Биомаркерите са ключ към персонализирана лъчетерапия при рак на дебелото черво
В началото на месеца във Виена се проведе годишният конгрес на Европейската асоциация по лъчетерапия (ESTRO), на която участваха и български специалисти. Това е един от най-авторитетните световни онкологични форуми, на който се представят всички новости в онкологията и лъчетерапията.
Д-р Кирил Желев от отделението по лъчелечение в национална онкологична болница „Дева Мария“- Бургас представи във Виена три постера по проблеми, които са разработени и представят неговия богат клиничен опит в лечението на пациенти с радиохирургия, като в два от тях той акцентира върху лечението на чернодробни метастази от колоректален карцином с този иновативен метод.
-Д-р Желев, коя беше основната причина да се спрете точно на лечението на чернодробни метастази от колоректален карцином?
-Основната причина да се спрем на лечението на чернодробни метастази от колоректален карцином с радиохирургия е, че това е четвъртият най - често диагностициран рак и е третото по честота злокачествено заболяване, което е причина за смърт при пациентите с онкологични заболявяния в световен мащаб. Поради своя агресивен характер (да метастазира) и от факта че често остава незабелязан за колоректален карцином се превърна нарицателно да го наричаме „Тихият убиец“. Пациентите които ги диагностицираме често са в метастатичен стадии, а черния дроб е най-честата локализация, което прави лечението на едно такова заболяване голямо предизвикателство.
Какво означава „метастатичен“ рак на дебелото или право черво? Това означава, че ракът е дал метастази (разсейки) в някой друг орган (например черен дроб, бял дроб). На езика на използваната система за стадиране означава, че пациента е четвърти стадий, като държа да отбележа, че при определени условия и лечение този стадий може да бъде напълно лечим.
-При кои случаи се налага провеждането на чернодробна радиохирургия?
-Радиохирургията е метод за унищожаване на туморни клетки с помощта на висока доза радиация. Измененията които настъпват са толкова значителни че се оприличават на хирургия. През последните години успя да се наложи в лечението на различни метастатичните ракови заболявания като един иновативен и прецизен метод, който е изключително точен и лесно достъпен до нашите пациенти.
Най-честия кандидат за лечение са пациентите именно с метастази от колоректален карцином. Те имат склонността да са единични или малко на брой (обикновено до 5), като цяло са по-големи и са добре отграничени от околната чернодробна тъкан.
Класическото оперативно отстраняване на чернодробната метастаза си остава златен стандарт. За съжаление, операцията не винаги е възможна поради технически или пациентски фактори. И тук е мястото на стереотактичната радиохирургия.
-Колко важни са т.н. „биомаркери“ за диагностицирането и лечението на колоректален карцином?
-Съвременната медицина, и в частност онкологията е немислима без изследването на биомаркери, които са разнообразни вещества или аномолии в нормалните структури, предоставящи определена информация за рака. Те са две големи групи „прогностични“ – даващи прогноза за продължителност на живота, агресивност на тумора и друга информация, свързана с биологията на тумора. Другата група са „предиктивни“ – такива, които предсказват отговор към определено лечение или дали определен клас лекарства ще са ефективни (класически пример е наличието на RAS мутацията, която показва ефективност към лекарства, блокиращи епителния растежен фактор, друг маркер е микросателетната нестабилност, която предсказва ефективност към имунотерапия). Трябва да се знае обаче, че много често един биомаркер може да е едновремено прогностичен и предиктивен. В нашите доклади успяхме да установим че различни биомаркери имат отношение и към успеваемостта в лечението на чернодробни метастази с радиохирургия, като това ги прави важна част от персонализирания подход в лечението на нашите пациенти.
Д-р Кирил Желев, д.м. е завършил Медицински университет – Варна, специалност „ Медицина” през 2016 г. През 2022 г. придобива специалност по „Лъчелечение “. През 2024 г. получава титла „Доктор“ по научна специалност „Онкология“ на тема: Прогностичното значение на предоперативната скала за оценка на ректален карцином (NAR score) и нейната връзка със скелетния мускулен индекс при пациенти с карцином на ректум, лекувани с предоператино лъчехимиолечение. Има богат опит в лъчелечението, натрупан във водещи медицински центрове в страната.
Участва като автор или съавтор в множество научни публикации и съобщения в България и чужбина. Д-р Желев, д.м. има редица участия в курсове за продължаващо медицинско обучение към ESTRO и Falcon сред които са Basic Clinical Radiobiology, Eстония (2021), Course on Haematological Malignancies, Франция (2022), Multidisciplinary Management of Brain Tumours, Белгия (2023), Multidisciplinary Management of Head and Neck Oncology, Италия (2024), Falcon - Prostate Cancer SBRT (2023), Falcon - Lung Cancer SBRT (2024).
Д-р Желев консултира пациенти, нуждаещи се от лъчетерапия, всеки делничен ден след запазен час на 056 89 62 62 или онлайн на https:www.devamaria-oncologia.com. Консултациите са безплатни!