Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

От 1 януари започва раздаването на места за къмпинги по морето

Ключови думи: къмпинг, плаж, каравана, кмет, процедура, флагман

Кметовете ще определят къде да има кемпери и каравани Освен с приемането на еврото датата 1 януари 2026 г. може отсега да се приеме за начало на голямото раздаване на места по Българското Черноморие за къмпингуване. Това произтича от текста на нова наредба, която четири министерства - на земеделието, туризма, регионалното развитие и околната среда, публикуваха за обществено обсъждане.

Това е датата, от която кметовете на общини, които попадат в зоните А и Б по Закона за устройство на черноморското крайбрежие, трябва да започнат да определят терени, които са подходящи за тази цел. Те могат да са частни, общински, горски фонд или земеделски земи. В предходния проект на наредбата имаше важно ограничение, което сега отпада - престоят на палатки, кемпери, каравани и автомобили в такива места можеше да е максимум 3 дни.

Обяснението бе, че се прави с цел да се избягват случаите, в които някой окупира дадено място с каравани за цялото лято, макар че не стои през цялото време там. Все пак останалите ограничения остават - разрешение за откриване на къмпинг между 1 май и 30 септември кметът може да издаде само за 3 години Срокът се поставя, защото в самия Закон за устройство на черноморското крайбрежие всичко, което е извън официалните къмпинги с лиценз, издаван от Министерството на туризма, се води временно. И е преценено, че след 3 г. разрешението може да бъде подновено.

Изискванията за тези временни къмпинги не са малки. Всеки трябва да има места за контейнери за отпадъци, химически тоалетни, за паркиране, за палене на огън, за разполагане на палатки, кемпери, както и за разполагане на беседки, пейки, маси, заслони. Има задължения и за почистването и окосяването на терена, както и за пръскането с разрешени препарати, сметосъбиране, поддръжка на тоалетни и др.

На входа на имота може да се обособи и зона за охрана, да се прави регистрация на лицата, които пребивават в къмпинга, така че при поискване тези данни да се дават на полицията. Който иска да разкрие къмпинг, трябва да подаде заявление до кмета със скица от кадастъра, документ за собственост, ситуационен план, правила за ползване на мястото, становища от пажарната, здравните власти и екоминистерството.

Кметът може да откаже, ако някое от условията не е изпълнено, а кандидатът има право да обжалва. Все пак има и 14-дневен срок, в който, ако липсва реакция на местната власт, се счита, че е дадено мълчаливо разрешение. Къмпингите не могат да са в защитени територии, на плажове и дюни, не могат да се разполагат и в крайбрежни заливаеми ивици, както и в свлачищни райони. Тези правила няма да важат при спортни и културни мероприятия, които са разрешени, както и при извършване на научноизследователски дейности.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Отива на съд Скандал с Ямал Пощури мрежата "Огън момиче, една на милион", коментират за Райна
Сослан с тежък удар по Станка? Отвори ли стара рана Фарниев? Пиян софиянец се преби в Несебър Тежък инцидент
Шокиращо престъпление във Варненско 61-годишен мъж нападна полицай Свириденко благодари на Зеленски Той й гласува голяма отговорност
Подробности за жестоката катастрофа с две жертви на "Тракия" Мъжът и жената са от Перник, няма спирачен път на автомобила, който ги отнесе Много хора загинаха при зловещ пожар в старчески дом Има ранени огнеборци
Тръмп с историческо изказване за Русия и Украйна Иска спиране на огъня до 50 дни, постави ултиматум на руснаците Влезе в болница Светът на спорта е притеснен за Канибала
Златева с "шедьовър" за Милов Трилърът с борбата продължава Макс Файт 62 в Свети Влас: Бойни емоции и сърцата кауза в подкрепа на малката Белослава Спортното събитие ще помогне за лечението на дете