Студеният фронт си отива бързо, ще се пържим в екстремни горещини
През следващите дни Балканският полуостров ще попадне под влиянието на засилващ се термичен и баричен гребен от югозапад. Това ще предизвика рязко повишение на температурите и евентуално достигане на нови екстремни стойности, с пик на горещините около 20-24 юли 2025 г., предупредиха синоптиците от Meteo Balkans.
Според синоптичните модели температурите във височина (на около 1500 м н.в.) ще се покачват рязко, като в някои райони може да достигнат до 30°C.
В метеорологията съществува старо, но практично правило:T на 2 метра ≈ T850 + 15°C
Това означава, че при Т850 = 30°C, на повърхността може да измерим над 45°C, особено в низините и градските топлинни острови. Най-уязвими са Южна България, Северна Македония, части от Сърбия, Косово и Гърция. Най-високи ще са температурите у нас в Дунавската равнина, уточняват още от метео портала.
Възможен нов температурен рекорд?
Разбира се, тези стойности са базирани на прогнози от числени модели, които имат своята груба неточност и зависят от входните параметри. Но самият факт, че физическите модели изчисляват такива стойности, е показателен. Това не изключва възможността за нов национален температурен рекорд – особено при наличие на ясен, сух и спокоен въздушен профил. Рекордът за България е от 1916 г., когато температурата е стигнала до 45,2 градуса.
Важни препоръки от синоптиците:
Ограничете физическите дейности в следобедните часове.
Останете добре хидратирани.
Пазете възрастни хора и деца от продължително излагане на слънце.
Заради промените в Северноатлантическата осцилация (NAO) и на Арктическата осцилация (AO), ще имаме чести фронтове
Жегите до края на юли месец няма да са това, което бяха, а ще са по скоро по 2-3 дена, като между тях ще преминат атмосферни смущения и ще имаме условя за по чести валежи.
Защо?
Към средата на юли трендът на NAO да се обърне – от неутрален към слабо отрицателен. Това може да доведе до по-нестабилно време, включително вълни от по-хладен въздух, идващи от северозапад към Европа. Възможни са разнообразни барични сценарии – от Атлантически гребени (AtR) до отрицателна фаза на NAO или положителна фаза на Евразийската осцилация (SEA).
В този контекст един от очакваните летни сценарии – базиран на неутрална до слабо положителна фаза на NAO – вече се реализира. Остава да видим дали в идните седмици ще станем свидетели и на втората възможна конфигурация – с по-отчетливи отрицателни фази на NAO.
Очакват се по чести смущения в Северна Европа, а те ще достигнат и Балканите. Като цяло се очаква август дори да е по скоро дъждовен, отколкото сух и горещ, но това са все пак прогнози, базирани на текущи модели.
Добави Коментар