Финансовият министър: В Брюксел потвърдиха - вървим уверено към еврозоната, въпреки Радев
Ние като правителството продължаваме своята работа България да заеме своето достойно място в еврозоната. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова в изявление за медиите от Брюксел.
"Уведомих и европейските институции, че членството на България в еврозоната от 1 януари 2026 година остава ключов приоритет", посочи тя и допълни: "Това е изкючително важно, тъй като този акт на практика ще даде възможност България да запази своята икономическа и финансова стабилност в тези изключително турболентни от геополитическа гледна точка времена".
"Както знаете, в рамките на всички ежемесечни регулярни срещи, които провеждаме и на ниво заседание на еврогрупа, и на ниво ЕКОФИН обсъждаме непрекъснато темата, свързана с напредъка на страната ни по отношение подготовката ни за приемане на еврото. Вчера също имах възможност да представя последна информация във връзка с работата, която сме извършили в тази посока през последния месец", каза пред медиите финансист №1.
Министър Петкова обясни, че следващата важна стъпка, която предстои, е свързана с конвергентните доклади, които очакваме да излязат в началото на юни.
"Европейските институции потвърдиха своя ангажимент за това, че следваме предварително определения график по отношение на подготовката и разглеждането на конвергентните доклада за България. В заключение можем да кажем, че България върви уверено към реализация на своя стратегически приоритет - членството ни в еврозоната от 1 януари 2026 година въпреки всичко".
Въпреки опитите на президента да отклони страната от постигане на нейната стратегическа цел - членство в еврозоната, правителството и аз като финансов министър продължаваме своята активна работа затова България да заеме своето достойно място в еврозоната, заяви в Брюксел финансовият министър Теменужка Петкова.
По думите ѝ в рамките на всички ежемесечни регулярни срещи обсъждаме непрекъснато напредъка на България по отношение подготовката на страната за приемане на еврото.
"Вчера представих последна информация във връзка с работата, която сме извършили в тази посока, през последния месец, както и с последните развития по темата в нашата страна - уведомих европейските институции, че членството на България в еврозоната от 1 януари 2026 година остава ключов приоритет за нас и върви уверено към това", допълни Теменужка Петкова.
Според нея този акт ще даде възможност България да запази своята икономическа и финансова стабилност в тези турбулентни от геополитическа гледна точка времена.
"Следващата важна стъпка, която предстои, е свързана с конвергентните доклади, които очакваме да излязат в началото на месец юни. Европейските институции потвърдиха своя ангажимент затова, че следваме предварително опредления график по отношение на подготовката и разглеждането на конвергентните доклади за България", каза още Теменужка Петкова.
Появиха се твърдения в понеделник вечерта, че от Брюксел са предупредили Петкова, че ако се стигне до забавяне, може да бъде блокирана процедурата по преминаването ни към еврото. Днес образователният министър Красимир Вълчев ги опроверга като заяви: "Г-жа Теменужка Петкова днес ще го коментира, доколкото аз имам информация това не е вярно, това е дезинформация".
Държавният глава Румен Радев внесе искането си за референдум в деловодството на парламента в понеделник. "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?" е точният въпрос, който Радев иска да зададе. Сега пред депутатите има 3 варианта: да го вкарат в програмата си за тази седмица, да го отложат за друг път или въобще да не го допуснат за гласуване.
Факт.
Да въвеждаме ли еврото от2026?
и
Да въвеждаме ли еврото?
Глас народен,глас божи, да ама не съвсем, особено когато един страхлив фатмак е решил да загроби България, за да спаси заграбените пари от Боташ и от пътя на копринката!!!
Последно ще иска референдум да го обяви Народа "демократично" за ЦАР!!!
Луд фатмак умора няма,само се поти и пърди...
Така ще се върнат хората пред урните, вика зеленочорапеният миротворец.
Един референдум дали София да остане столица, или да я заменим със село Славяново, или с варненския квартал „Максуда“. А най-добре направо с Москва. А, трябва да проверим и какво е общественото мнение за светофарите. Да се спира ли на червено, или да се подава газ?
Пешо кура от 3 дни човека е в Дубай и тая мургавата от несмазване взе да халюцинира
По-добре да приемем долара, но евро никога!
Също като еврото.
„До 2031 г. дългът трябва да е зад гърба ни“, каза той в интервю за Bloomberg от Брюксел в понеделник.
Съгласно съществуващия график последното погасяване на този набор от заеми беше предвидено за 2041 г., но сега правителството в Атина иска да изплати цялата сума до 2031 г. Страната вече е изплатила предсрочно някои от заемите си и планира да го направи отново през 2025 г., заяви министър-председателят Кириакос Мицотакис пред Bloomberg през ноември.
Понастоящем Гърция дължи 31,6 млрд. евро по т.нар. гръцки кредитен механизъм от общо 52,9 млрд. евро първоначални заеми, отпуснати от държавите от еврозоната още през 2010 г. Страната получи общо три международни спасителни програми, предимно от държавите от еврозоната, по време на продължилата почти десетилетие криза с държавния дълг.
Стъпката за предсрочно погасяване на допълнителните заеми се случва в момент, когато Атина преизпълнява фискалните си цели, което ще помогне за облекчаване на задълженията от 2032 г. нататък.
През 2018 г. спасителният фонд на еврозоната одобри набор от мерки за облекчаване на дълга на Гърция, включващи, наред с останалото, отлагане на лихвите и амортизацията, което означава, че страната няма да започне да изплаща по-голямата част от заемите си, отпуснати в рамките на втората спасителна програма, до 2033 г.
Публичният дълг на страната спадна до 153,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2024 г. в сравнение с целевия показател от 154%, като също така намаля в номинално изражение. През тази година се очаква той да спадне под ниво от 150%.
Бързото свиване на дълговото бреме на Гърция, съчетано със силната икономика и преизпълнението на бюджета, са сред причините, поради които кредитният рейтинг на страната възвърна инвестиционния си статут.
Гърция е една от едва шестте държави от Европейския съюз (ЕС), които отбелязаха бюджетен излишък през 2024 г. - неочаквано постижение, което се дължи главно на усилията на правителството да се бори с укриването на данъци.
„Не планираме да прехвърляме сметката на следващото поколение“, каза още Пиеракакис. Гърция ще продължи да произвежда излишъци и министърът очаква, че първичният излишък - който изключва лихвените плащания - за 2025 г. ще бъде 3,2% от производството.
„Като цяло се надяваме да постигнем първичен бюджетен излишък при всички бъдещи сценарии“, добави той
Investor.bg
ЕЦБ отчита загуба в размер на 7,9 млрд. евро (спрямо загуба от 1,3 млрд. евро през 2023 г.)
Финансовият отчет на Европейската централна банка (ЕЦБ) за 2024 г. показва загуба в размер на 7944 млн. евро, която е сравнима със загубата от 7886 млн. евро, отчетена през 2023 г. преди прехвърлянето на провизии за риск. През 2023 г. пълното освобождаване на провизиите за финансови рискове в размер на 6620 млн. евро намали загубата за същата година на 1266 млн. евро, докато през 2024 г. тези провизии не можеха да покрият загуби, тъй като салдото по тях беше нулево. Загубата за 2024 г., както тази за предходната година, ще остане в баланса на ЕЦБ..." https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2025/html/ecb.pr250220~eca25e4e21.bg.html
Ще можем да получаваме милиарди от ЕЦБ, и ще имаме Сигурност!
Сигурност, както Гърция, която бе спасена от фалит от същата тази ЕЦБ!
Другото са Руски интереси които прокарва Резидента!
То и договора с Боташ, за който плащаме повече от милион на ден, мирише силно на рашките!
България над всичко!
Да живее България!
Толкова си наведена,че челото ти оре земята….
Гнида продажна