Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ужасна сметка в „Живот на кантар“: Ядем по 3 кг скрита захар на месец

Ключови думи: живот на кантар, сметка, 3 кг захар на месец

Българите стават все по-дебели, защото без да подозират, изяждат по около три килограма захар месечно, която е скрита в храната. Потресаващото разкритие направи диетоложката на риалитито „Живот на кантар“ Дерйа Хюсеин. Специалистката по здравословно хранене сподели стряскащата статистика пред свръхтежките участници в предаването, които бавно, но славно са натрупали огромно количество излишни килограми - някои от жените са стигнали до 130-140 кг, а част от мъжете са се заковали на 180 кг, видя Lupa.bg.

„През последните 50 години глобалната консумация на захари се е повишила с 40 процента. В България се приемат около 30-35 кг добавени захари годишно, което е средно по три килограма на месец. Като поставим тези данни до статистиката на хроничните заболявания, затлъстяването и диабет тип 2, нещата стават от ясни по-ясни. Време е малко да се стреснем“, каза Дерйа, която изготвя хранителните режими на участниците в „Живот на кантар“ и им предлага здравословни рецепти без свръхкалории.

Голяма част от хората не осъзнават, че в много продукти има скрити захари, категорична е диетоложката. В безобидните 20 грама сладко например има 13 грама захар, във филия бял хляб те са 18 грама, в една супена лъжица мед са 21 грама, в чаша безалкохолно са 30 грама, а в 100 грама солени крекери - 60 грама. „Захарите са различни и трябва да се научим да избираме кои са по-добри за нас“, каза Дерйа и посочи картофите като добър техен източник. Тя посъветва всеки да чете етикетите на продуктите, за да е наясно с хранителния състав.  

 

5
Коментара по темата
5.
Хранолог PhD
06.04.2025 21:27:23
Седим си с майка ми и тя ми пуска клипче от това предаване как в един печен картоф имало двайсет и кусур бучки захар.

Което е пълна глупост. Един едър печен картоф ще е под 200 kcal общо, не само захари а общо. А тази захар е над 300.

Също така не всеки въглехидрат е захар. Картофите макар да са предимно въглехидрат имат много нисък гликемичен индекс.

Тази жена, "диетоложка", не знае елементарни факти за храната и метаболизма, излага себе си предаването което представлява в национален ефир.
4.
Пешо
06.04.2025 13:33:54
Къде е ужаса в сметката?
3 кг захар на месец са по 100гр на ден, при нужните 2500 дневни калории 15% от тях да са въглехидрати е много занижено!!!
Нормалния прием на Въглехидрати би трябвало да е между 40 и 60% в зависимост от възрастта и състоянието и физическата активност. Все пак въглехидтатите са горивото на организма. Другите 60-40% трябва да се разпределят между протеин (10-35%) и мазнини (20-35%).
Не казвам че трябва да гъчите захар с лъжицата, но не би трябвало да лишавате обяда си от пърленка, и да знаете че в макароните или катмите няма нищо вредно.
3.
Иван
06.04.2025 10:06:35
Доста съмнителни данни, да твърдиш че в 1кг солени крекери захарта била 600гр или че филия хляб имала захар колкото лъжица мед.
Пък като кажеш по тв че картофите били най-полезни, се почва едно гъчене на чипс и пържени картофи, щот мюсюлманката диетоложка казала че било най-полезно.
Истината е че в 1кг крекери наистина има 600гр Въглехидрати, но захарите са 25 грама, другото е фибри, нишестета и т.н. Въглехидрати под формата на глюкоза е едно, под формата на фибри е друго.
Те и в 100гр картофи има 20гр въглехидрати, но едно е да изядеш 3 супени лъжици мед, съвсем друго е да изядеш 300гр печени картофи. И двете съдържат 60гр захари, но.......
2.
още енда дето не знае на коя планета е.
06.04.2025 09:06:39
Няма по-полезно нещо от меда. Какви захари говори тая? Всичко от меда се разгражда и усвоява напълно от организма. Това е глюкозо-фруктозен сироп обогатен със всички необходими микроелементи – незаменимия за зъби и кости калций, полезния за сърцето калий, важното за кръвта желязо; ензими, органични киселини. Витамините в меда се съхраняват много по-дълго, отколкото в плодовете и зеленчуците. Лошото е че в България не се яде мед.
1.
Бат дидо
06.04.2025 09:04:35
Неща от турчин акъл
  Добави Коментар
Терзиев отложи запалването на коледната елха в столицата, заради протеста Няма как да празнуваме, докато наши съграждани се борят срещу политическия мрак, отсече кметът на София Карлос Насар остава в България, отказа оферти за милиони Много държави ме чакат, но съм стопирал преговорите, каза Насар
Боже, благослови двигателя ми БМВ ритуално напоено със светена вода в стил Балабанов 3 лековити храни, комбинирани в едно ястие РЕЦЕПТА Сезонът на настинките е и всички се опитват да положат всички усилия, за да избегнат заболяването
Русия твърди, че е превзела село в Донецка област - ракетна атака удари Днепър Трима загинали и най-малко осем ранени при удар по източния украински град, твърдят местните власти Довечера на протеста ще има КПП, ще проверяват демонстрантите На прицел са лица с профил на агресивни граждани, познати от предишни протести
Община Несебър започна разпределението на дарението от „Керхер България“ за пострадалите в „Елените“ Почистваща техника ще бъде предоставена на собственици на засегнати сгради, първи получател е комплекс „Привилидж“ Прокуратурата разследва дипломата на президента на БФС Проверката е образувана след сигнал на специалиста по спортно право Георги Градев
Атижа показа новата си руса коса, докато се натиска с Азис в тоалетната Двамата не спират с еротичните кадри в мрежата Мъж заплаши с нож кондукторка във влак, крещял ѝ: Остави ме на мира, всичките ще ви заколя Пътникът е криминални прояви и е осъждан, задръжан е за 72 часа
Бачкаме 10 години за 90 кв.м. в София, ако даваме цялата си заплата Спипаха контрабандни над тон дизелово гориво и над 100 литра ракия при акция край Плевен Полиция и митничари иззеха над 1300 литра дизел, 130 литра ракия и цигари без бандерол,  задържан е и мъж с кокаин в жк. „Сторгозия“