Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо Русия не беше включена в новите мита на Тръмп?

Русия не е в този списък, тъй като санкциите от войната в Украйна вече направиха търговията между двете страни нулева, обясниха от Белия дом
Ключови думи: Доналд Тръмп, мита, новини, Флагман, САЩ, Русия

Президентът Доналд Тръмп обяви планове за широкообхватни реципрочни мита в сряда, заявявайки, че „нашата страна е ограбена, изнасилена, ограбена“ от други нации. Но сред 180-те държави, някои от които са и съюзници на САЩ, засегнати от митата, не се вижда една конкретна страна - Русия. 

След изявлението на Тръмп в "Розовата градина", служител на Белия дом каза пред Жасмин Райт от NOTUS, че Русия „не е в този списък, тъй като санкциите от войната в Украйна вече направиха търговията между двете страни нулева“, пише Труд.

Разкъсаната от война Украйна обаче беше наказана с 10% ответно мито. Освен това много други бивши съветски сателити и републики също са в списъка на Тръмп.

Тръмп обяви съкрушителни мита за цял свят. Борсите се сринаха!

Беларус, Куба и Северна Корея, други страни, които са изправени пред американски санкции, също не бяха засегнати от реципрочни мита. Въпреки това Иран и Сирия, които също страдат от тежки ембарго и санкции, бяха ударени с допълнителни мита в сряда от съответно с 10% и 40%.

Русия се стреми да премахне западните санкции, наложени заради нейното нахлуване в Украйна, които причиниха значителна болка на нейната икономика. Европейският съюз описа собствените си обширни санкции срещу Русия като „мащабни и безпрецедентни“.

САЩ също наложиха широк набор от санкции срещу Русия в отговор на нейното нахлуване в Украйна, обвиненията за намеса в чуждестранни избори, кибератаките и нарушенията на човешките права. Тези мерки са насочени към ключови сектори на руската икономика, включително енергетика, финанси, отбрана и технологии. Големите руски банки бяха отрязани от глобалната финансова система, активите на руските олигарси бяха замразени, а контролът върху износа ограничи достъпа до критични технологии.

Европа се готви за нови мита, а Украйна -за загуба на територии

Санкциите са насочени и към лица, близки до президента Владимир Путин, с цел оказване на натиск върху Кремъл чрез изолиране на неговия политически и икономически елит. В координация със съюзниците си в Европа и Азия, САЩ разшириха тези санкции от 2022 г. насам, опитвайки се да отслабят способността на Русия да финансира военните си усилия, като същевременно подкрепя Украйна чрез военна и финансова помощ.

Сенаторите Линдзи Греъм, републиканец от Южна Каролина, и демократът от Кънектикът Ричард Блументал са главните спонсори на двупартиен законопроект, който ще наложи нови първични и вторични санкции срещу Русия и организации, подкрепящи агресията на Путин, ако Москва не се включи в мирни преговори или подкопае суверенитета на Украйна.

На фона на опасенията, че администрацията на Тръмп ще даде предимство на Москва в мирните преговори, законопроектът, спонсориран от 25 републиканци и 25 демократи, е сигнал за междупартиен консенсус срещу действията на Русия. 

Законопроектът включва налагане на 500-процентови мита върху вносни стоки от страни, които купуват руски петрол, газ, уран и други продукти.

В неделя Тръмп също така обеща да наложи "вторични мита" на нациите, които купуват петрол от Русия, ако Москва не успее да се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна.

Предложените тарифи, които варират от 25 до 50%, следователно няма да са насочени директно към Русия, но ще санкционират чужди държави, които продължават да търгуват с нея, като по този начин обезсърчават глобалната подкрепа за руската петролна индустрия.

САЩ не са внасяли руски суров петрол от април 2022 г., показват данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.

Страните, които биха били засегнати от потенциалните вторични мита срещу Русия, ще включват Китай и Индия, както и Турция и някои страни от ЕС, включително Унгария, Словакия и Чехия.

2
Коментара по темата
2.
До 1
03.04.2025 12:10:16
Не е човек,клоун е !
1.
4еf0
03.04.2025 11:44:37
Защото оранджавия чавек е агемт на Пудлер! Така каза баба Ва... опа Маг Илиян с вълшебната катерица Беатрис.
Тръмп излезе 4етерихиледник!
Бах на следващите избори ще гласувам за съпругът на Макрон.
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана