Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

65% от парите ни отиват за сметки, храна и здраве

Ключови думи: статистика, битови сметки, храна, здраве, 65% от парите, българия

Близо 60 на сто от всички разходи на българите отиват за плащане на битови сметки, наеми и храна, при среден дял на тези разходи от 50 на сто за страните от ЕС, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. По този показател само Румъния е по-зле от нас, където малко над 60 на сто от разходите на домакинствата отиват са битови сметки, наеми и храна, пише „Труд“.

Само за битови сметки българите дават 34,6 на сто от всичките си разходи. Делът на тези разходи е по-голям само в Унгария, Португалия, Италия, Испания, Люксембург и Ирландия. Но в тези държави делът на разходите за храна е много по-малък, отколкото в България. Например в Люксембург за храна хората дават само 9,4% от парите си, докато в България за прехрана отиват 24,6 на сто от разходите. Малко по-голям, отколкото при нас, е делът на разходите за храна само в Полша (24,7%) и Румъния (27,6%).

България е на челните места сред държавите от ЕС и по дела на разходите за здраве. Българите дават за здраве 6,2% от всичките си разходи, като по-зле от нас по този показател са само в Гърция и Латвия, където за здраве отиват съответно 6,4% и 6,3% от парите на хората. Средно за държавите от ЕС само 3,7% от разходите на домакинствата са за здравето им. У нас големият дял на разходите за здраве се дължи на доплащанията за лекарства, лекарски прегледи и болнично лечение, които правят хората, над покритите от здравната каса разходи.

Като добавим разходите за здраве към парите за храна, битови сметки и наеми, се оказва, че 65,4% от разходите на българите отиват за най-необходимото. Само в Унгария са по-зле, като тези разходи отнемат 68,9% от парите на домакинствата. Средно за страните от ЕС само 53,5% от разходите на хората са за храна, битови сметки, наеми и здраве. Така на повечето европейци остават значително повече пари за отдих, развлечения, обучение, транспорт, дрехи, обзавеждане и т. н.

Например за транспорт българите дават само 6,8% от разходите си, и то при положение, че доходите ни са най-ниските сред държавите от ЕС. За сравнение за транспорт в Германия хората дават 13,5% от парите си. Затова там могат да си позволят да карат нови коли, а в България е огромен делът на автомобилите над 20 години.

За отдих и култура българите дават само 4,6% от парите си, при 10,8% в Германия и 13,4% в Австрия. Това позволява на германците да харчат значително повече пари за почивка, отколкото българите. В Гърция хората дават само 2,8% от парите си за отдих и култура, но това е свързано с особеностите на Гърция. Там плажната ивица е голяма и гърците могат да отидат на плаж и просто да забият чадъра си на безплатните зони, много гърци имат и собствени имоти край морето.

Българите дават много голям дял от разходите си за алкохол и цигари спрямо средното ниво за страните от ЕС, показват още данните на Евростат. За алкохол и цигари отиват 4,1% от разходите на българите, въпреки че цените им са значително по-ниски, отколкото в повечето държави от ЕС. По този показател само Румъния е пред нас с дял на тези разходи от 6,8 на сто. Средно за страните от ЕС само 2,4% от парите на домакинствата отиват за алкохол и цигари.

Българите са принудени да режат голяма част от разходите си, за да имат пари за най-нужното. В резултат за дрехи и обувки дават само 3% от всичките си разходи. По-малки са разходите за облекло и обувки само в Унгария (2,4%) и Португалия (1,6%). Хората в Германия дават за облеклото си 4,3% от всичките си разходи и то при положение, че заплатите са около четири пъти по-високи от тези в България.

3
Коментара по темата
3.
Абориген Балкански
30.03.2025 07:43:25
Я пак 65 % от какъв доход ако мин. раб . заплата/ пенсия този % не стига само за храна / по статистика това са близо 75 % от диаспора . Баста автора живее в виртуална реалност или може би е тест по поръчка на НПО " А дано ама надали "
2.
България
30.03.2025 04:14:06
Дано ви плащат за антибългарската пропаганда . Иначе по добре си направете сепуку.
1.
Разликите с ЕС са в пъти
29.03.2025 19:56:12
- 65% от парите ни отиват за сметки, храна и здраве
- За страните от ЕС този показател е 53%

Тоест почти ги стигнахме? Хахахахаха
Има приятели в Германия и Испания и имам инфо, което се разминава доста със статията ви.
  Добави Коментар
Почина известна българска актриса Поклон пред светлата ѝ памет Грандиозно предложение: Барселона дава 200 милиона евро за нападател Катаунците искат Холанд
Зеленски: Тръмп „започна да вижда нещата малко по-различно“ след Ватикана Украинският президент очаква американската помощ да се удвои заради сделката за полезните изкопаеми Обмисля оферта от... Ал Хилал иска Шави
Има деликатен проблем... Джоли е прекалено слаба Направи любопитно обръщение Опитният наставник Младенов с послание към родните треньори
Какво е състоянието на Вучич Вучич ще бъде изписан след час, но че е малко вероятно да се върне към редовните си дейности през следващите няколко дни Петима оцеляха след 36 часа в блато с алигатори Драма в Боливия
Тревожен инцидент в Русе Вратите на автобус затиснаха дете Искаш ли да блеснеш във филма „Един грам живот“, търсят 150 статисти Снимките ще се проведат на 17 юни 2025 г. (вторник) от 12:00 до 16:00 ч. в зала „Черноморие“ на Международния конгресен център – Бургас
Направи тотален обрат в кариерата си Звездата променя посоката в работата си след като реши да покаже своя актьорския талант на театралната сцена и ще се появи в нова продукция на класическа пиеса Кое е новото му гадже Пак му е кака