Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В Айтос обновяват автопарка на Общината - заменят старите коли с електрически

Кметът Васил Едрев иска решение на ОбС-Айтос за кандидатстване за финансиране
Ключови думи: проект, флагман, васил едрев

На предстоящата сесия на Общинския съвет в Айтос кметът Васил Едрев ще представи пред общинските съветници мотивите за кандидатстването на Общината с проектно предложение по Процедура чрез директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост.

От докладната записка на градоначалника става ясно, че Министерство на труда и социалната политика е отворило процедура „Инсталиране на фотоволтаични системи (ФЕЦ) в съществуващи социални услуги, делегирана от държавата дейност и закупуване на електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Целта на процедурата е да се повиши енергийната ефективност, да се намали енергийната зависимост и да се подобри оперативната устойчивост в сектора на социалните услуги, чрез две допълващи се дейности. Ползите са намаляване зависимостта от изкопаеми горива, насърчаване на производството на възобновяема енергия и подпомагане на прехода към чиста мобилност в съответствие с Плана REPowerEU, Европейската соларна стратегия и Зеления пакт на ЕС.

По първата дейност се предвижда инсталиране на фотоволтаични системи с минимален капацитет от 15 kW и максимален капацитет от 30 kW за всяка услуга, предназначени за собствено потребление на електроенергия, в съществуващите сгради за социални услуги.

Мярката е насочена към социални услуги, делегирана от държавата дейност, управлявани от общините, които предоставят основна подкрепа на уязвими групи, включително деца, възрастни хора и хора с увреждания. По този начин ще се повиши енергийната ефективност и ще се намали енергийната зависимост в сектора на социалните услуги. Тази мярка има за цел да постигне поне 30% намаление на годишното потребление на първична енергия от невъзобновяеми източници в обектите, където ще бъдат монтирани системите. Максималният размер на средствата на брой социална услуга (при максимална мощност 30 kW) е до 98 521,50 лв.

Втората дейност по проекта е за закупуване на електрически превозни средства и свързани зарядни станции за целите на предоставяне на социални услуги. Мярката отговаря на нуждата от модернизиране на автопарка, използван при предоставянето на социални услуги от общините. Мярката е от особено значение с оглед на нарастващите мобилни нужди в социалната сфера. Идеята на МРРБ е заместването на старите дизелови и бензинови автомобили с електрически превозни средства да доведе до значително намаление на въглеродните емисии, както и до спестявания от гориво и поддръжка. Максималният размер за закупуване на електрически превозни средства и свързани зарядни станции е до 113 600 лв. Всяка община може да кандидатства за закупуване само на 1 брой автомобил и 1 брой зарядна станция. За да може Община  Айтос да кандидатства с проектно предложение по процедурата е необходимо решение на Общинския съвет.

Момче от Балканите може да е сензацията на Световното Алайбегович е един от най-техничните футболисти Кристиан Ериксен с реакция след втория шок на терена Успокои всички
Идеална формула за кремообразна картофена запеканка Изкуството на перфектната хрупкава коричка Джокович със сензационно предположение за Мондиал 2026 Според него, на финал ще са Мексико и Португалия
Как се маха мазно петно за 5 минути Спешни стъпки при кулинарни инциденти Агресивен тип влачи кучето си с кола, полицията го сгащи Мъжът е в ареста
Майсторски наръчник за съвършена домашна баница Златни правила Парламентът с решение за КУБ и незаконния град Искат цялата информация от Държавна агенция "Национална сигурност"
Почина Алексей Измирлиев Той бе именит диригент Кънчо Стойчев: Българският производител е роб на веригите, но държавата може да свали цените Властта не може да се меси в ценообразуването, но ако върне конкуренцията, пазарът ще се нормализира  
Дете в болница след смразяваща катастрофа във Варна Ударът е с участие на дрогиран шофьор Спрете да държите това в хладилника! Увеличава риска от рак, а правим тази грешка всеки ден!