Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кои са хормоналните регулатори на апетита и метаболизма?

Тези хормони са като вътрешни сензори, които информират тялото колко мазнини имаме, кога да спрем да ядем, как да използваме енергията
Ключови думи: лаборатория Лина, изследвания, lina lab

Мастната тъкан в тялото често се подценява, като се възприема само като „резерв от калории“. Всъщност тя е изключително активен хормонален орган, който изпраща сигнали до мозъка, мускулите, черния дроб и имунната система, посредством два хормона: лептин и адипонектин.

Тези хормони са като вътрешни сензори, които информират тялото колко мазнини имаме, кога да спрем да ядем, как да използваме енергията. Разбирането на тяхната роля може да промени начина, по който гледаме на теглото – не само като на волево усилие, а като хормонален баланс, който е добре да познаваме и поддържаме.

Лептин – хормонът, който казва: „Сит съм“

Той е важен регулатор на апетита, енергийния баланс, репродуктивните и метаболитни процеси. Името му произлиза от гръцкото leptos, което означава „тънък“, подчертавайки ключовата му функция в регулацията на телесното тегло.

Основната мишена на лептина е хипоталамусът – мозъчен център, отговорен за регулацията на глада и метаболизма. Там той се свързва със специални рецептори и предава послание: "Достатъчно, вече си сит!". Обикновено повишаването на концентрацията на лептина настъпва след обилно хранене и е съпроводено с намаляване на апетита. Но има случаи на наследствен дефицит на този хормон в резултат на мутации в неговия ген, при които липсва потискащ ефект на лептина върху апетита и хората изпитват постоянно чувство на глад. Пациенти с този рядък вроден дефект (около 5-6% от хората с обезитет) страдат от тежко затлъстяване още от ранно детство, хипотироидизъм, хипогонадизъм и забавено полово развитие.

При по-голяма част от пациентите с изразено наднормено тегло обаче се наблюдават високи нива на лептин, но въпреки това апетитът остава повишен. Причината е в развитието на лептинова резистентност – състояние, при което мозъкът не получава коректна информация за енергийните запаси и тялото продължава да изпраща сигнали за глад. Лептиновата резистентност е силно свързана с развитието на инсулинова резистентност и диабет тип 2. Лептинът обичайно подобрява усвояването на глюкоза и чувствителността към инсулин, като потиска секрецията на инсулин от панкреаса. При нарушено лептиново сигнализиране тези защитни механизми отсъстват, което води до метаболитна декомпенсация и хипергликемия.

Високите нива на лептин са свързани и с повишен риск от коронарна болест на сърцето. Лептинът стимулира оксидативния стрес, възпалителните процеси в ендотела, пролиферацията на гладкомускулните клетки и съдова калцификация – процеси, които лежат в основата на атеросклерозата. Освен това, лептинът насърчава синтезата на провъзпалителни цитокини (TNF-α, IL-6) и участва в регулацията на имунния отговор, което обосновава определянето на затлъстяването като хронично възпалително състояние.

Този хормон има отношение и към репродуктивните функции на организма. Недостатъчните нива на лептин, особено при енергиен дефицит (гладуване, анорексия, прекомерна физическа активност), водят до потискане на синтеза на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), фоликулостимулиращ хормон (FSH) и лутеинизиращ хормон (LH). Това води до вторична аменорея, ановулация и безплодие. При такива случаи прилагането на екзогенен лептин може да възстанови нормалния хормонален профил и овулацията.

Лептинът е хормон с многостранно действие и неговият анализ предлага ценна диагностична информация при състояния, свързани със затлъстяване, метаболитни нарушения, сърдечносъдови заболявания и репродуктивна дисфункция. Изследването на лептин в серум може да подпомогне индивидуализиран подход към лечението и превенцията на тези състояния.

Адипонектин – хормонът на метаболитния баланс

Адипонектинът е белтък, който се произвежда почти изцяло от мастната тъкан, но за разлика от други хормони, свързани със затлъстяването, той има ясно изразен протективен ефект върху обмяната на веществата. Колкото по-високо е неговото ниво, толкова по-добре функционира организмът по отношение на инсулиновата чувствителност, кръвната захар и липидния профил.

Интересното при адипонектина е, че нивото му е обратно пропорционално на количеството мастна тъкан – при хора с наднормено тегло и затлъстяване концентрацията му намалява, а при слаби и метаболитно здрави индивиди е по-висока. Това го прави важен маркер не просто за количеството мазнини в тялото, а за оценка на метаболитната и провъзпалителна активност на мастната тъкан.

Отношението Адипонектин/Лептин може да се използва като полезен биомаркер за дисфункция на мастната тъкан и да бъде допълващ показател за оценка на кардиометаболитен риск и инсулинова резистентност, свързани със затлъстяването, позволявайки да бъдат идентифицирани по-голям брой рискови пациенти.

Какви функции изпълнява адипонектинът?

Адипонектинът участва в няколко ключови физиологични процеса:

За кого са подходящи тези изследвания:

Какви са условията за извършване на изследванията

Можете да посетите следните обекти на лаборатория „ЛИНА“ в страната: https://www.lina-bg.com/laboratorii/

Косатки потопиха плавателен съд Ето подробности Азис сподели какви пари е дал за любима дреха Певецът показа скромност
Как се дава интервю за покойник Създава се нова професия - телевизионен гост за лаици, които обикалят студията и говорят за неща, от които нищо не разбират "Черноморец" взе важно решение за чужденците Двама от тях няма да продължат с отбора
Вече не пържа тиквичките, а правя котлети от тях на фурна - любимото лятно ястие Много по-вкусни и здравословни са Полумъртъв грък се срина пред общината в Симитли Ръцете на мъжа били вързани със сезал, реаниматорите в МБАЛ Благоевград се борят за живота му
С този трик ще забравите за мръсотията по печката Ще са ви нужни само няколко съставки Перфектният спорт за вас според зодията Независимо дали сте огнено състезателни или спокойни и методични, вижте кои спортове пасват най-добре на енергията и стила на всеки знак
Регулатор притиска застрахователя "Далл Богг" да вдигне цената на Гражданската отговорност Крайният потребител ще плаща по-скъпо по нареждане на регулатора, който трябва да защитават неговите интереси, смятат от застрахователното дружество  Задължително трябва да имате тези три предмета у дома Ето кои са трите неща, които всеки дом трябва да притежава, за да осигури късмет и благополучие
Започва записването за петия плувен маратон „На вълнáта на Поморие“ – 2025 Петото издание на маратона ще предложи много емоции, награди и подобрени условия за всички състезатели Кабинетът даде крачка назад за държавната верига "Магазин за хората" Първият обект трябва бъде открит през септември