Има ли риск рибарското селище да бъде съборено, за да се изгради комплекс на брега на морето
Темата с рибарското селище Ченгене скеле, една от най-романтичните и разпознаваеми локации по българското Черноморие, отново е на дневен ред. Повод за това стана включването на имотите, върху които са изградени десетки рибарски къщи, в официален списък с терени с „отпаднала необходимост“.
Според държавната власт няма опасност от продажба, но в публичното пространство вече се появиха спекулации, че имотите под които са издигнати къщите на рибарите ще бъдат продадени на някой крупен инвеститор, който в един момент да поиска рибарите да напуснат къщите, да ги разруши, за да издигне модерен комплекс на брега на морето.
По-реалистичният сценарий, който и институциите подкрепят, е имотите да бъдат прехвърлени на Община Бургас, както се настоява от години. Всъщност по тази тема местната власт работи от много време, но реално парцелите, все още не са прехвърлени и това създава несигурност за над 3-те хил. души, които живеят в Ченгенето.
Проблемът бе повдигнат и на днешната пресконференция, проведена в Бургас от „Да, България“. На нея участваха съпредседателят на формацията Ивайло Мирчев, бившият народен представител Димитър Найденов и активистът Добромир Гюлев.
Димитър Найденов коментира подробно казуса с Ченгене скеле, като подчерта, че става въпрос за земя от огромно обществено значение. Той припомни, че от десетилетия рибарите обитават района, а построените къщи, макар и с неясен статут, са оставени "на изчакване от държавата", сякаш умишлено - за да са зависими.
„Ситуацията крие сериозен риск. Това са места на първа линия, с огромна стойност по днешните пазарни оценки. Местната общност е силно притеснена, че земята може да бъде разпродадена и някой ден да се появят нови собственици, които да кажат на рибарите: "Напуснете, това е частна собственост’“, предупреди Найденов.
Той заяви, че „Да, България“ ще предприеме всички законодателни стъпки, за да бъде защитен общественият интерес: „Нашите народни представители вече изпратиха серия от въпроси до Министерски съвет. Ще работим за решение, което ще гарантира, че тази земя няма да попадне в ръцете на търгаши, близки до властта.“, категоричен е Найденов.
Бившият депутат отбеляза, че през годините рибарите в Ченгене скеле не са получавали реални решения, а само предизборни обещания: „Те гласуват с надежда, но получават само мълчание. А сега дори им се сервира новината, че земята им ще бъде продадена по неясни критерии. Това е реален риск.“, убеден е той.
По време на събитието бе обсъден и друг казус - с местността „Червенка“ в Черноморец, където съществува археологически обект с изключителна научна стойност. Според Добромир Гюлев, там също се обмисля възможност теренът да бъде разпореден, въпреки неговия потенциал за развитие като туристически и културен център.
„Вече има разкопки, открити са крепостни стени, антични артефакти. Местната структура на "Да, България" в Созопол е изпратила предложение до Общинския съвет за безвъзмездно прехвърляне на имота от държавата, но от 2020 година не е ясно какво се е случило с тази инициатива“, допълни Гюлев.
Ден преди пресконференцията обаче имаше официална позиция от Областна администрация, откъдето подробно обясниха какво точно се случва с рибарското селище и успокоиха всички, че няма място за притеснения. В официалната позиция се подчертава, че въпросните имоти са включени в списъка с отпаднала необходимост, тъй като вече не се използват за нуждите на държавните ведомства. Но никога, по никакъв начин, не е обсъждана тяхната продажба.
„В момента, съвместно с Община Бургас, се води процедура за предоставяне на терените на общината. Намерението е в зоната на рибарското селище да бъде изграден трети канал и да се реализират дейности по облагородяване на района в подкрепа на местната рибарска общност“, се казва в позицията.
От ведомството на губернатора уверяват, че държавата няма да изостави рибарите от Ченгене скеле и ще продължи да работи за устойчивото развитие на района. Флагман.бг припомня, че улиците между ръкавите вече са общинска собственост, но не и самите терени, върху които са издигнати постройките.
То в морето отдавна няма риба,ама мераклии да живеят на брега колкото искаш!
Тея ресторанти и къщи, които общината построи до бетонното пристанище срещу ченгене скеле, как ги построоха в "резервата"
Тея там са явно видни пенсионери "представители" на бившата бкп , които от нищоправене докато работеха ходиха за риба и строяха незаконни къщи и им обещаха, че ще закупят земята и сега гробаджии правят възможно това. Но ако не ги бутнат си е чист расизъм, за Комлука бутнаха 20 незаконни къщи за да разчистят терена за наш строител, а за незаконното ченгене не може. Резерват е по документи.
Да се изгонят и да се направи ОБЩЕСТВЕНА
Собственост
Ама багерите, сериозно... Няма само двойни стандарти да има...
Но всички българи ще платим за разрушаването, извозването на боклуците и възстановяването на залива.
Когато преди 10-на години катунарите в резервата Ропотамо усетиха, че ще ги гонят, те също пуснаха слух, че араби ще строят на устието на Ропотамо (в резервата!!!). Разгониха ги и никой не строи и няма шансове да строи в резервата.
3000 жители! Някаква разлика с циганските катуни на държавна земя?
Да си изкупят земята под незаконните имоти на пазарни цени!
Друго решение няма.
Всяка друга измишьотина дава прецедент, който е извън закона.
Утре ще си сложа къщичка на брега на морето и силно ще се притеснявам, някой да не вземе да купи земята!!!