Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пакистан: Готови сме да нанесем съкрушителен удар на Индия

Ключови думи: пакистан, индия, война

На 27 април 2025 г. министърът на отбраната на Пакистан Хаваджа Асиф каза в интервю, че армията на страната не планира да започне военни действия срещу Индия, освен ако няма допълнителна ескалация.

Той обаче подчерта, че в случай на атака Пакистан е готов да даде "повече от пропорционален" отговор.

Изявлението идва на фона на неотдавнашна ескалация в спорния регион Кашмир, където пакистанските сили унищожиха два индийски аванпоста в долината Липа, повишавайки напрежението между двете ядрени сили, предава БЛИЦ.

Конфликтът избухна след терористична атака на 22 април в Пахалгам, Джаму и Кашмир, където екстремисти убиха 26 туристи.

Индия обвини Пакистан в подкрепа на тероризма чрез спиране на Договора за водите на Инд и затваряне на границата при Атари Уага.

Пакистан от своя страна отхвърли обвиненията, наричайки нападението „операция под фалшив флаг“, за да оправдае ескалацията.

Според Ройтерс сблъсъците в долината Липа са започнали с размяна на огън, по време на която Пакистан е използвал тежки оръжия, унищожавайки контролно-пропускателни пунктове, които Индия използва за контрол на района.

Индия отговори с артилерийски огън и вдигна по тревога бойни самолети.

Асиф, говорейки пред Ал Джазира, предупреди, че противопоставянето може да ескалира в ядрен конфликт предвид военния капацитет на двете страни.

„Светът трябва да се тревожи, когато две ядрени сили са в състояние на ескалация“, каза той, призовавайки към сдържаност.

Министърът уточни, че Исламабад няма намерение да прибягва до ядрено оръжие, но е готов да отговори "с пълна сила" на всяка агресия.

Кашмир е огнище на индо-пакистанския конфликт от 1947 г., когато регионът е разделен от Линията на контрол (LoC). Сблъсъците по протежение на LoC се случват редовно, но последните събития, както съобщава The Guardian, са различни по мащаб и реторика.

Индия разположи допълнителни войски и дронове в Кашмир в операция срещу екстремисти, докато Пакистан засили патрулите. Times of India припомня, че през 2019 г. подобен инцидент в Липа доведе до индийски въздушни удари по пакистански цели, което едва не предизвика война.

Пакистанските медии, включително Dawn, подчертаха, че армията действа в отговор на "индийски провокации", обвинявайки Делхи в обстрел на цивилни райони.

Индийските източници, напротив, твърдят, че Пакистан укрива бойци, отговорни за атаките. Индия предложи награда от 2 милиона рупии за информация за трима заподозрени в атаката в Пахалгам, включително двама пакистанци, според Ал Джазира.

Експерти, интервюирани от Ройтерс, смятат, че ескалацията е свързана с вътрешни фактори: в Индия правителството на Нарендра Моди използва конфликта, за да засили позициите си преди изборите, докато в Пакистан армията увеличава влиянието си на фона на икономическа криза.

Ядреният потенциал на двете страни, както отбелязва New York Times, прави ситуацията особено опасна, тъй като дори един ограничен конфликт може да има глобални последици.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Харисън Форд по-влюбен от всякога Той е на 83 и се радва на голяма любов Една зодия ще срещне любовта, когато най-малко я очаква Звездите подготвят неочаквана среща, която може да промени всичко
Пиле с ориз на фурна - лесна домашна рецепта Класическо ястие, което събира цялото семейство около масата Намериха опасна бактерия на 5000 години в лед до България Не се поддава на съвременни антибиотици
Кроасани с палмова мазнина и колбаси плъзнаха в училищата БАБХ иззе 16 килограма стари колбаси от фурна във Враца и спря доставчик на закуски за училище Тази зодия оставя лошото зад гърба си Звездите отварят нова страница за един знак
Пълнени чушки с кайма и ориз - домашна рецепта, която винаги изчезва първа Класическо българско ястие Немска овчарка спаси стопанката си от коварен рак, историята им е като от филм Над 10 години по-късно, двете продължават да са най-добри приятелки
Лесен трик срещу прах у дома Малък навик, който помага Черноморец Бургас попиля ЦСКА II 3:0 за домакините
Актьор, изнасилил две момичета, почина в затвора Джон Алфорд умря при неизяснени обстоятелства Тутманик със сирене - пухкава домашна рецепта Традиционен вкус, който ухае на дом