Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Годишната инфлация през април е 3,5 на сто

Ключови думи: инфлация, икономика, нси, април, цени

По данни на Националния статистически институт през април 2025 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени (ИПЦ), е с отрицателна стойност (-0,8 на сто), а годишната е 3,5 на сто. Инфлацията от началото на годината (април 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 1,9 на сто, а средногодишната за периода май 2024 - април 2025 г. спрямо периода май 2023 - април 2024 г. е 2,7 на сто.

През април 2025 г. месечната инфлация, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), е отрицателна (-1,2 на сто), годишната е 2,8 на сто. Инфлацията от началото на годината (април 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 1,3 на сто, а средногодишната инфлация за периода май 2024 - април 2025 г. спрямо периода май 2023 - април 2024 г. е 2,7 на сто.

ХИПЦ е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС и е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната, който предвижда, че размерът на инфлацията не може да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта размера на инфлацията на трите държави членки с най-добри показатели.

През април 2024 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени (ИПЦ), беше с отрицателни стойности (-0,3 на сто), годишната 2,4 на сто, а средногодишната, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), за периода май 2023 - април 2024 г. спрямо периода май 2022 - април 2023 г. беше 5,5 на сто, сочи справка в НСИ.

Натрупаната инфлация

Натрупаната инфлация, измерена с ИПЦ, за последните три години (април 2025 г. спрямо април 2022 г.), е 18,3 на сто, а за последните пет години (април 2025 г. спрямо април 2020 г.) е 37,9 на сто.

Вече двадесет и трети месец годишната инфлация (ИПЦ) в България е едноцифрена с тенденция към намаление, сочи справка в НСИ. През юни 2023 г. тя стана едноцифрена (8,7 на сто) - за първи път от януари 2022 г., когато бе 9,1 на сто. Пикът на инфлацията в страната беше през септември 2022 г., когато на годишна база тя достигна 18,7 на сто (ИПЦ).

Средногодишните стойности (ХИПЦ)

Средногодишната инфлация от началото на 2024 г. следваше постоянен темп на намаление, като годината започна със стойности от 7,8 на сто през януари 2024 г., за декември 2024 г., януари 2025 г. и февруари 2025 г. тя вече беше 2,6 на сто, а през март 2025 г. бе 2,7 на сто, сочи справка в НСИ.

Цените на стоките и услугите

През април 2025 г. цените на стоките и услугите са намалели в следните потребителски групи: Здравеопазване - с 8,8 на сто; Съобщения - с 3,6 на сто; Транспорт - с 2,6 на сто; Развлечения и култура - с 1,6 на сто; Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома - с 0,7 на сто; Разнообразни стоки и услуги - с 0,3 на сто; Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - с 0,1 на сто.

По-високи са цените на стоките и услугите в следните потребителски групи: Облекло и обувки - със 7,9 на сто; Хранителни продукти и безалкохолни напитки - с 0,4 на сто; Образование - с 0,3 на сто; Ресторанти и хотели - с 0,3 на сто; Алкохолни напитки и тютюневи изделия - с 0,2 на сто.

Динамика на инфлацията (ИПЦ)

През декември 2024 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени, беше е 0,4 на сто, а годишната - 2,2 на сто. Инфлацията от началото на годината (декември 2024 г. спрямо декември 2023 г.) беше 2,2 на сто, а средногодишната инфлация за периода януари 2024 - декември 2024 г. спрямо периода януари 2023 - декември 2023 г. беше 2,4 на сто. Средногодишната инфлация, измерена през хармонизиран индекс на потребителските цени за периода януари 2024 - декември 2024 г. спрямо периода януари 2023 - декември 2023 г., беше 2,6 на сто.

През ноември 2024 г. месечната инфлация беше 0,6 на сто, годишната - 2,1 на сто, а средногодишната - 2,6 на сто. През октомври 2024 г. месечната инфлация беше 1,1 на сто, годишната - 1,8 на сто, средногодишната - 2,9 на сто. През септември 2024 г. месечната инфлация беше отрицателна - 1 на сто, годишната - 1,2 на сто, средногодишната - 3,2 на сто, показва справка в НСИ. През август 2024 г. месечната инфлация беше 0,1 на сто, годишната - 2,1 на сто, средногодишната - 3,6 на сто. За юли месечните стойности на инфлацията бяха положителни - 0,8 на сто, годишните бяха 2,4 на сто, а средногодишните - 4,1 на сто. През юни 2024 г. месечната инфлация беше минус 0,2 на сто, годишната - 2,5 на сто, средногодишната - 4,6 на сто, през май съответно - минус 0,2 на сто, 2,3 на сто и 5,1 на сто, а през април минус 0,3 на сто, 2,4 на сто и 5,7 на сто.

През март 2024 г. месечната инфлация беше с положителни стойности - 0,2 на сто, годишната - 3 на сто, средногодишната - 6,5 на сто, през февруари съответно - 0,3 на сто, 3,3 на сто и 7,4 на сто, през януари - 0,5 на сто, 3,8 на сто и 8,4 на сто. През декември 2023 г. месечната инфлация, измерена чрез ИПЦ, беше 0,3 на сто, годишната - 4,7 на сто, а средногодишната - 9,5 на сто, сочи справка в НСИ.


 

2
Коментара по темата
2.
LSFC
15.05.2025 18:00:41
Стъкмистика яко
1.
Гарантирано от ЕС
15.05.2025 17:13:14
Годишната инфлация през април е 3,5 на сто, И ще въведем еврото в България!
Нищо, че цените на всички стоки са повишени с 3О%
  Добави Коментар
Община Приморско получи 3,4 млн. лв. за ключов път между ММЦ и Китен Проектът ще подобри достъпа до къмпинг „Атлиман“ и една от най-панорамните зони по Южното Черноморие Песимистично от "Тренд": Половината българи очакват 2026 г. да е лоша 60% от запитаните определят 2025 г. като добра за тях самите в личен план, показва изследванет
Готови ли са кварталните магазини за еврото Търговци предупреждават, че стартовите пакети с евро може да се изчерпят още преди обяд Лагард: Остават три дни до присъединяването на България към еврозоната Президентът на ЕЦБ определи момента като исторически за търговията, пътуванията и финансовата стабилност
Мъж „изгоря” с близо 5000 евро след онлайн измама за получаване на наследствени пари Непознат мъж се представил за банков служител от чужда страна Не всеки ще може да извади копие на нотариалния акт - нови правила от 15 януари 2025 г. Ограничават се незаверените преписи, изисква се доказване на правен интерес, а собственикът ще може да следи онлайн кой прави справки за имота му
Внимание! Силни магнитни бури удрят Земята, най-опасната на Нова година Най-чувствителни към магнитни бури са хора с хипертония или сърдечно-съдови заболявания Страхотна новина за Любо Пенев - имунотерапията се отразява много добре Любо се държи. Той притежава много силен характер, което неимоверно помага при тежкото лечение, казват близки до легендата
Продават левчета за спомен в нета Кутия с монети струва 120 лв., класьор с банкноти – 140 лв. Нощна линия и празнично разписание на „Бургасбус“ за Нова година Безплатни курсове в новогодишната нощ и промени в междуселищните линии
Текат масови съкращения в 19 области Над 3500 работници останаха без работа тази година заради закриване на предприятия Важни съвети преди въвеждането на еврото  Експертите съветват: пари в брой, платени сметки и без прибързана обмяна на валута