Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата?

Ключови думи: ден на победата, 9 май, русия, путин, реч, какво пропусна

На фона на много помпозност, военни машини и заплахата от удари с украински дронове, руският президент Владимир Путин произнесе годишната си реч, за да отбележи парада на своята страна за Деня на победата. Тържествата в Кремъл, които отбелязват ролята на Съветския съюз в победата над нацистка Германия през Втората световна война, са едно от най-големите обществени събития в страната за годината, предава dnes.bg.

Ежегодното събитие също е ключова част от пропагандните усилия на Путин да оправдае агресията срещу това, което Кремъл лъжливо представя като “нацисти“ в Украйна.

“Путин се нуждае от този култ към победата, който създаде“, каза Андрей Лушницки, автор, историк и президент на Украинското общество на Швейцария, пред Kyiv Independent.

Лушницки направи анализ на речта на руския президент и подчерта основните точки, които той “удобно” е забравил да спомене.

Руските войници

“Нашите бащи, дядовци и прадядовци спасиха Отечеството... Нашият дълг е да защитим честта на войниците и командирите на Червената армия, великия подвиг на представители на различни националности, които завинаги ще останат в световната история като руски войници.“

Опитът на Путин да смеси руските и съветските войници и краткото му намигване към “различните националности“ опровергават един основен исторически факт – най-малко шест милиона украинци са се били в съветската армия.

Въпреки че точните числа не са известни, се изчислява, че около 1,65 милиона от украинците, които са се сражавали, са били убити, най-големият брой от която и да е съветска република след самата Русия.

“Истината е, че стотици хиляди техни войници бяха убити от Съветите, защото дезертираха, или нямаха униформи, връщаха се назад, или просто бяха застреляни в тила“, каза Лушницки.

“Човешкият живот наистина няма никаква стойност в Русия днес, нито пък може да се каже, че е имал стойност през съветските времена. Погледнете историята – дали беше Чернобил, дали беше Гладоморът, дали беше начинът, по който бяха третирани войниците, които се биеха през Втората световна война”, споделя историка.

Планът на нацистите

Съветската и руската история обичат да започват историята на Втората световна война през 1941 г., когато Съветският съюз е нападнат от нацистка Германия. Има основателна причина да замазват предходните години – доста значителна част от “плана на нацистите“ включваше сътрудничеството на Съветския съюз с нацистите, за да си разделят Европа между тях.

Пактът Молотов-Рибентроп, подписан дни преди Втората световна война през 1939 г., проправя пътя за нацистка Германия и Съветския съюз да нападнат Полша с интервал от 17 дни.

Съветският съюз също води брутална война срещу Финландия и окупира Естония, Латвия и Литва, както и части от Полша и Румъния през 1939-1940 г.

“Западните армии бяха армии на освобождението, докато съветската армия беше просто армия на окупацията“, каза Лушницки.

Нацизмът

Нацистите останаха в историята с това, че започнаха най-разрушителната и опустошителна война с геноцидна агресия на всички времена. Русия в момента води най-разрушителната и опустошителна геноцидна агресивна война в Европа след нацистите.

Според Лушницки това перверзно извъртане на това какво означава да си нацист е необходим инструмент за Путин, за да отвлече вниманието на руския народ от реалността в собствената му страна.

“Това е просто извикване на тези стари образи, от които режимът в Москва се нуждае, за да обедини хората и да ги накара да пренебрегнат трудностите, които понасят заради неговото безразсъдно управление“, каза Лушницки.

Ролята на съюзниците

“Днес всички сме обединени от чувства на радост и тъга, гордост и признателност и възхищение към поколението, което смаза нацизма и с цената на милиони животи спечели свободата и мира за цялото човечество.

Въпреки че Путин намигна към “приноса“ на “съюзническите армии“ в поражението на нацистка Германия, неговите речи за Деня на победата винаги подчертават ролята на съветската армия, като същевременно омаловажават размера на тези “приноси“ от страна на съюзниците.

3
Коментара по темата
3.
Стига словоблюдство
10.05.2025 14:44:46
Аман от промити мозъци и дегенерати! Т.н. Волинско клане в което са избити над сто хиляди поляци от всички възрасти е извършено от бандеровци!
1938 г. Германия, Полша и Унгария си поделят Чехословакия!
1939 г. Германия и СССР нахлуват в Полша, но Англия и Франция обявяват война само на Германия, не на СССР!
На 02.02.1943 г. СССР печели битката при Сталинград!
През юни 1944 г. е открит най после т.н. втори фронт! Не толкова от желание да се помогне на Червената армия, колкото СССР да не превземе цяла Европа!
2.
Истината
10.05.2025 10:57:31
В речта си Путин за Деня на победата - 9 Май,
Пропусна да Поздрави Фашизираните ръководители на ЕС - Урсулиците!
1.
Лушницки
10.05.2025 10:49:04
Е също нацист
  Добави Коментар
Шеф Манчев се завръща с ново кулинарно шоу Забавното предаване „Муха в супата“ стартира на 26 май по Нова Почина художникът Георги Лечев Има и изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период
Масови проверки в Гърция По бензиностанциите Катастрофа между Габрово и Велико Търново Движението е затруднено
Голяма трагедия в Турция 6 души са загинали при верижна катастрофа Направи гръмко твърдение Песков: Европейците са раздразнени от консолидацията около честванията на 9 май в Москва
Пилот на самолет с неочаквана грешка За щастие, тя не е фатална 98-годишен дядо прегази кола с танк, причината е... Ветеранът счита Мъск за фашист
Радан Кънев: Президентът саботира България Евродепутатът с остро мнение Огромна тапа на "Тракия" Колите почти спряха
Плащат милиони за него Реал иска Алонсо Почина виден културен деец Отиде си Иван Странджев