Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Беше на политическия връх, а днес гасне в старчески дом

Ключови думи: Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер, БЗНС, новини, Гласът на Америка, БЗНС Мозер, земеделка

Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер гасне в старчески дом в Щатите, застигната от деменция. Славната земеделка и бивша журналистка от радио „Гласът на Америка“ вече е на 87 години и трудно помни коя е и какво е вършила през живота си.

Както е известно тя е дъщеря на знаменития лидер на БЗНС д-р Г.М. Димитров – Гемето. Анастасия Мозер едва разпознавала близките си, които й ходят на свиждане в хосписа. Преди това тя изживя много тежко загубата на най-близката си приятелка Петя Ставрева, която почина от скоротечен рак малко след като стана депутат от ПП-ДБ.

Очакваше се тази пролет Мозер да се прибере от САЩ в България и да отиде на гроба на Петя, но това така и не се случи, И едва ли някога тази голяма фигура в българската политика ще стъпи повече на българска земя… Щерката на Гемето има само косвени наследници, но и имоти в София, в това число и апартамент на жълтите павета Желязната дама със стоманеносините очи беше важна фигура от годините на прехода. Главен секретар на БЗНС, депутат в четири поредни парламента, тя е родена на 30 юни 1937 г. в София. Баща й е земеделският лидер д-р Георги Димитров – Гемето, а майка й – неговата съпруга Мария Димитрова лекар рентгенолог. През 1942 г. Гемето се противопоставя на съюза с Хитлер и го арестуват. Успява на избяга, емигририра в чужбина. След 9 септември се прибира в България и оглавява антикомунистическата опозиция. И до днес в Стара Загора архивите пазят спомена за грандиозния национален митинг, събрал десетки хиляди земеделци, пред които Гемето говорил, без да спре, пет часа, а хората го слушали… После успява да избяга в Америка, точно преди милиционерите да го арестуват и да го пратят по етапен ред в лагера.

Останала в България при другите роднини, щерката Анастасия изживява тежки дни. На 15 години я изключват от всички училища, понеже баща й е „враг на народа“

Завършва гимназия като частна ученичка. Губи брат си няколко години по-късно. Не я пускат да кандидатства в университета

За да се прехранва, първо шие копчета, а след това работи на преса за капачки. Най-после, през 1962 г. комунистите й разрешават да отиде в САЩ при родителите си.

Аристократка по рождение и мадама от сой, в Америка Анастасия получава бакалавърска степен по френски език и магистърска от Института за езици и лингвистика към католическия Йозуитски университет „Джорджтаун“ във Вашингтон. След това взима и докторска степен по романски езици от университета „Джордж Вашингтон във Вашингтон. Работи и като журналист за радио „Гласът на Америка. През 1981 г. се завръща в България заедно с други емигранти, като земеделеца Ценко Барев, известния анархист Георги Константинов и др.

„Сянката на баща ми преследваше другите, не мен. Когато си дойдох в България, виждах как тя пречеше на някои хора. Лесно е да си дъщеря на един почтен човек, но никак, ама никак не е лесно да си дъщеря на политик, който винаги е бил в опозиция. Татко умря през 1972. г. Била съм с него в много малка част от съзнателния си живот. Но да си потомък на такъв голям човек, с топла душа и великолепен оратор, беше много ценно“, разказва навремето Анастасия,

Тя е кръстена на баба си по майчина линия, която пък настоявала майка й Мария да се омъжи за лекар от Хасково.

Д-р Г. М. Димитров не изглеждал много благонадежден като опозиция на режима у нас. Наложило се Гемето да дойде на крака и да поиска ръката на избраницата си. (Бързо след това се ражда и Анастасия. Тя почти не помни баща си отпреди 1962 г., когато я пускат да отиде в САЩ, тъй като през останалото време докторът земеделец все е в емиграция

Тъй като са изселени в ловешкото село Дойренци, Анастасия учи там и после в гимназията. Дамгосана е като „дъщерята на Гемето“, не й дават да учи френска филология поради неблагонадежност. В крайна сметка я пускат да замине за САЩ с пет долара в джоба, без въобще родителите й да знаят. „Полетът ми беше през Виена. Там пристигнах с един много хубав кожен куфар, който обаче беше толкова стар, че като слязох на летището, се разпадна. Трябваше да го вържа с канап по средата, за да не изпадне багажът ми“, спомня си дамата с теменужените очи. След 17 години се вижда с родителите си…

В Америка Анастасия първо учи английски, а след това завършва френска филология. Балканите обаче я влекат, била е административен помощник в Института по старогръцки изследвания във Вашингтон. В българската секция на радио „Гласът на Америка“ хваща големите сътресения в Източния блок.

Едно от най-важните събития в живота й е запознанството с мъжа на живота й Чарлз Мозер, който почина преди 19 години. Той преподава в университета „Джордж Вашингтон“ с първа специалност руски език, а втора – български, специализиран покрай едно посещение у нас в началото на 60-те години. Запознава се с Анастасия покрай семейството на оперната певица Нели Карова и нейния съпруг Камен Ганчев, който е бил секретар на премиера по царско време Богдан Филов.

Любовта от пръв поглед пламнала, когато двамата се видели на прием в семейство на сръбски емигранти. Роклята на булката струва 100 долара, а сватбите са две – една в католическа катедрала и друга в руската православна църква във Вашингтон. Двойката минава за една от важните в американската столица и дори присъства на тържеството по встъпване в длъжност на президента Роналд Рейгън. А Чарлз превежда за американската аудитория Блага Димитрова, Елисавета Багряна и огледалния свят на Атанас Далчев.

Винаги елегантна, Анастасия Мозер беше образец за най-добър вкус. Тя казва така: „Винаги можеш да намериш хубави дрехи – евтини и с добро качество.

Когато бях в парламента, никога не съм обувала панталони. Предпочитах хубавия костюм или рокля и се стремях да се обличам прилично. Най-големите спорове с Чарлз водехме точно за облеклото, защото той купуваше каквото му попадне, и аз все се ядосвах. Но после намирах начин с малко хитрост да го изнудя да отидем до магазина и да изберем нещо хубаво за него“.

Докато се занимаваше у нас с политика, Анастасия Мозер винаги казваше, че е разочарована от бавното развитие на България и ганьовските политици.

Като Дон Кихот се опита да разчупи пластовете на прехода, но в крайна сметка не й стигнаха години, макар че запази последно коравия си дух. Едно е ясно – желязната лейди с орловия поглед беше достойна наследничка на баща си.

Източник: Уикенд

15
Коментара по темата
15.
до 6 Г.М.
08.06.2025 14:11:46
Е ти като си българин,какво си направил за България бе смешник...??? Ми ...НИЩО....
Щото си бай никой и като пукнеш , надругия ден,хората няма да помнят дори ,че те е имало на този свят.....Аре у лево....лъв с мишо сърце....!!!!
14.
Вечна чуденка?
08.06.2025 08:53:18
Флагман,много Ви моля да обясните най- после ,защо заменяте думата"почива" със "започва"?Много хора се чудят,дали това не е нещо ново в българския език.Другото ,което искам да кажа е,че статията Ви е с много правописни и граматически грешки,но не за първи път!!!
13.
До 6
08.06.2025 07:52:01
"Малките чавдарчета са добри другарчета"
"Води ни Партио, Води"
12.
Бхфтг
07.06.2025 23:37:05
Гасне ,,,,в Щатите
Ха ха ха ха
11.
Бхфтг
07.06.2025 23:36:59
Гасне ,,,,в Щатите
Ха ха ха ха
10.
11111
07.06.2025 20:36:20
Всичко се връща
9.
11111
07.06.2025 20:36:19
Всичко се връща
8.
11111
07.06.2025 20:36:17
Всичко се връща
7.
Г.М.
07.06.2025 19:47:15
случайна
6.
Г.М.
07.06.2025 19:45:34
Г.М.Димитров е доказан агент на югославските и впоследствие на британските служби. В началото на 1941г. е финансиран от британците и е снабден с оръжие и взривове за извършнане на преврат и отстраняване на цар Борис. След провала се укрива в Югославското посолство и те го извеждат нелегално от България, укрит в сандък . През 1945г. пък го укриват американците в посолството си. След което се разбират с нашите да му разрешат да напусне България с жена си. Напускат с американски военен самолет. Голям "бъргарски" герой, няма що. Цял живот на издръжка от сърби, британци и американци. Приликата с някои настоящи наши политици и НПО-активисти е напълно "слумайта".
5.
Киро Брейка
07.06.2025 19:40:52
Гасне , ама в щатите. Пожелавам на всички така да гаснат в щатите в дом. Тука в БГ по добре ли се гасне ????? С деменция може да се окаже всеки на тия години. Там домовете са за хора а тука ако нямаш пари ще гниеш в панелката докато не тв открият съседите вече вмирисан.
4.
Някой
07.06.2025 18:53:50
Дърта комунистка , нищо повече
3.
Някой
07.06.2025 18:53:45
Дърта комунистка , нищо повече
2.
Мда
07.06.2025 17:07:29
Тази статия е изпратете на вашите вождове Тиквата и Прасето, да си знаят какво ги очаква!
1.
ХХ
07.06.2025 15:09:10
Аре, аре....баща и може да е бил всичко, но тя си беше посредствена търгашка.
  Добави Коментар
Всички правим тази грешка със саксийните цветя, заради която те умират Полагате грижи, поливате редовно, а растенията на терасата пак не вървят? След жегите през уикенда - иде още по-опасно време Очакват се над 40 градуса, но и летни бури
Дори не сте подозирали какво символизира булчинският воал Този ефирен облак от тюл остава един от най-трайно запазените елементи при подготовката за сватба Опитен градинар ми каза да подхранвам краставиците през август с това Краставиците имат сравнително ниски изисквания към аерацията на почвата, но са изключително чувствителни към дефицит на влага
Ако са ви давали безплатно кисело мляко, значи са ви тровили Това мляко беше символичен, или по-скоро фолклорно манипулативен жест Тези зодии навлизат в най-мощната ера в живота си Понякога дори не осъзнаваме колко объркани сме, докато транзит като тригона на Слънцето с Нептун не ни напомни, че можем да направим много повече от това, което е зад гърба ни
Ако имате малко кайсии и крема сирене, направете този летен сладкиш На вкус много напомня Дамски каприз – любим сладкиш от детството Падна температурен рекорд! 43 градуса на сянка в този български град Рекордната горещина е регистрирана в 17:00 часа
С това златно правило премахнах всички жълти петна от белите дрехи Основен виновник за упоритите следи са маслата, съдържащи се в повечето козметични формули Помислих, че сестра ми е откачила, когато видях да хвърля дафинов лист в тоалетната, но после резултатът... Оказва се, че дафиновите листа могат да ви помогнат да се отървете от неприятните миризми и варовика в тоалетната
Спрях да купувам препарати, които само увреждат котлона, почиствам го с лесен трик Малко сода бикарбонат върши чудесна работа Жена откри смъртоносно същество в дома си след почивка в чужбина Жителка на Великобритания се натъкна на едно от най-отровните животни в света, скрито в багажа ѝ след пътуване до Африка.