Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Възможни са промени в разпределението на мандатите, но те ще бъдат вътрешнопартийни, твърди експерт

Ключови думи: проф. Красимир Калинов, новини, Флагман, Бургас, избори, вот

Възможни промени в разпределението на мандатите са вероятни, но най-вероятно те ще бъдат вътрешнопартийни, без значително влияние върху общата конфигурация на парламента. Това коментира проф. Красимир Калинов, един от авторите на методиката за изчисляване на изборните резултати и член на екипа, извършил повторната проверка на данните.

Според него е рано да се правят конкретни прогнози за разместванията. „Очаквам размествания основно в рамките на партиите и по райони. Липсващите 780 гласа със сигурност ще окажат влияние, но по-скоро ще доведат до пренареждане на мандатите в самите формации. Методиката е такава, че разлика от едва два гласа може да доведе до промени вътре в партиите и между отделните избирателни райони“, заяви Калинов.

Той допълни, че все още не е сигурно дали някоя от партиите ще успее да прескочи 4-процентната бариера. Решаващо ще бъде съотношението между действителните и недействителните гласове, а към момента то не е напълно изяснено.

Друг експерт от екипа, Александър Андреев, разкри, че една от проверените секции е регистрирана с „нула“ гласове. „Когато отворихме запечатания чувал, вътре открихме само неизползвани ролки за машинно гласуване. Нашата задача не включваше анализ на неизползваните хартиени бюлетини. Всички намерени документи бяха предадени на комисията“, поясни той.

Андреев подчерта, че експертите са били назначени с ясна задача – да установят съответствието между протоколите и наличните бюлетини. „Когато в чувала няма бюлетини, резултатът е нула. Това е ясно разписано в задачите ни и ние сме ги изпълнили коректно“, каза той.

Изявленията на експертите предизвикаха остра реакция от страна на депутата Тошко Йорданов (ИТН), който обвини процеса в манипулация. Според него, там, където бюлетини липсват, е имало видеонаблюдение, което потвърждава реалността на гласовете. „Знаем, че тези гласове са съществували, но въпреки това са отчетени като нула. Всеки, който има достъп до тези чували, може да унищожи бюлетините и да изкриви резултатите. Това е подмяна на вота на българските граждани!“, заяви той.

Йорданов постави под въпрос и липсата на видеонаблюдение по време на повторното броене. „Двама-трима души, затворени в стая, без никакъв контрол. Каква е гаранцията, че чувалите не са били унищожени, а на тяхно място не са подменени документи?“, попита той.

Красимир Калинов отговори, че методиката е напълно прозрачна и всичко е извършено в рамките на компетенциите на експертите. „Нашата задача беше ясна – да проверим съответствието между чувалите и протоколите. Ако в чувала няма бюлетини, това означава нула гласове. Точка по въпроса“, заяви той.

Лидерът на партия МЕЧ, Радостин Василев, защити експертите и обвини Конституционния съд, че е бездействал в продължение на месеци, след като е бил информиран за липсващите бюлетини. „От 8 декември до 10 януари тези хора са работили и са докладвали за празните чували. Конституционният съд не направи нищо по въпроса. Не е работа на експертите да подават сигнали за престъпления – това е отговорност на съда и прокуратурата“, категоричен бе Василев.

Александър Андреев увери, че никой от екипа не е бил подлаган на натиск и всички заключения са направени на базата на обективни факти. „Всяка разлика между отчетеното от ЦИК и реалните данни беше ясно посочена в нашите доклади“, каза той. Андреев и Калинов са проверили общо 141 секции, като в една от тях са регистрирани нула гласове.

Друг експерт, Ивилина Алексиева, която е броила гласовете в няколко избирателни района, заяви, че методиката, която са използвали, е идентична с тази на секционните избирателни комисии. „Попълвах протоколи и ако не установявах гласове за дадена политическа сила, записвах нула. Това е стандартна процедура“, обясни тя.

Неочаквано депутатът от ИТН, Станислав Балабанов, изнесе информация, че охраната на НС е имала достъп до чувалите с бюлетини още преди експертите да започнат работа. „До нас достигна информация, че когато чувалите са пристигали в НС, първо са били отваряни от охраната за проверка за метали и други предмети. Каква е гаранцията, че съдържанието не е било манипулирано още тогава?“, попита той.

Балабанов прочете и протокол от Областната администрация в Стара Загора, според който при приемането на изборните книжа в някои от чувалите са били намерени „фенерче, кибрит и запалка“. „Ако охраната е отваряла тези чували и е намирала подобни предмети, колко още хора са бръкнали вътре, преди те да стигнат до експертите?“, риторично попита той.

Експертът Пенчо Маринов призна, че някои от чувалите са били запечатани с „свински опашки“, вместо с официални пломби и подписи от СИК. „Когато няма официална лепенка с подписите на комисията, това се отбелязва в протокола. Но не знаем кога и от кого са били запечатани. Всичко е описано като забележка“, уточни той.

Маринов поясни, че няма как в официалния протокол да се напише друго освен конкретни числа. „Ако липсват бюлетини, това се отбелязва на ръка в секция за коментари, но в самата таблица се попълват само числа. Това е правилото“, допълни той.

Случаят с липсващите бюлетини и споровете около повторното преброяване на гласовете продължава да предизвиква напрежение сред политическите сили. Очаква се Конституционният съд да даде окончателното си становище по казуса в следващите дни.

1
Коментара по темата
1.
Честни избори ли?
12.03.2025 17:28:14
Експертите са от същият тип като настъпената жаба - платени от двамата дебели хайдука!
Вижте какво казва едното професорче!
"Ако в чувала няма бюпетини - 0 гласа! Точка по въпроса!"
За много неща Сталин е бил прав!!!
  Добави Коментар
Пазарът на недвижими имоти се е превърнал в една възможност за изпиране на доходи с неясно съдържание Mреподавателя от УНСС Драгомир Стефанов ичислява, че имало до 80 млрд. лева "под дюшеците“, които с наближаването на членството на страна в еврозоната, трябвало да бъдат изсветлени Акаунтът на кмета на Истанбул Имамоглу в Х беше блокиран в Турция Полицията го задържа на 19 март, което предизвика най-големите протести в страната от десетилетие
Мъж открадна булка с багер товарач в Пазарджик Младоженецът Мариан подчерта, че взимането е било планирано внимателно Студент уби жена с брадва Мотивите му остават неясни
Проговори за бившия и запора Даниела е категорична, че връзката й с богаташа отдавна е в миналото, но той продължава да я тормози и заплашва Несебърските деца от ВГ "Морски звездички" спечелиха сърцата на грузинската публика Талантливите представители на най-красивия български морски град очароваха публиката  и журито както с красотата на националните ритми, така  и със своите поп изпълнения
Мощно торнадо в северната ни съседка Националната метеорологична администрация на Румъния издаде жълт код за гръмотевични бури в региона на Тулча, валиден до 23:00 часа на същия ден Земетресението в Истанбул на 23 април освободило 12% от натрупаното напрежение При труса от 6,2 е имало движение от около 30 см само в малка част от разлома Кумбургаз
Елате да празнуваме заедно Летния Никулден на пл. "Тройката" в петък! Ще има рибена чорба, паеля и пица с октопод Изживяване с шест звезди и през месец май
Направи фурор в Стани богат Стигна до въпрос за 20 хил. лева Диалектните думи, които вече трудно разбираме Ето някои овехтели думи, които очевидно няма да са ясни "от раз“ за всеки днешен българин