Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Забравете за евтините почивки в Турция

Ключови думи: Турция, почивки, евтини почивки, новини

Изглежда, че дните на евтините почивки в Турция са минало. Много хотели, ресторанти и кафенета - както по Егейското крайбрежие, така и в Истанбул, значително повишиха цените си, отбелязва АРД. През юни цените на хотелите, ресторантите и други са се покачили с 36 процента в сравнение със същия месец през предходната година, показват данните на Турския статистически институт, съобщава Дойче Веле. Почивките на Босфора са все по-скъпи, а това се е отразило и на туристите от Германия.

В Турция било по-добре? Вижте ол инклузива – кир, комари и котки в топ хотелите им

Туристическите агенции в страната казват, че се наблюдава около десет процента спад в търсенето на почивки в Турция това лято. Ефектите върху турската икономика са видими. Туризмът съставлява до 13% от икономиката, казва Катрин Пасвантис от Germany Trade & Invest, агенция за насърчаване на външната търговия в Германия: "Туризмът има значително въздействие върху цялата икономика. Когато вземем предвид, че той внася чуждестранна валута в страната и създава работни места", казва Пасвантис.

Туризмът стимулира сектори като гастрономията, транспорта и търговията на дребно. Едно положително нещо за пътуващите към Турция е слабата национална валута на страната, пише АРД. Турската лира изгуби много от стойността си - една от причините за това е монетарната политика на Ердоган. Дълго време той отказваше да вдигне лихвените проценти, противно на икономическата теория. Това само подсили инфлацията в страната. Преди две години Турската централна банка повиши основните си лихвени проценти в опит да овладее инфлацията. В момента основният лихвен процент на Турската централна банка е 46%, заемите стават все по-скъпи за компаниите и потребителите, а държавният дълг също нараства. Много туроператори вече се застраховат и договарят цени в евро, което означава, че туристите не могат да спестят от евтината турска валута. Високата инфлация в страната също намалява твърди бавно - през юни тя официално възлиза на 35%, пише АРД.

Независими експерти от изследователската група "ЕНАГ" обаче се съмняват в тези данни и приемат, че реалното поскъпване е два пъти по-високо. Финансовите пазари бяха допълнително разклатени от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Спадът на лирата се ускори допълнително. Централната банка продължава да се намесва, обяснява експертът по валутни въпроси Антие Префке от "Комерцбанк". "Централната банка се опитва да доведе до "лираизация" на икономиката. Целта е да се използват по-малко евро или долари." Чрез използването на валутните резерви централната банка се опитва да стабилизира валутата, казва Префке. "Заради това обаче нивото на резервите не изглежда изобщо добре."

Бившият инвестиционен банкер Мехмет Шимшек трябваше да възстанови доверието на хората във финансовите институции, когато зае поста на министър на финансите. Икономиката обаче продължава да има проблеми. Президентът на Турция Реджеп Ердоган също все така настоява, че турската икономика трябва да бъде безлихвена. Пазарите обаче не одобряват тези идеи. "Ердоган очевидно отказва да приеме драстичните и болезнени промени в икономиката", коментира икономистът Префке.

На пазарите липсва доверие в условията на висока инфлация, нарастващи минимални работни заплати и политическа несигурност. Мнозина изтеглят капитала си от Турция - което се вижда и при преките инвестиции. Дори фондовият пазар не се представя особено добре в сравнение с международните индекси, отбелязва АРД. Германските компании, които планираха да инвестират в Турция, сега се колебаят, казва Катрин Пасвантис от Агенцията за насърчаване на външната търговия.

"Фирмите казват, че искат предвидимост", обяснява тя. Непредвидимите условия на турския пазар са отровни за инвеститорите. Ситуацията в Близкия изток също е твърде непредвидима и създава недоверие към инвестиции в региона. Всички тези събития продължават да се отразяват на турската икономика, както и на туризма в страната. Тази тенденция навярно ще се запази още известно време.

5
Коментара по темата
5.
Немеееебе
24.07.2025 15:22:02
Ако ще двойно да поскъпне, бих ходил два пъти по-рядко или за половина престой, отколкото да оставя и лев на българска туристическа фирма. По-скоро бих си полял парите със спирт и бих ги запалил, ако първите две опции не са възможни!
4.
Администратор
24.07.2025 13:06:14
Че аз имам бол пара. Дреме ми с колко са качили цените. Идва новия транш от Европа. Ох котьо. Повишили цените. Аз пък ще си повиша поцента.
3.
Демократна жена
24.07.2025 12:58:17
Ня мога да забравя как на една почивка в Турция ми изораха дълбоко задния ми двор.Не ми излиза от окъла.Тази година пак ще ходя там.Препоръчвам и на Вас.
2.
Мъкааааа мъка
24.07.2025 12:39:50
Всеки ден плюене по комшиите
И намлайноморието само кривоглави помаклари и цръни мангали ту там някоя укра,рашка додоа ли киргизи ,узбеки туркменистанци якути че те още май месец тръгнаа да не умряя камилете по пътя
1.
Местан
24.07.2025 12:35:11
Местяяяяяяяяяяяяяяяяя
  Добави Коментар
И 7000 крачки на ден са изключително полезни за здравето Популярната цел от 10 000 крачки дневно няма научна основа Семейство ще получи 200 000 лева обезщетение от КПК заради запори за ракия Πpиcъдeнoтo oбeзщeтeниe е зa нeимyщecтвeни вpeди oт нeзaĸoнocъoбpaзни дeйcтвия
Легендата Хълк Хоган угаснал бавно, включен на кислород Великият кечист усещал, че си отива и стоплил отношенията с най-близките си Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, каза той
Достъпът до смартфон в ранна възраст вреди на детския ум Това установи ново проучване Над 200 са загасените пожари за денонощие, фокус остава Струмяни Нужни са самолети
Пандемията ускорила стареенето на мозъка Ефектът на стареене бе най-изразен при мъже и хора от по-социално уязвими среди Грета Тунберг се развява в Северна Македония Поредната еко глупост
66,2% от румънците изпитват носталгия по Чаушеску, как бе свален? Само 24,1% изразяват отрицателно мнение за диктатора  Сънищата на Телеца стават пророчески, Козирогът да се довери на интуицията си Хороскоп за деня – 26 юли 2025, събота
Този котарак обича да задига разни неща Прави изненади на своите съседи нерядко Отчетоха над 41 градуса на сянка в голям роден град Страшна жега в Русе