Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Клюкарстването било полезно, твърди учен

Ключови думи: клюарство, обсъждане, психология, полезно

Клюкарстването – независимо дали ни е удобно да си признаем или не, всички сме го правили. Според проучване на YouGov, 70% от американците споделят, че говорят за своите роднини, което прави семейните клюки най-разпространената форма на клюкарстване. Следват клюките за приятели – 64%, и за шефове – 58%, пише glasnews.bg.

Няма съмнение, че клюкарстването се възприема като нещо укоримо и често се разглежда като неподобаващо поведение. Разбира се, в някои контексти то може да бъде грубо и вредно, но д-р Чарлс Суийт, психиатър и медицински съветник в Linear Health, споделя пред Newsweek, че клюкарстването е също и форма на социално свързване. Макар често да се свързва с негативно поведение и лоши намерения, Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени.

Всъщност, не само че е разбираемо, но и клюкарстването може да има ползи.

Социална връзка 
Когато клюкарстването не е злобно, то може да бъде полезен начин да предпазим другите от вредни ситуации.

Александра Хьор, лицензиран клиничен терапевт и основател на Optimum Joy Clinical Counseling, вярва, че клюките могат да се използват като защитен механизъм, чрез който хората се пазят взаимно, вместо да злословят.

„Виждам това често в света на запознанствата, когато жени говорят помежду си за различни ситуации – като предупреждение за потенциално опасни хора или обстоятелства. В тези случаи клюките не са злонамерени, а по-скоро полезна информация, споделена с цел да предпази другите“, споделя Хьор пред Newsweek.

Този тип клюкарстване засилва социалната връзка и създава усещане за принадлежност. Хьор нарича това универсалност – онова мощно чувство, което изпитваме, когато някой сподели нещо, с което се идентифицираме: „Да, и на мен ми се случи същото.“ Това създава дълбока връзка между хората.

„Колкото повече социална подкрепа имаш, толкова по-добре се чувстваш. От клинична гледна точка, социалната подкрепа е един от най-важните показатели за психично здраве“, допълва Хьор.
Изследвания на Университета в Мериленд и Станфорд също потвърждават тази теза – клюките разпространяват информация за репутацията на хората, което помага да се свържем с надеждни и кооперативни личности и да избягваме егоистични.

Никол Силвия, психотерапевт, казва, че клюкарстването създава чувство за принадлежност и сплотеност, а споделянето на информация води до доверие и задълбочаване на връзката.

Емоционално освобождаване
Клюкарстването невинаги е само за другите – то може да бъде полезно и на лично ниво. Хьор обяснява, че то служи като начин за освобождаване на емоции:

„Да бъдеш чут и разбран е огромна полза за психичното здраве. Ако нещо те измъчва и можеш да го споделиш с някого, това намалява стреса.“

Силвия допълва, че това може да бъде „вторична полза“ – човек обработва свои вътрешни тревоги, като говори за другите, без да се отваря директно. Това помага за осъзнаване и облекчаване на вътрешни страхове и напрежение.

Инстинкт за защита
Клюкарстването също така ни помага да определим какво НЕ искаме за себе си, обяснява д-р Суийт. Например, ако обсъждаме годеж на позната и намираме нещо притеснително, може би всъщност изразяваме какво ние не бихме приели в такава ситуация.

„Това е подсъзнателен начин да си напомним какво не трябва да правим“, казва той.
Чрез наблюдение и имитация, хората учат кое е приемливо и кое не, а клюките могат да играят роля на предупредителен знак.

„Клюкарстването може да е вредно, ако се използва за изключване, злепоставяне или разпространение на лъжи. Но в своята основна форма то е основна част от човешката комуникация. Използвано продуктивно, **може да ни помогне да учим, да се свързваме и да се защитим“, завършва д-р Суийт.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана