Предстои мистично явление, което ще е истинско зрелище
На 10 юли небето ще се озари от първото пълнолуние на астрономическото лято – т.нар. Еленова Луна (Buck Moon). Това ще бъде едно от най-ниско стоящите пълнолуния за годината и зрелищен момент за наблюдение, особено малко след залез слънце, когато ще се покаже като голям оранжев диск над източния хоризонт.
Макар че Луната навлиза във фазата на пълнолуние точно в 23:38 ч. българско време, тя ще бъде все още под хоризонта. Най-доброто време за наблюдение е по здрач, когато ще започне бавното ѝ издигане от югоизток. За да определите точния момент на изгрева според вашето местоположение, можете да използвате онлайн калкулатор за Луната.
Какво прави Еленовата Луна толкова специална?
Тази юлска Луна ще се намира в съзвездието Стрелец, разположено ниско в южната част на нощното небе. Макар и това съзвездие да не блести с особено ярки звезди, присъствието на пълната Луна ще компенсира с драматичната си поява.
Пълнолунието през юли е сред най-ниските за цялата година, заемащо второто място след „Ягодовата Луна“ през юни. Причината е в геометрията на сезоните – когато Слънцето е високо в небето (както е през лятото), пълната Луна се намира ниско. Така на 10 юли ще станем свидетели на лунна траектория, подобна на тази на зимното Слънце – ниска дъга, преминаваща от югоизток през юг и залязваща на югозапад.
По-голяма, по-оранжева, по-загадъчна
Близостта на Луната до хоризонта създава добре познатия оптичен ефект, наречен „илюзията на Луната“ – изглежда по-голяма и по-наситена в цвят. Това се дължи не на реална промяна в размера ѝ, а на начина, по който мозъкът ни възприема обекти в близост до земния пейзаж.
Допълнителна доза мистерия
Юлската Луна ще бъде и най-отдалечената от Слънцето за годината – само седмица след като Земята премина през афелий (най-далечната си точка от Слънцето) на 3 юли. Това придава още една нотка тайнственост на пълнолунието, което ще изглежда по-дълбоко, по-хладно и по-далечно.
Защо се нарича „Еленова“?
Името идва от традиционните наименования на пълнолунията, използвани от коренните народи в Северна Америка. През юли мъжките елени започват да развиват нови рога, покрити с мека кожа – символ на растеж и обновление. Други популярни имена за това пълнолуние включват „Луна на малините“, „Луна на сьомгата“, „Гръмотевична Луна“, както и „Луна на сеното“ в английската традиция или „Mead Moon“ според келтските вярвания.
Следващата среща с пълнолунието?
След Еленовата Луна, следващото пълнолуние – наречено „Есетрова Луна“ (Sturgeon Moon) – ще озари небето на 9 август.
Съвет: не забравяйте камерата!
Ако времето позволява, 10 юли ще е перфектен момент за вечерна разходка с фотоапарат или просто за наблюдение с чаша чай в ръка – едно малко лятно вълшебство, подарено ни от небето.
Добави Коментар