Кредитите на домакинствата растат двойно по-бързо от спестяванията
Кредитите за домакинствата за пореден месец нарастват двойно по-бързо от спестените пари в банка. През април заемите, теглени от домакинствата, са скочили с 20.5% спрямо април 2024 г., показват данните на БНБ. Предният месец март годишният им ръст бе 20.7%.
В същото време депозитите на домакинствата са нараснали с 11.1% през април спрямо година по-рано, също толкова бе ръстът им през март.
Все още обаче банковите депозити на гражданите преобладават значително пред изтеглените кредити. В края на април спестяванията им в банка са в размер на 91,464 млрд. лева, което е 42,8% от БВП. Изтеглените кредити са в размер на 49,226 млрд. лева, което е 23% от БВП.
През есента на 2024 г. БНБ предприе пакет от мерки за ограничаване на жилищното кредитиране, с цел предпазване на домакинствата от задлъжняване и охлаждане на цените на пазара на недвижими имоти- Те все още не дават видим резултат и това се вижда от банковата статистика. Жилищните кредити са скочили с 26.3% през април (при годишно увеличение с 26,4% месец по-рано). Така ипотеките достигат 27,627 млрд. лв.
При потребителските кредити ръстът през април е 14.1%, като достигат 19,697 млрд. лева.
Припомняме, че в опит да охлади кредитната експанзия, БНБ задължи търговките банки да съблюдават няколко критерия при отпускане на ипотечни заеми. Това са изискване размерът на кредита да не е по-висок от 85% от стойността на имота, съотношението между месечните вноски по обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя да не е по-високо от 50% и максималният срок по договора за кредит да не е по-дълъг от 30 години.
Коментарите на експертите при въвеждането на ограниченията бяха, че те няма съществено да повлияят на пазара, защото и преди това масово банките спазваха подобни съотношения. Все пак очакванията са засегнати от новите тавани на кредитиране ще бъдат най-вече хората с ниски доходи, които ще отпаднат като евентуални кредитополучатели заради критерия вноската по обслужване на дълга да не е над 50% от месечния им доход.