:59
Есетрата е УКРАЙНСКА ... Попаднала е в Черно море , когато Путин гръмна стената на язовир Каховка за да издави украинците ... От там всичката риба в язовира попадна в Черно море ... Есетрите живеят и при солени води и при сладки
2.
T
24.07.2025 16:28:24
Водолазите съобщиха. гладния българин плете мрежите .
1.
Ханко Брат
24.07.2025 15:55:43
Иии... Пак бръкнахте на Приморско отзад!)
  Добави Коментар
Легендарен културист издъхна неочаквано Андреа Лорини почина едва 48-годишен Холивуд подготвя „сватба на годината“ Източници разкриват детайли за планираното тържество и потенциални звездни гости в Ню Йорк
Истината за годежа на Лидия излезе наяве Снимките с пръстен се оказаха част от сюжета на новия ѝ музикален проект за 2026 година Amazon подготвя нова вълна от съкращения в офисите си Технологичният гигант планира допълнително намаляване на персонала като част от мащабна реорганизация
Ергенката Даниела: Омъжените жени се примиряват с изневярата Според нея жените са потиснати, защото оставят хобитата си, личния си живот, както и кариерата си, за да се грижат за всички членове от семейството си Вино, пътища и преживявания: как да откриете България чрез чаша хубаво вино Винените маршрути в България ти дават шанс да пътуваш бавно, да опознаеш местата отвътре и да превърнеш почивката си в истинско преживяване
Кметът на Царево посрещна едно от първите бебета за 2026 година Малката Денадя получи подарък и паричен стимул като символ на подкрепа към младите семейства Тази лесна крем торта се прави само с кисело мляко и бисквити - без печене и желатин, готова за минути Перфектна за начинаещи и за натоварени дни
Отвори врати нов дигитален клуб към Бургаската търговско промишлена палата Създаден е за всички, които искат да повишат и надградят своите дигитални умения ЕС прие окончателно забраната за руския газ от 2027 г. Словакия и Унгария гласуваха против, България се въздържа, а мярката става правно обвързваща за целия Съюз
Европа започна подготовка за заместване на американските технологии Това са най-добрите митничари, наградиха ги за големи удари Задържане на рекордно количество наркотици, анаболи и др. са сред операциите, заради които служителите получиха награди