Зелен лабиринт на мястото на Дупката – дотук не срещнах по-добра идея
В един свят, пренаселен с бетон и шум, сивота и повторение, в който човешките обиталища все по-често заприличват на безлични архитектурни ехо-камери, нуждата от поезия в градската тъкан става не просто естетическа, а екзистенциална. Бургас, този странно романтичен южен пристан, има шанса – и привилегията – да бъде различен. Да продължи да поема дръзката роля на град, който мечтае на глас.
И точно тук, на мястото, познато на поколения бургазлии като „Дупката“ – тази рана в сърцето на града, зейнала между спомена и бъдещето – се заражда идея, която има потенциала да стане събитие.
Зелен лабиринт!
Не мол, не поредната площадка, не нещо скучно и компромисно. А живо, дишащо пространство, в което природата и въображението си подават ръка.
С продуцента Николай Урумов се познаваме добре от времето, когато снимаше в Бургас филма „Петя на моята Петя“ с пълното съдействие на Общината. Веднъж си говорихме за Дупката в центъра на града. Той ми подхвърли почти приказната идея там да бъде изграден лабиринт от живи растения. Подкрепям я напълно. Дори бих я надградил – този лабиринт може и трябва да има сърце. Сянка. Изящна чешма. Красиви пейки, на които да седиш с книга или мисъл. Храсти, оформени като скулптури. Пътечки, които не просто водят нанякъде, а разказват.
Пробив! Сагата с Дупката в центъра на Бургас може да бъде разрешена до месец
Защото лабиринтът е не просто структура. Той е метафора.
На търсенето. На себе си. На посоката.
На града, който се преоткрива.
Има неща, които могат да бъдат направени „по план“. Има други, които се правят със сърце. И с усещане за време и място. В момент, когато светът осъзнава все по-дълбоко необратимите климатични промени, зеленият лабиринт е не просто арт инсталация. Той е глътка живот.
Бургас се променя. Температурите растат. Регионът вече живее в нов климатичен ритъм – по-близо до субтропичното, отколкото до умереното. Природата отговаря – с бананови дървета, които виреят безпроблемно под открито небе. Това не е куриоз. Това е знак. Че градът може да се превърне в градина. Че зеленото е бъдещето.
Време е за пълна промяна на Дупката в центъра на Бургас
И ако площад „Тройката“ по своята функция няма как да бъде сенчест, то Дупката – тази празнина, която толкова години чака своя смисъл – може да бъде оазис. Място на прохлада, на игра, на размисъл. Идеята напълно кореспондира с концепцията за създаване на „зелени коридори“ и допълнително градско озеленяване – нещо, което кметът Николов предвидливо и мъдро е заложил в управленската си програма, по която съм работил и аз.
Лабиринтът е древен символ. От Крит и мита за Тезей и Минотавъра, през бароковите градини на Европа, та до кинематографични съновидения като „Лабиринт“ и „Сиянието“. Той е пространство на загадка, но и на изход. На тайнство, но и на яснота.
И Бургас може да има своя.
Но не като капан. А като убежище.
Място, където децата тичат в смях, а възрастните намират уединение.
Където туристът спира за снимка, а местният – за глътка прохлада и нова мисъл.
Идеите – както растенията – се нуждаят от грижа. От вяра. От хора, които вярват, че градът не е просто място, а култура.
Аз ще продължа да засаждам идеи. И да ги отглеждам.
Свои или чужди – няма значение, ако са добри.
С надеждата, че някой ден ще видя как покриват с живот онова, което някога е било празно.
И тогава, в самото сърце на Бургас, може да има не просто лабиринт.
А жив спомен, който диша, расте и води напред.
А Тройката е без сянка поради една единствена причина а тя е зверското окастряне на дърветата преди години. Ако помните бяха оставени само дънерите на дърветата които още не могат да се възстановят.
Къщи на първите етажи, на които имаше вегетариански ресторант, до него хранителни стоки, след това фурна...скара за странджанки..
Джамия и т н..
Тъй като ЦГЧ е ощетена откъм магазини
за хранителни стоки..предлагам на това място да бъде изградена една модерна сграда ХАЛИ.
Бургас имаше страхотни хали, които бяха уникална архитектура и един удобен голям магазин за центъра.
Може да се построи такъв на мястото на "дупката".
Не трябва да се правят градинки в центъра...миришещи на урина, като пред Общината.
Морската градина е достатъчна за бургазлии и гости на града, но там липсва емблематичният ресторант " Казино".
Бургас има добри млади архитекти, които могат да проектират едни страхотни хали, които да се впишат в околното пространство на центъра.
Подкрепям!!!
А този лабиринт иска поддържане, не е за Бургас. Стефчо се шегува с идеите си!
Ся ши ви кажъ какво да напрайте
Първо правити една мазна чалготека да засенчи док файв. Праите и платен паркинг да може да си спирами и черните кошмари отпреди ако може пред вратите да на гледат котянцъта.
Бербер шопове поне два и ощ толкоз за сальони за кръсота.
Естествено искам да напраите и едни дюнери и пици точно до изхода на дискотекатъ да не се бавим в разкарване нас мудерните бургазлии тва на интирисува друго не!
Кви са тия паркове , градинки , басейни туй не върви.
Искаме дюнери и чалга
Саму BMW!
Да си знайте
Подкрепям № 12!
Хората ви к азаха отдоло паркинг , отгоре Парк!